Wiadomości z Mikołowa

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w nowym miejscu? Starostwo Powiatowe rozpisało konkurs

  • Dodano: 2021-01-26 13:30

Wraz z początkiem nowego roku w planie projektów Starostwa Powiatowego pojawiła się pozycja, która daje nadzieję dzieciakom należącym do Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie. Władze powiatu zdecydowały się rozpisać konkurs architektoniczny na nową siedzibę OPP, która ma znaleźć się w pobliżu samego budynku Starostwa – dokładnie na placu przy ul. Żwirki i Wigury.

Obecnie Ognisko Pracy Pozaszkolnej od wielu lat mieści się – a zasadniczo gnieździ – w niewielkim budynku na ul. Miarki 9, między sklepem „ Zgoda”, a kamienicą, w której znajduje się przedszkole i Centrum Usług Wspólnych.

Łącznie trzy sale dydaktyczne o powierzchni 150 metrów to niewystarczające miejsce zostawione do dyspozycji 60 różnych grup zainteresowań, w których swoje pasje i talenty rozwija aż tysiąc mieszkańców powiatu ze wszystkich pięciu gmin.

OPP pod przewodnictwem Radosława Tarczonia rozwija się od dłuższego czasu niezwykle prężnie, mimo pandemii uczestników przybywa, lecz budynek w którym mieści się Ognisko jest zwyczajnie za mały i nie wystarcza na potrzeby zdolnych dzieciaków. Rok temu blisko 700 osób postanowiło zaapelować do Starostwa Powiatowego w sprawie stworzenia nowej, pełnoprawnej i zupełnie osobnej siedziby OPP. W ten sposób powstała petycja do władz powiatu.

Warto pamiętać, że OPP przez lata stało się jednym z symboli powiatu na szczeblu wojewódzkim. To właśnie dzięki niemu odbywa się niezwykle popularny konkurs taneczny dla młodzieży, czyli Wojewódzka Gala Taneczna.

W Mikołowie powstanie nowa siedziba Ogniska Pracy Pozaszkolnej? Starostwo Powiatowe rozpisało konkurs na stworzenie koncepcji architektonicznej nowego budynku OPP

Chcielibyśmy, by nowy budynek Ogniska był obiektem nowoczesnym na miarę XXI wieku, o nowatorskiej architekturze, był dobrze zaprojektowany, funkcjonalny, estetyczny, przyjazny, spełniający wymogi bezpieczeństwa, przystosowany na potrzeby lokalnego środowiska, który będzie promował nie tylko umiejętności dzieci i młodzieży, ale też zwiększał możliwość uczestnictwa w kulturze, wspierając aktywność wszystkich mieszkańców –przekonują władze OPP w Mikołowie.

Wykonanie projektu budowlanego dla nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie ma orientacyjnie kosztować Powiat 364 790 złotych, a ostateczny termin składania ofert został przewidziany na 28 stycznia 2021 (jest to data dopuszczenia do udziału w konkursie).

Nowy obiekt to nowe możliwości tworzenia i uruchamiania nowych zespołów zainteresowań, pozyskiwania nowych uczestników zajęć, realizacji różnorakich projektów i inicjatyw artystycznych, to również poprawa dostępności do infrastruktury kulturalnej oraz lepszego jej wykorzystania na działania artystyczne. Nowy obiekt Ogniska Pracy Pozaszkolnej będzie miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, w którym stworzone będą warunki do nieskrępowanej twórczości, w którym doceni się kulturę w różnych jej przejawach – podsumowują władze Ogniska Pracy Pozaszkolnej.

W konkursie udział mogą brać osoby, które posiadają uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej i będące członkiem Izby Architektów. Szacuje się, że budowa nowej siedziby Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Mikołowie pochłonie około 8 milionów złotych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również