W Mikołowie powołano Rondo Śląskie, Unii Europejskiej i Demokracji, a także Plac 800-lecia Mikołowa. Rada Miasta zdecydowała o nazewnictwie terenów w pobliżu przebudowanego dworca autobusowego.
O inicjatywie Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Aktywiści przez dłuższy czas zbierali podpisy pod projektem uchwały o nadaniu nazw nowemu centrum przesiadkowemu i trzem rondom.
Komitet zbierał podpisy pod projektem aż do maja, jednak ze względów proceduralnych nie można było podjąć tej inicjatywy. Identyczny wniosek zgłosiła pod głosowanie grupa 15 radnych.
Rada Miasta otrzymała propozycję nadania terenom w ramach zmodernizowanego dworca autobusowego nazw Plac 800-lecia Mikołowa, Rondo Śląskie, Rondo Unii Europejskiej i Rondo Demokracji. Pierwsze z rond znajduje się przy wylocie z ulicy Konstantego Prusa i łączy ulicę Kolejową z placem dworcowym, drugie to rondo ze zjazdem w kierunku ulicy Karola Miarki, a trzecie to nowe skrzyżowanie przy Sebimalu.
Powstał Plac 800-lecia, Rondo Śląskie, Demokracji i UE
Po raz kolejny podniesiona została podczas ostatniej sesji RM kwestia nadania tym terenom nazw śląskich kompozytorów. Był to pomysł klubu radnych PiS, zgłoszony niemal w tym samym czasie, co projekt Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej.
Wśród nazwisk, jakie padły we wniosku możemy znaleźć Bolesława Szabelskiego, Bolesława Woytowicza, Witolda Szalonka, a także Wojciecha Kilara czy Henryka Mikołaja Góreckiego. Radni PiS nie zgodzili się z pomysłem radnych przejmujących pomysł po Inicjatywie Uchwałodawczej przekonując, że jest to upolitycznianie samorządu i lepiej jest wybrać takie nazewnictwo, które wyraża wspólne wartości i jest „płaszczyzną porozumienia wszystkich mieszkańców”.
W trakcie obrad przeciwko proponowanym przez Inicjatywę i radnych nazwom oponowała przede wszystkim radna Stanisława Hajduk-Bies. Dyskusję podjęli radni Jan Przewoźnik, Aneta Esnekier, Jarosław Sworzeń i przewodnicząca RM, Katarzyna Syryjczyk-Słomska, przekonując, że zgłoszone nazwy są właściwe.
Uchwała została zaaprobowana przez radnych większością głosów.