Borowa Wieś (niem. Neudorf) – dzielnica Mikołowa, ok. 1800 mieszkańców.
Borowa Wieś jako Nowa Wieś wzmiankowana była już w roku 1586. Założona została po okresie wojen husyckich, kiedy nastąpiło ożywienie gospodarcze, a długotrwały pokój w wieku XVI sprzyjał osadnictwu. Osadzono wówczas "pod borem" na małych działkach zagrodników i chałupników, poddanych księcia pszczyńskiego. Początkowo mieszkało tu 10 zagrodników. Wieś wchodziła w skład klucza wyrskiego pszczyńskich dóbr kameralnych i była własnością książęcą. Do jej pierwszych mieszkańców należał m.in. Jan Dziemba (w 1718 r. występuje w źródłach Maciej Dziemba, a w 1744 r. Bartłomiej Dziemba "ex Bor").
W roku 1846 Borowa Wieś liczyła 26 gospodarstw, natomiast w 1910 r. żyło tu już 825 mieszkańców. W 1919 roku powstał we wsi chór "Jutrzenka". Mieszkańcy brali liczny udział w powstaniach śląskich, walczyli pod Górą Świętej Anny. W plebiscycie zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za przynależnością do Polski. W roku 1931 mieszkało tu 1343 osób.
W czasie II wojny światowej w latach 1941-43 w Borowej Wsi znajdował się obóz pracy. Przebywało w nim ok. 60 osób, głównie żołnierzy radzieckich oraz Polaków pochodzenia żydowskiego. Więźniowie pracowali w majątku Paniowy i Śmiłowice. Nieopodal w lesie znajdował się drugi obóz dla ok. 100 jeńców radzieckich pracujących przy budowie szosy. Na cmentarzu znajduje się zbiorowa mogiła 39 więźniów Auschwitz, którzy zostali zamordowani na terenie Borowej Wsi w czasie "marszu śmierci" w styczniu 1945 r.
W latach międzywojennych Borowa Wieś była miejscowością rekreacyjną, gdzie mieszkańcy okolicznych miejscowości spędzali wolne dni. Zabawy odbywały się w dużym ogrodzie dawnego zajazdu, w którym obecnie mieści się ośrodek Caritas Diecezji Katowickiej "Miłosierdzie Boże".
Obecnie Borowa Wieś, ze względu na lokalizację (na skrzyżowaniu dróg DK44 Mikołów – Gliwice oraz DW925 Rybnik – Ruda Śląska – Bytom, niedaleko autostrady A4), staje się bardzo atrakcyjnym miejscem dla budownictwa mieszkaniowego.
Źródło: www.wikipedia.pl