Wiadomości z Mikołowa

Mikołów na 211 miejscu w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej"

  • Dodano: 2019-10-07 13:45

Mikołów znalazł się na 211 miejscu w Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich - to mniej więcej 1/4 stawki, bo łącznie w tej kategorii ranking obejmuje 864 miejsca.

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest prowadzony już od 15 lat

Ranking jest prowadzony już od 15 lat i jest uważany za jeden z bardziej prestiżowych. Jego celem jest przede wszystkim wskazanie tych samorządów, które najlepiej dbają o zrównoważony rozwój, a kryteria oceny ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier Jerzy Buzek.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania - czytamy na stronie internetowej rankingu.

Pozycja miejscowości w rankingu oparta jest na ocenie wedle czterech kryteriów

Dane, z których korzysta ranking, to publicznie dostępne bazy danych Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów, ale także informacje, których udzielają samorządy w specjalnych ankietach.

Oto jak oceniony został Mikołów w czterech kategoriach:

Trwałość ekonomiczno-finansowa miasta: 5,75 pkt / na 30 możliwych

W tej kategorii oceniane są wskaźniki zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych, w tym również wpływów z podatków. Tutaj także oceniana jest zdolność do korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania, efektywność zarządzania finansami, ale także budowanie potencjału do dalszego rozwoju.

Trwałość społeczna: 4,44 pkt / na 34 możliwe

W tej kategorii oceniane są umiejętności samorządu w kreowaniu jakości życia mieszkańców, a także w budowaniu tak zwanego społeczeństwa obywatelskiego. To tutaj oceniane są takie standardy jak: odpowiednia ilość miejsc w żłobkach i przedszkolach, wydatki na edukację, ale także współpraca z organizacjami pozarządowymi czy też skuteczność kreowania budżetu partycypacyjnego.

Trwałość środowiska: 2,7 pkt / na 28 możliwych

W tej kategorii oceniane są umiejętności samorządu w kwestiach dotyczących ochrony środowiska, w tym także gospodarka odpadami, gospodarka wodno-ściekowa, redukcja smogu czy spalin.

Jakość zarządzania i współpraca: 1 pkt / na 10 możliwych

W tej kategorii oceniana jest jakość zarządzania urzędem, proces podejmowania uchwał oraz współpraca z innymi samorządami.

Wynik Mikołowa to 13,89 pkt. Dla porównania gmina Morawica z województwa świętokrzyskiego zdobyła sumarycznie najwięcej punktów: 36,38, przy czym w kategorii trwałości ekonomiczno-finansowej ma ich 9,41, w trwałości społecznej 12,68, w trwałości środowiskowej 6,79, a jej jakość zarządzania i współpracy to 7,5 pkt.

Komentarze (4)    dodaj »

  • jorg

    A pan niby burmistrz podniósł cenę za parking przy ratuszu o 200% , chyba za dużo petentów przyjeżdżało do urzędu i nie było czasu na golfik ? :(

  • Antek

    Jaguś, Ty chyba nie rozumiesz tego rankingu :-) Mikołów jest na 200 miejscu z 800 miast, więc choć nie na 1 ale w pierwszych 200 na 800. Jak dla mnie to dobry wynik i tylko trzymc kciuki by sie piąć w górę, jesteśmy na dobrym kursie, co widać po tym jak się Mikołów zmienia !!!

  • Jorguś

    Z całym szacunkiem Antek ale gdzie Ty widzisz te pozytywne zmiany? O ile władze dbają o Rynek o tyle na wsiach (tak, na WSIACH) i poza Rynkiem w samym mieście o estetykę dbają sami mieszkańcy. Sami obsiekają teren przy swoich posesjach (miasto wysyła ekipy dwa razy w czasie sezonu), oni upiększają swoje domistwa i okolicę. A co robi miasto? Do wielu domów prowadzą nieutwardzone drogi lub tak zdewastowane że nawet pieszo przejść nie sposób, brak chodników, oświetlenia, walący się most na Przelotowej, brak miejsc w Szkołach Podstawowych i przedszkolach. Dalej - na wsiach brak miejsc w których młodzież mogła by spędzać wolny czas a w samym POWIATOWYM Mikołowie brak miejsc w których dorośli mogli by się pobawić w wekeendową noc. O ile się nie mylę to w samym mieście jest biblioteka, basen Dom Kultury, czy tak wygląda miasto powiatowe w XXI w? Można tak wyliczać bez końca.Gdyby wsie przyłączone do Mikołowa mogły same korzystać z funduszy przekazywanych do miasta przez same kopalnie to wyglądały by jak te z gminy Gierałtowice a nie średniowieczny zaścianek. Sam Mikołów można z każdej strony rozpoznać wjeżdżając do niego. Dla mnie 211 miejsce w rankingu to miejsce baardzo odległe...

  • Jorguś w

    Nic dodać, nic ująć. Władze Mikołowa powinny po opublikowaniu tego raportu czym prędzej zamówić spychacz aby pomógł im się oderwać od żłoba i podać się do dymisji. Tak to jest jeśli dba się tylko o rynek miasta zapominając o całej reszcie i o mieszkańcach. Władze Mikołowa żyją jak za króla Sasa- jedzą, piją i popuszczają pasa a przestraszeni i zapracowani mieszkańcy boją się je wywieźć na taczkach. Pytanie tylko kto ich wybrał w wyborach...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również