Stowarzyszenie Nowy Świat-Wymyślanka skierowało do Rady Miasta skargę na burmistrza Mikołowa. Chodzi o pozwolenie na zwiększenie produkcji w jednej z fabryk. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie i mają dość pobłażania władz miasta!
10 lipca do biura Rady Miasta Mikołowa wpłynęła skarga na burmistrza Mikołowa, Stanisława Piechulę w sprawie wydania pozytywnej decyzji na zwiększenie produkcji w sąsiadującej z zabudową mieszkalną Nowego Świata i Wymyślanki fabryce transformatorów. Mieszkańcy dzielnicy mają dość zagrażającej ich zdrowiu i środowisku działalności firmy. W treści skargi możemy przeczytać:
Burmistrz swoim stanowiskiem w decyzji BGO.6220.11.2016. AO z dnia 31 maja 2019 roku pozytywnie postrzegając zwiększenie produkcji w Schneider Electric Transformers Poland Sp. z o.o. w Mikołowie przy ul. Żwirki i Wigury 52, położonej w obszarze oddziaływania na środowisko mieszkalne, świadomie i z premedytacją lekceważy mieszkańców i ich coraz trudniejsze warunki życia.
Przede wszystkim działania takie są w jawnej sprzeczności ze ślubowaniem zgodnym z art. 29a. Ustawy o samorządzie gminnym złożonym przez burmistrza przed objęciem stanowiska: „Obejmując urząd burmistrza gminy, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy [miasta)”.
Pragniemy po raz kolejny wyrazić swój głęboki sprzeciw wobec rozważania terenu oznaczonego jako 302UR/P w oderwaniu od zlokalizowanych w jego pobliżu terenów przeznaczonych pod funkcje mieszkaniowo- usługowe oraz mieszkaniowe o niskiej i wysokiej intensywności zabudowy.
Chcemy także przypomnieć, że od lat stoimy na stanowisku, a wręcz domagamy się, by podobne inwestycje lokalizowane w strefach oznaczonych w planach jako UR/P analizować także w odniesieniu do sąsiednich terenów mieszkaniowych. Pozwoliłoby to na minimalizację ich oddziaływania nie tylko w sytuacjach awaryjnych, ale także podczas normalnego cyklu pracy tych urządzeń, instalacji i zakładów jako całości.
Należy także nadmienić, iż zarówno burmistrz jak i inwestorzy są świadomi skomplikowanej sytuacji prawnej tych terenów, wkomponowanych w obszary mieszkaniowy i rekreacyjny, co jest zasadniczym argumentem ograniczającym działalność przemysłową. Jednakże na przestrzeni lat (od 2004 roku do dziś) inwestorzy, za cichym przyzwoleniem władz lokalnych skutecznie obchodzą prawne zakazy, uzyskując decyzje zezwalające na budowę hal magazynowych, które następnie wykorzystywane są jako hale produkcyjne, co w rzeczywistości jest nadużyciem zarówno prawa budowlanego, jak i lokalnego.
Pozyskiwanie przychodów do budżetu miasta nie jest i nie może być usprawiedliwieniem dla tak haniebnej postawy burmistrza wobec mieszkańców Mikołowa i na ciągłe pogarszanie ich warunków życia. Zdecydowanie działania burmistrza powinny być skierowane w kierunku wygospodarowania w gminie odpowiednich obszarów pod produkcję i hale produkcyjne niekolidujących ze środowiskiem mieszkalnym i zarazem umożliwiłoby to wywiązanie się z treści złożonego ślubowania.
Pod skargą złożoną Radzie Miasta Mikołowa podpisali się prezes Stowarzyszenia Mieszkańców Dzielnicy Nowy Świat – Wymyślanka, Mirosław Chmiel, a także członek Stowarzyszenia Ryszard Grzywocz.
Co ważne, pod koniec maja do Urzędu Miasta Mikołowa wpłynęła petycja złożona przez mieszkańców ulicy Stolarskiej, którzy nie zgadzają się na rozwój i modernizację zakładu Schneider Electric Transformers Poland Sp. z o.o. i wnoszą o wstrzymanie inwestycji szkodliwie wpływające na ich zdrowie.
Procesy technologiczne stosowane obecnie, jak również planowane nie są obojętne dla naszego środowiska mieszkalnego. Szczególnie niepokojące jest planowane zwiększenie zużycia preparatów, rozpuszczalników, farb i lakierów w procesach produkcyjnych. Należy uznać, że planowane przedsięwzięcie to duża lakiernia w bliskiej zabudowie mieszkalnej. Rozwój zakładu z procesami lakierniczymi nie jest przyjazny dla środowiska mieszkalnego - apelują mieszkańcy.
Schneider Electric Transformers Poland Sp. z o.o. zajmuje się produkcją transformatorów średniego napięcia i zaopatruje zarówno duże koncerny, zakłady energetyczne jak i małe przedsiębiorstwa. Mikołowska Fabryka Transformatorów ma ponad 70 lat. Została założona tuż po wojnie, w 1945 roku pod nazwą Mefta i w ciągu dekad przechodziła kolejne przekształcenia - została sprywatyzowana przez AEG, później należała do koncernów Alstom i Areva T&D. W 2010 roku zakład został przejęty przez francuski koncern Schneider Electric.
Radni zajmą się skargą na burmistrza Mikołowa podczas nadchodzącej sesji rady Miasta 27 sierpnia. Wpierw sprawie przyjrzą się właściwe komisje miejskie, z Komisją ds. Skarg i Wniosków na czele.
Czekamy na stanowisko burmistrza Mikołowa, Stanisława Piechuli. Do sprawy będziemy powracać wielokrotnie.