Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Fatalny stan dróg w Mikołowie. Sprawa nie do rozwiązania?

 • Dodano: 2019-08-28 20:45, aktualizacja: 2019-08-29 09:28

Infrastruktura drogowa w Mikołowie to temat-rzeka, wzbudzający ogromne kontrowersje wśród mieszkańców. Postanowiliśmy przyjrzeć się problemowi i sprawdzić, czy można liczyć na poprawę stanu nawierzchni dróg w mieście.

Dołowa, Brzozowa, Zielona, Energetyków, Jaskrów, Jaśminów czy symbol kiepskiego stanu infrastruktury drogowej – ul. Jasna, o którą bój mieszkańcy Rety toczą od lat. Lista dróg w Mikołowie, które wymagają natychmiastowej modernizacji rośnie w zastraszającym tempie, a sytuacja pogarsza się z każdą zimą. Wydawałoby się, że problem dotyczy głównie dróg w sołectwach, dzielnicy Kamionka i na obrzeżach miasta. Nic bardziej mylnego – jednym z palących przykładów kiepskiego stanu nawierzchni jest znajdująca się w centrum Mikołowa ulica Strzechy, której stan nawierzchni mówi sam za siebie.

strzechymikolow

Stan dróg w mieście: mieszkańcy kontra UM Mikołów

Mieszkańcy Mikołowa mają dość kiepskiego stanu dróg w mieście i od dawna prowadzą ostre dyskusje z władzami Mikołowa.

Gospodarowanie budżetem i dobro mieszkańców jest w interesie burmistrza, ile lat można tłumaczyć się brakiem środków? Czy ludzie nie mieszkający na samym rynku są gorsi? My nie chcemy kwiatków, krzaczków ani ozdób, chcemy normalnie bez uszkodzeń samochodu móc dostać się z domu do pracy, lekarza itd.. Dlaczego mamy płacić podatki tak jak wszyscy a mieć takie warunki? – ostro komentuje na Facebooku jedna z mikołowianek.

Burmistrz tłumaczy – głównym powodem braku remontów jest ograniczony budżet miasta.

Dyskusje i kontrowersje będą zawsze, gdyż pieniędzy jest zbyt mało, by wszystkich uszczęśliwić. Natomiast niestety potrzeb jest tak wiele, że chcąc zrobić tylko ważniejsze drogi w Mikołowie trzeba mieć około 126 mln złotych, a na wszystkie to i cały roczny 200 milionowy budżet naszego miasta nie wystarczy. Realnie patrząc przy spłatach zadłużenia z poprzednich kadencji, jesteśmy w stanie przeznaczyć rocznie na drogi maksymalnie tylko kilka milionów – ocenia burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula.

Plan zamówień publicznych na 2019 rok uwzględnia remont... tylko jednej drogi

W planie zamówień publicznych na 2019 rok jedyną inwestycją drogową, którą zamierza zrealizować Urząd Miasta jest przebudowa ul. Zielonej. Przetarg na modernizację sporego odcinka drogi wewnętrznej na Recie wygrało w maju Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. Koszt przebudowy ul. Zielonej to 658 173,90 złotych. Zgodnie z dokumentacją przetargową zwycięzca przetargu ma czas do 30 listopada 2019 roku na realizację zadania. Sęk w tym, że mamy koniec sierpnia, a prace wciąż się nie rozpoczęły.

Remontu doczeka się łącznik dróg w Borowej Wsi?

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta przegłosowano uchwałę wprowadzającą zmiany w budżecie miasta na 2019 rok. W ten sposób zwiększono planowane wydatki o kwotę 1,06 mln złotych w związku z możliwym remontem łącznika ulic Strażackiej i Malinowej w Borowej Wsi, który został wytypowany przez wojewodę do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Miasto czeka na zgodę premiera, by otrzymać pieniądze na modernizację tej drogi. Łącznie do FDS UM Mikołów wystartował z czterema projektami drogowymi, zarówno jednorocznymi, jak i wieloletnimi. 

Dodatkowo, na sesji na początku sierpnia budżet miasta zwiększył się o 70 tys. złotych w związku z infrastrukturą drogową i projektem remontu ulic Jasnej, Brzozowej i Rety. Nie jest to jednak suma, która pozwala na pełną modernizację tych dróg. 

Głównym problemem drogowym Mikołowa jest rozległość naszego miasta, a za tym idąca liczba naszych dróg wynosząca 160 km dróg. Dla porównania, Mikołów to powierzchnia gminy podobna jak Tychów – około 80 km2, z tym że nasze dochody budżetowe to blisko 237 mln zł, a Tychów blisko 867 mln złotych. Sąsiednie Łaziska przy powierzchni 20 km2 mają dochody w budżecie na poziomie 106 mln zł. Pomijając zadłużenie naszego miasta, znaczącą rolę odgrywa powierzchnia i liczba dróg oraz ciągle rozbudowujące się miasto i to w szczególności na obrzeżach – ocenia Stanisław Piechula.

Waszym zdaniem, które drogi w Mikołowie wymagają natychmiastowego remontu? Czekamy na komentarze!

Komentarze (11)    dodaj komentarz »

 • KK

  Jedźcie na Sosnową tam to już średniowiecze do ostatnich domów nie można dojechać żeby nie poczuć kamieni wystających nie mówiąc już o dziurach , masakra o tych ludziach zapomniano

 • Franz a

  A ja zapraszam na ul Pszczyńską szczególnie na odcinek pomiędzy kapliczką a ul Bielską spękania dziury muldy ruch jak na autostradzie uszkodzenia nawierzchni potęgują i tak olbrzymi halas a kierowcy co niektórzy próbują pobić odcinkowe rekordy prędkości nie zważając na przejścia dla pieszych i inne niebezpieczeństwa policji niestety brak

 • anna

  Matejki tez remontu ale wiecznie nie ma pieniędzy...szkoda gadac

 • Jorguś

  No i doczekaliśmy się kolejnej tragedii na naszych drogach do której przyczyniły się władze Mikołowa poprzez swoje lenistwo i niekompetencję. Obok OGRODU BOTANICZNEGO zginęli młodzi ludzie. Może było by inaczej gdyby droga miała normalne utwardzone pobocze zamiast porośniętych drzewami i krzakami wertepów. Ale burmistrz twierdzi że,, im gorsza widoczność tym kierowcy jeżdżą wolniej" i każe stawiać klomby i parasole wokół Rynku. Nie jest to pierwsza i z pewnością nie ostatnia tragedia na tej drodze, szczególnie że władze miasta zachęcają mieszkańców do wycieczek rowerowych. Na Sośniej Górze rowerzysta ani pieszy nie mają gdzie uciec przed chcącymi się minąć samochodami których kierowcy w ostatniej chwili hamują widząc rowerzystę na swoim pasie za wzniesieniem i samochód z przeciwka. Ile jeszcze istnień ludzkich pochłoną zaniedbane i niebezpieczne drogi Mikołowa zanim burmistrz i władze miasta zrozumieją do jakich celów zostali wybrani...

 • Osa

  Mikolow to porażkaNic sie tu nie robiPlanty zabiedbane, drogi dziurawe lub kamieniami posypane, dworzec kolejowy jak powstal tak sie nic nie robi stoi taka stodola pusta , a parking bezplatny za petetekiem woła o pomste do nieba - normalnie luxus

 • Ela

  Drogi i chodniki mamy w Mikołowie całkiem niezłe.Miasto dba o nas.

 • Jorguś

  Gdzie, wokół Rynku? Zrób sobie wycieczkę do sołectw to sama zobaczysz...

 • Max

  Na Dołowej znaków jak grzybów po deszczu a dziur jeszcze więcej,i co z tego ze jest jakiś system naprawczy 2 razy do roku jest tak beznadziejny ze po ulewie jest to samo,ale nie lepiej nasypac uklepać i to mają dobre zamiast położyć ludzią asfalt,ale lepiej jest pchać hajs Centrum bo Centrum najwazniejsze tak ale na obrzeżach też mieszkaja ludzie,powiem tylko tyle że pewnie jak by mieszkał na ul. Dołowej ktoś ważny jakiś radny może albo ktoś taki to by może mieli mniej oporów żeby pożegnać tą maniane co tu jest robiona i asfalt byłby szybciej..

 • Dziwny jest ten swiat

  Drogi ? A te chodniki gdzie sobie mozna nogi połamać ! Dramat Burmistrz mysli ze posadzi kwiatki i krzaczki ogarnie rynek i sprawa rozwiazana ...Firmy ktore wykonuja prace - robia to najtanszym materiałem , nieprzejmując sie kompletnie robota Przez co droga ktora jest zrobiona , za 5 lat wyglada jakby byla przed remontem ...A ci no obraduja, spotykaja sie , niewiadomo po co ...Park zabiedbany, drogi pozal sie boze , o chodnikach juz nie wspomne , budynek po zlobku stoi prawie caly pusty , a do urzedu pracy trzeba zapier**** do lazisk ...Mikolow to wiocha , kina , teatru, galeri nic tu nie ma Zobaczcie ile inne miasta maja ludnosci - ile maja galeri , a my tu wiocha zabita dechami Targ mikolowski powinien byc zamkniety bo straszy ludzi !to niw targ to jakas kpina !Generalnie slyszac slowo mikolow mozna sie zaczac smiac , ja zawsze mowie ze jestem ze wsi A skad pani jest: z mikolowaAle to misto powiatoweTak ale tam nic nie ma ...***Ino zapraszaja piosenkarzy co biora wysokie hoboraria zamiast przeznaczyc piwniadze na zrobienie czegos Ino sie bawic A robota jest nieistotna

  • Dziwny jest ten swiat
   2019-08-29 07:38
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Jorguś

  Drogi to nie tylko jezdnia ale i pobocze oraz chodniki plus mosty. Ulica Przelotowa od Paniów do Bujakowa biegnie przez zwężony most na Potoku Chudowskim, jest cała pofałdowana, mieszkańcy ul Kąty są zmuszeni chodzić tam codziennie mimo znacznego ruchu i braku chodników a nawet czystego i utwardzonego pobocza. W samych Paniowach chodnik przy głównej ulicy został zbudowany fragmentarycznie po obu stronach jezdni w ten sposób że piesi muszą kilkakrotnie przechodzić przez jezdnię. Wspomniana Przelotowa jest częściowo pozbawiona oświetlenia i oczywiście niema chodnika ani nawet czystego pobocza... Przykłady można mnożyć bez końca a narzekający na brak środków burmistrz topi miliony w ciągłym poprawianiu Rynku i wymianie dobrego na jeszcze lepsze...

 • Alek

  Ale za to będą nowe WITACZE. Ta władza jest oderwana od rzeczywistości !!!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.