Wiadomości z Mikołowa

Mamy nowe nazwy dla trzech rond i centrum przesiadkowego. Rada Miasta podjęła decyzję

 • Dodano: 2021-09-03 10:30

W Mikołowie powołano Rondo Śląskie, Unii Europejskiej i Demokracji, a także Plac 800-lecia Mikołowa. Rada Miasta zdecydowała o nazewnictwie terenów w pobliżu przebudowanego dworca autobusowego.

O inicjatywie Komitetu Obywatelskiego Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców pisaliśmy już kilka miesięcy temu. Aktywiści przez dłuższy czas zbierali podpisy pod projektem uchwały o nadaniu nazw nowemu centrum przesiadkowemu i trzem rondom.

Komitet zbierał podpisy pod projektem aż do maja, jednak ze względów proceduralnych nie można było podjąć tej inicjatywy. Identyczny wniosek zgłosiła pod głosowanie grupa 15 radnych.

Rada Miasta otrzymała propozycję nadania terenom w ramach zmodernizowanego dworca autobusowego nazw Plac 800-lecia Mikołowa, Rondo Śląskie, Rondo Unii Europejskiej i Rondo Demokracji. Pierwsze z rond znajduje się przy wylocie z ulicy Konstantego Prusa i łączy ulicę Kolejową z placem dworcowym, drugie to rondo ze zjazdem w kierunku ulicy Karola Miarki, a trzecie to nowe skrzyżowanie przy Sebimalu.

Powstał Plac 800-lecia, Rondo Śląskie, Demokracji i UE

Po raz kolejny podniesiona została podczas ostatniej sesji RM kwestia nadania tym terenom nazw śląskich kompozytorów. Był to pomysł klubu radnych PiS, zgłoszony niemal w tym samym czasie, co projekt Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej.

Wśród nazwisk, jakie padły we wniosku możemy znaleźć Bolesława Szabelskiego, Bolesława Woytowicza, Witolda Szalonka, a także Wojciecha Kilara czy Henryka Mikołaja Góreckiego. Radni PiS nie zgodzili się z pomysłem radnych przejmujących pomysł po Inicjatywie Uchwałodawczej przekonując, że jest to upolitycznianie samorządu i lepiej jest wybrać takie nazewnictwo, które wyraża wspólne wartości i jest „płaszczyzną porozumienia wszystkich mieszkańców”.

W trakcie obrad przeciwko proponowanym przez Inicjatywę i radnych nazwom oponowała przede wszystkim radna Stanisława Hajduk-Bies. Dyskusję podjęli radni Jan Przewoźnik, Aneta Esnekier, Jarosław Sworzeń i przewodnicząca RM, Katarzyna Syryjczyk-Słomska, przekonując, że zgłoszone nazwy są właściwe.

Uchwała została zaaprobowana przez radnych większością głosów.

Komentarze (6)    dodaj »

 • Liola

  Ja bym proponowala cos z przytupem co łatwo wpada w pamiec : rondo zenka, rondo krawczyka, rondo słońca ...

 • Mikołowianin nie sługus eu

  rada miejska = rada sługusów eu

  • Mikołowianin nie sługus eu
   2021-09-08 21:47
  • odpowiedz
 • Demokrata

  A miało być rondo kodu, obywateli rp i dziewuchy dziwuchom, po co się kamuflować peowskie szmaciarze?

 • jorg

  Pływak z fontanny + przydupasy z rady miejskiej to żenada i dno, paru nawiedzonych oszołomów robi z Mikołowa szambo lepiej zaraz nazwać rondo merkelowej albo putina .Jaki trzeba mieć zryty beret żeby zatwierdzić rondo ue ?

 • wesoły hanysek

  rondo uni jewropejskiej:) brukselski kołchoz podobny do zwiazku bratnich narodów radzieckich:) kiedys dyktowano nam z moskwy dzis z bruksele pozyczajac kopiejki zwane euro.....natomiast rondo demokracji:) podobno w rosji nie ma demokracji a niejaka niemka merkel dobrze sie ma z towarzyszem putinem ba za nie długo beda przecinac gazociag nord stream 2 to ci paranoja:)

 • zawiedziony

  a nie ma ronda im. Piechuli ??? dziwne

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również