Powiat mikołowski zamierza powalczyć o pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych. Ostateczny termin złożenia wniosków o dofinansowanie do trzech inwestycji minął 15 sierpnia. Jakie cele chcą w ten sposób zrealizować władze?
Powiat mikołowski podobnie do większości jednostek samorządu terytorialnego złożył wnioski do powstałego w ramach Polskiego Ładu Programu Inwestycji Strategicznych. Samorządy łącznie do podziału otrzymają 20 miliardów złotych w pierwszej transzy programu.
Program Inwestycji Strategicznych ma na celu dofinansowanie projektów inwestycyjnych realizowanych przez gminy, powiaty i miasta lub ich związki w całej Polsce. Fundusz ma zwiększać skalę publicznych inwestycji przez ich bezzwrotne dofinansowanie dla wnioskujących jednostek samorządu terytorialnego. W ten sposób samorządy mogą uzyskać refundację kosztów ponoszonych na dany projekt i to w wysokości 95 procent wartości inwestycji.
Wnioski w pierwszej edycji programu można było składać do 15 sierpnia, a każda JST miała prawo do zgłoszenia maksymalnie trzech projektów. Jedna inwestycja nie może przekroczyć 30 milionów dofinansowania (a samorząd musi posiadać 10 procent wkładu własnego), druga 5 milionów (5 procent wkładu własnego), a trzecia i ostatnia nie musi posiadać kwotowego ograniczenia (jednak potrzeba w tym przypadku 15 procent finansowania ze środków własnych).
Powiat mikołowski składa wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych
Jakie cele obrały władze powiatu mikołowskiego, by wykorzystać dostępne w ramach Polskiego Ładu pieniądze? To trzy projekty, a wymagającą najmniejszych nakładów finansowych jest modernizacja ul. Bolesława Chrobrego w Orzeszu. Jej szacunkowa wartość to wspomniane już 5 milionów złotych, zatem potrzebny będzie wkład własny z budżetu powiatu w wysokości 250 tysięcy złotych.
Władze powiatu zdecydowały się również na wnioskowanie o dofinansowanie budowy hali sportowej przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Mikołowie. Dzięki lipcowej sesji Rady Powiatu udało się zabezpieczyć na ten cel wkład własny, czyli 1,5 mln złotych w budżecie. Całkowity koszt projektu ma się zamknąć w 15 milionach złotych.
I wreszcie największa i wymagająca największych nakładów finansowych propozycja złożona do Polskiego Ładu. Chodzi o budowę nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej, o której pisaliśmy kilka miesięcy temu. Na jej stworzenie potrzeba 18 milionów złotych (wkład własny powiatu wyniesie 2,85 mln złotych).
Wyłoniono już zresztą zwycięski projekt architektoniczny, wyłoniony drogą konkursu rozpisanego zimą przez Powiat Mikołowski. Wygrała w nim koncepcja przedstawiona przez mysłowicką pracownię architektoniczną Inooni Jakub Zygmunt.
Istniejące dziś trzy sale dydaktyczne o powierzchni 150 metrów to niewystarczające miejsce pozostawione do dyspozycji 60 różnych grup zainteresowań, w których swoje pasje i talenty rozwija aż tysiąc mieszkańców powiatu ze wszystkich pięciu gmin. Nowa siedziba ma powstać na placu między budynkiem Starostwa Powiatowego i Białym Domkiem.
Chcielibyśmy, by nowy budynek Ogniska był obiektem nowoczesnym na miarę XXI wieku, o nowatorskiej architekturze, był dobrze zaprojektowany, funkcjonalny, estetyczny, przyjazny, spełniający wymogi bezpieczeństwa, przystosowany na potrzeby lokalnego środowiska, który będzie promował nie tylko umiejętności dzieci i młodzieży, ale też zwiększał możliwość uczestnictwa w kulturze, wspierając aktywność wszystkich mieszkańców – przekonują władze OPP w Mikołowie.