Wiadomości z Mikołowa

Osiedle Słowackiego zyska nowy parking

  • Dodano: 2018-04-22 12:15

Powracamy do sprawy parkingu na Osiedlu Słowackiego. Po protestach mieszkańców magistrat zobowiązał się do wybudowania w miejscu starego boiska zupełnie nowego parkingu. Właśnie wyłoniono wykonawcę.

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy o problemach mieszkańców osiedla Słowackiego, którzy przez brak odpowiedniego parkingu są zmuszeni do pozostawiania swoich samochodów w miejscach do tego nieprzeznaczonych. To powodowało nieprzyjemne skutki – posypały się mandaty za złe parkowanie. Po interwencji mieszkańców Urząd Miasta postanowił przychylić się do wniosku lokatorów i zobowiązał się do stworzenia parkingu z prawdziwego zdarzenia.

Mieszkańcy osiedla skarżyli się na problemy związane z brakiem wystarczającej liczby miejsc na ich osiedlu, gdzie jest ogromne nagromadzanie instytucji użyteczności publicznej. Pod pismem skierowanym do burmistrza Stanisława Piechuli podpisało się ponad 200 osób. W związku z sytuacją 15 listopada zeszłego roku w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Mikołowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, w którym uczestniczyli także przedstawiciele magistratu, w tym zastępca burmistrza, Mateusz Handel. Wtedy zdecydowano o odkupieniu od MSM terenów po dawnym „Wembley”. To właśnie tu w niedługim czasie ma powstać parking.

W zakres zamówienia wchodzą m.in. wykonanie projektu budowlano-wykonawczego dla parkingu wraz ze zjazdem z ul. Jana Bluszcza oraz oświetleniem oraz oświetleniem dojścia od strony budynku nr 9 A-F, uzyskanie pozwolenia na budowę, wykonanie projektu tymczasowej i docelowej organizacji ruchu drogowego oraz uzyskanie wymaganych opinii i zatwierdzenia, wykonanie robót związanych z zagospodarowaniem terenów przyległych do inwestycji i związanych z podbudową z kruszywa łamanego oraz ułożeniem nowych krawężników, płyt ażurowych i kostki betonowej, stworzenie (opcjonalnie) odwodnienia parkingu, jeżeli zajdzie taka potrzeba, postawienie oświetlenia ulicznego w postaci 9 lamp sterowanych radiowo z oprawami LED (6 na samym parkingu i 3 przy dojściu od strony budynku nr 9 A-F) i oznakowania poziomego i pionowego.

Parking będzie miał powierzchnię 1800 m² w układzie mieszanym (płyty betonowe ażurowe oraz kostka betonowa) z drogą manewrową oraz miejscami postojowymi. Wykonawca zostanie zobowiązany do zaprojektowania miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

Przetarg wygrała firma „COMPLEX” s.c z Orzesza. Magistrat zamierza przeznaczyć na inwestycję dokładnie 498 105 złotych.

Dziś coraz więcej rodzin może pozwolić sobie na zakup samochodu lub nawet dwóch. Mikołowskie osiedla, ich układ komunikacyjny oraz liczba miejsc parkingowych powstały wiele lat temu i dostosowane były do ówczesnych warunków. Problem w tym, że nikt przez lata nie przeprowadził tu gruntownej modernizacji. Te zaszłości skutkują dzisiejszymi problemami z parkowaniem. Pora to zmienić – mówi Mateusz Handel, zastępca burmistrza Mikołowa.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również