Działający w Borowej Wsi Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże zdobył drugie miejsce w kategorii INSTYTUCJA w regionalnym etapie konkursu Lodołamacze 2022.
Nagroda została wręczona władzom ośrodka na gali, która odbyła się 12 września 2022 roku w katowickiej Sali Koncertowej Radia Katowice. Nagrody Lodołamacze w kategorii INSTYTUCJA trafiają do osób, instytucji, które zmieniają stereotypy, likwidują bariery oraz tworzą miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami, czyli przełamują lód obojętności.
Kapituła Konkursu Regionu łódzkiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego przyznała drugie miejsce Ośrodkowi dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie-Borowej Wsi za działalność na polu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, która stanowi wzór godny naśladowania. Jako pracodawca wrażliwy na potrzeby osób niepełnosprawnych mamy nadzieję, że inspirujemy swoją postawą pozostałe instytucje, by nie były obojętne wobec potrzeb osób niepełnosprawnych – przekonuje dyrektor Dariusz Latos.
Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże Lodołamaczem 2022
To jednak nie wszystko. Zwycięzcą Lodołamaczy 2022 w kategorii REHABILITACJA SPOŁECZNO-ZAWODOWA został działający przy Ośrodku dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże Zakład Aktywności Zawodowej.
ZAZ został w ten sposób uznany za pracodawcę wrażliwego społecznie, który sprzyja zawodowej aktywizacji osób niepełnosprawnych. Nagroda to dowód na równość między pracownikami niepełnosprawnymi i pełnosprawnymi, gdyż obie grupy wspólnie pracują na sukces. Zakład Aktywności Zawodowej został doceniony za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia.
Celem konkursu jest zwiększenie społecznej odpowiedzialności biznesu, szczególne honorowanie wszystkich tych, którzy dążą do wyrównywania szans osób niepełnosprawnych, umożliwiają im dostęp do edukacji, pracy i aktywności społecznej.
Lodołamacze 2022 – co jest celem konkursu?
Istotą Kampanii Lodołamacze jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym, zachęta do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych oraz podnoszenia standardu już istniejących stanowisk. Pragniemy, by idea Konkursu zainteresowała również tych pracodawców, którzy z problematyką zatrudniania osób niepełnoprawnych jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń mogli się przekonać, że osoby z niepełnosprawnością są wspaniałymi pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy – wyjaśniają organizatorzy, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Konkurs Lodołamacze odbywa się pod Honorowym Patronatem Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy i został podzielony na dwa etapy: regionalny – wyłaniający laureatów w poszczególnych rejonach kraju oraz centralny – w którym finaliści zmierzą się w walce o laur Lodołamaczy 2022. Statuetki zostaną przyznane w 7 kategoriach, na laureatów bieżącej 17. edycji konkursu czekają również 2 kategorie specjalne „Superlodołamacz” i „Lodołamacz Specjalny”.
Prestiżową nagrodą Lodołamacza 2022 zostaną wyróżniane firmy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 6 października 2022 w Zamku Królewskim w Warszawie.