Wiadomości z Mikołowa

Drugie w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy

  • Dodano: 2021-09-28 10:00

24 września w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych odbyło się  drugie już w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, które prowadziła Elżbieta Piecha – zastępca przewodniczącego Powiatowej Rady Rynku Pracy oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Mikołowskiego. W posiedzeniu uczestniczył Starosta Mikołowski Mirosław Duży – przewodniczący Powiatowej Rady Rynku Pracy.

W trakcie posiedzenia Rada zapoznała się z informacją o stanie bezrobocia na terenie powiatu mikołowskiego oraz działalności PUP w Mikołowie w 2020 oraz 2021 roku, którą przedstawiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie Teresa Miguła.

– 1733 bezrobotnych zarejestrowano na koniec sierpnia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Mikołowie z siedzibą w Łaziskach Górnych. Jest to o 21 osób mniej niż na koniec lipca. Bezrobocie spada, obserwujemy obecnie sporo wyrejestrowań, przybywa również osób, które zakładają własną działalność gospodarczą – zaznaczyła.

Najważniejsze dane dotyczyły wsparcia udzielanego firmom w ramach Tarczy Antykryzysowej

Od 1 kwietnia 2020 r. do 31 sierpnia 2021, ze środków funduszu pracy, w tym współfinansowanych pieniędzmi UE za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Mikołowie przedsiębiorcom przekazano ponad 47 mln złotych.

Jeśli chodzi o dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw określonych branż, to w całym powiecie trafiła ona do niemal 500 podmiotów, które otrzymały wsparcie w wysokości 6 544 989 złotych.

Jeśli chodzi o niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych, to w naszym powiecie 4758 podmiotów uzyskało 23 776 114,17 mln złotych.

Kolejną formą wsparcia było dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Ogółem w całym powiecie przedsiębiorcy w ramach takiej pomocy uzyskali 12 193 534,67 złotych.

Na wsparcie mogli liczyć również samozatrudniający, którzy uzyskali łącznie 4 527 140 złotych wsparcia.

W dalszej części obrad Rada pozytywnie zaopiniowała protokół z czerwcowego posiedzenia oraz omówione zostały bieżące problemy lokalnego rynku pracy.

– Przez szalejącą drożyznę oceny sytuacji w oczach przedsiębiorców na lokalnych rynkach pracy po raz kolejny minimalnie się pogorszyły i niemal osiągnęły poziom z listopada 2020 roku, czyli jeden z najniższych w czasie epidemii COVID-19. Szansę na poprawę konkurencyjności przedsiębiorstw jednak upatrujemy w rozwoju jakości kształcenia zawodowego, które jest mocna stroną szkół branżowych I i II stopnia, dla których Powiat Mikołowski jest organem prowadzącym – powiedział do zebranych Starosta Mikołowski Mirosław Duży.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również