Wiadomości z Mikołowa

Piłeś? Nie wsiadaj za kierownicę! Sprawdź jak alkohol działa na ludzki organizm

  • Dodano: 2022-07-01 13:15, aktualizacja: 2022-07-12 13:24

Pojechałeś samochodem na rodzinne spotkanie, gdzie pojawił się alkohol? Niby czujesz się w porządku, a jednak nie jesteś pewny czy możesz już prowadzić pojazd? Taki dylemat spotyka wiele osób. Jaką decyzje najczęściej podejmują? Wsiadają za kierownicę! Tego typu ryzykowne zachowania mogą nieść za sobą poważne konsekwencje odbijające piętno na całym życiu. Musisz mieć świadomość, że nawet niewielka ilość alkoholu wywiera negatywny wpływ na ludzki mózg! Czytaj dalej!

Opóźniony czas reakcji, czyli prosta i szybka droga do nieszczęśliwego wypadku drogowego

Kierowców można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą osoby, które uważają, że jeden kieliszek w żaden sposób nie wpłynie na zdolność prowadzenia pojazdu. Musimy stanowczo zaznaczyć, że jest to jak najbardziej błędne i skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie! Nawet niewielka ilość wywiera negatywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. W początkowej fazie alkohol wywołuje stan podniecenia oraz ożywienia. Często wydaje się takiej osobie, że ma siłę na wszystko. W miarę upływu czasu dochodzi jednak do przejścia maksymalnego stanu euforii w otępienie oraz uśpienie. Mózg zaczyna znacznie wolniej reagować na bodźce, a pewnych praktycznie nie zauważa. Pogorszeniu ulega również koordynacja ruchowa oraz wzrok. Nietrzeźwy kierowca ma problem z prawidłową oceną odległości od innych aut oraz ich szybkości. Wśród najdziwniejszych zachowań nietrzeźwego kierowcy można przede wszystkim wymienić zjeżdżanie na przeciwległy pas, jechanie tzw. slalomem oraz nie stosowanie się do znaków i sygnalizacji drogowej.

Alkomat – Twój stróż stojący na czele bezpieczeństwa

Czas przejść do omówienia drugiej grupy kierowców, którzy myślą, że po wypiciu jednego piwa wystarczy odczekać góra 2 godziny, aby stan trzeźwości został przywrócony. Tutaj również musimy zaznaczyć, że jest to błędne myślenie! Szybkość metabolizmu alkoholu zależy od kilku czynników, wśród których wymienia się:

  • wiek,

  • płeć,

  • wzrost,

  • masę ciała.

Nie ma jednej obowiązującej reguły ile czasu potrzeba na wytrzeźwienie, ponieważ czas uzależniony jest od indywidualnych preferencji organizmu. Co więcej, czas potrzebny na wytrzeźwienie i powrót do stanu umożliwiającego kierowanie pojazdem jest znacznie dłuższy niż sam czas wprowadzenia się w stan nietrzeźwości. Pojawia się zatem kluczowe pytanie – jak sprawdzić czy można już kierować samochodem? Odpowiedź jest bardzo prosta! Wystarczy zaopatrzyć się w wysokiej jakości alkomat! Profesjonalne urządzenie w krótkim czasie wskaże stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, dzięki czemu z łatwością ocenisz czy możesz prowadzić pojazd. Firma Polskie Centrum Wzorcowania dla wszystkich zainteresowanych posiada atrakcyjną ofertę w cenie dostępnej na każdą kieszeń. Bezpieczeństwo nie musi kosztować kroci! Przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.