Wiadomości z Mikołowa

Plac 750-lecia Placem Synagogi? Tego chce Mikołowskie Towarzystwo Historyczne

  • Dodano: 2021-10-14 11:45

Powstała inicjatywa, której celem jest zmiana nazwy znajdującego się w centrum Mikołowa Placu 750-lecia na Plac Synagogi. To pomysł MTH i Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Co na to mieszkańcy?

Plac 750-lecia miałby stać się Placem Synagogi. Teren w centrum Mikołowa zyskał obecną nazwę w 1972 roku. Wcześniej, na tym placu od 1816 roku znajdowała się żydowska synagoga.

Po zajęciu Górnego Śląska przez III Rzeszę mikołowskich Żydów w liczbie blisko 250 osób wywieziono do getta w Sosnowcu, skąd większość 12 maja 1942 roku trafiła do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau. Po II wojnie światowej społeczność żydowska w Mikołowie się nie odrodziła.

W czasie przebudowy komunikacji miasta synagogę wysadzono w powietrze, a pozostałości budynku wyburzono. Gmina żydowska w Mikołowie istniała od XVII, posiadała własną szkołę. Do obecnych czasów pozostał po niej jedynie zabytkowy XVII-wieczny kirkut.

Pomysł Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego i Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej nadania nazwy Plac Synagogi dotychczasowemu Placowi 750-lecia w Mikołowie jest efektem nadania nazwy Plac 800-lecia terenowi przy nowym Centrum Przesiadkowym. Podwójne nazewnictwo mija się zatem z interesem miasta.

Przed laty Mikołów lekką ręką pozbył się mikołowskiej bożnicy. Niech nazwa Plac Synagogi będzie drobnym zadośćuczynieniem tego niechlubnego zdarzenia i równocześnie trwałym śladem po tym niezwykle interesującym zabytku świadczącym o wielokulturowej historii naszego miasta – przekonują władze Mikołowskiego Towarzystwa Historycznego.

Plac 750-lecia stanie się Placem Synagogi?

Aby poprzeć inicjatywę trzeba złożyć swój podpis na liście poparcia można złożyć poprzez wydrukowanie listy, wypełnienie wymaganych danych, złożenie podpisu, a później udanie się do Miejskiej Placówki Muzealnej (ul. Karola Miarki 15 - Biały Domek, USC) w godzinach 8.00 - 15.00 lub pozostawienie jej w zamkniętej kopercie z dopiskiem MTH u portiera. Można również złożyć wizytę w Miejskiej Placówce Muzealnej w godzinach jej otwarcia i poprosić o przedłożenie listy do podpisu.

Uprawnione do składania podpisów są osoby zamieszkałe w Mikołowie, mające tutaj czynne prawo wyborcze (sołectwa również). Oprócz podpisu należy podać datę urodzenia oraz adres zamieszkania, które to dane są zgodne z wymogami uchwały Rady Miejskiej Mikołowa w sprawie tego typu inicjatyw. Minimalna wymagana ilość podpisów, by inicjatywa miała szanse realizacji, to 300 – czytamy.

Mieszkańcy Mikołowa poprą pomysł zmiany nazwy?

Czy ten pomysł znajdzie jednak uznanie wśród mikołowian? Sądząc po licznych komentarzach w mediach społecznościowych, inicjatywa spotyka się z mieszanymi uczuciami – jedni wspierają tę inicjatywę, inni uznają ją za zbędną.

Nazwa dla ostatnich pokoleń jest oczywistą, neutralną, upamiętniającą najnowszą historię miasta. Może dla zaspokojenia starszej historii wystarczy tablica pamiątkowa? – pyta jeden z komentujących. Przypominamy, że w ten miejscu w odpowiedni sposób upamiętniono jego dawne przeznaczenie.

Zdecydowanie nie. Są inne ładne nazwy – przekonuje inny komentator.

Doskonały pomysł. Warto odsłaniać prawdziwą historię Szczególnie w przypadku Śląska. A Mikołowa szczególnie jako jednego z najstarszych miast Górnego Śląska – tłumaczy kolejny komentujący.

Jeżeli Plac Synagogi, jestem jak najbardziej na tak. Pamiętam ten plac z dzieciństwa. Warto by było na tym placu umieścić choćby fragment zdjęć z tamtych czasów, żeby przyjezdni mogli trochę historii zobaczyć, a te rzeźby kamienne może do małego parku? – czytamy.

Chodzi też o upamiętnienie społeczności, ludzi, którzy tu mieszkali zanim ich wywieziono do nieodległego Auschwitzu. Normalna sprawa – wyjaśnia Marcin Bies w komentarzu.

Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czekamy na komentarze.

Komentarze (8)    dodaj »

  • Mikołów

    Czy mieszkańcy Mikołowa wyrazili zgodę na zmianę nazwy ronda 750lecia na Synagogi. Trochę to sprzeczne Żydzi w Palestynie mordują palystynczyków A my w Polsce będziemy im pomniki wznosić .Uważam że władze Mikołowa powinni się trochę Zastanowić przed podejmowanym decyzjami .

  • PZ

    Jesteś

  • mieszkaniec

    Powinni postawić tablicę pamiątkową upamiętniającą mikołowską dzielnicę żydowską, tam gdzie mieszkali faktycznie, o tym nikt nie gada. Nazwa Plac Synagogi bedzie jedynie upamiętnieniem budynku, ktory stał w tym miejscu nie ludzi, którzy kiedyś mieszkali w Mikołowie.

  • gigi

    jak bedzie wygladac europa za 10-20 lat jak przybedzie np.ok.50mln afrykanczyków czy 30 mln.muzłuman...jak by dzis wygladała gdyby nie jeden pan z małym wasikiem.....

  • jorguś

    Pomnik stada kóz i plac synagogi... Powyższe najlepiej świadczy o poziomie władz naszego miasta

  • Katarzyna

    Dokładnie!!!!!!! A mnie ktoś pytał czy chce żeby było był plac jakiejś synagogi????? Swoich nie umiecie i nie chcecie czcić to może jeszcze meczet wy budujcie bo coraz więcej [...]ch w Mikołowie. Tylko żeby nie było: nie jestem rasistą!!!!

  • olo

    Bzdura: 1.) nazwa plac synagogi nikogo nie upamiętnia (jakby było "plac poległych w Auschwitz") to ma jakiś sens. 2.) Takie zmiany są kosztowne i niepotrzebne. 3.) Jeśli już kogoś pytać o zdanie to właścicieli nieruchomości, firm, mieszkańców tego adresu to ich ta zmiana będzie dotyczyć (co ma do tego mieszkaniec np.Paniów?)

  • Alan

    Jakich firm? Jakich mieszkańców? Co to za bzdury pleciesz? Przecież żaden budynek w Mikołowie nie ma tego placu w adresie?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również