Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Co dalej z parkowaniem na Osiedlu Słowackiego?

 • Dodano: 2017-10-17 14:15

Mieszkańcy Osiedla Słowackiego są już zmęczeni sytuacją związaną z brakiem miejsc postojowych i ciągłymi mandatami, jakie otrzymują za nieprawidłowe parkowanie w swoim sąsiedztwie. Wcześniejsze próby interwencji nie przynosiły skutku, więc lokatorzy wystosowali oficjalne pismo do burmistrza, w którym przedstawiają potencjalne rozwiązania.

W piśmie mowa głównie o terenach przy rejonie Przedszkola nr 12, Szkoły Podstawowej nr 10 i Ośrodka Wczesnej Interwencji. Mieszkańcy, którzy przez brak wystarczającej liczby miejsc parkingowych nieraz są zmuszeni do parkowania w miejscach do tego nieprzeznaczonych lub bezpośrednio przy zakazach, notorycznie otrzymują mandaty i pouczenia od policji.

Mieszkańcy Osiedla Słowackiego nie są odpowiedzialni za nagromadzenie na swojej życiowej przestrzeni tak wielu instytucji użyteczności publicznej, dla których użytkowania nie przewidziano dodatkowych miejsc parkingowych – zaznaczają autorzy pisma do Stanisława Piechuli. – Obecna sytuacja gospodarcza zmusza ludzi do większej mobilności w dotarciu do odległych miejsc pracy lub wręcz pracy, gdzie niezbędnym narzędziem jest samochód. Konsekwencją jest ich coraz większa liczba i potrzeba większej liczby miejsc parkingowych, co w strategii zagospodarowania przestrzennego powinno być perspektywicznie przewidziane i wdrożone jako priorytet.

Mieszkańcy w piśmie zaznaczają, w których punktach najczęściej dochodzi do łamania prawa drogowego przez lokatorów zmuszonych do pozostawiania swoich pojazdów w miejscach do tego nieprzystosowanych, a także proszą burmistrza o interwencję u Komendanta Powiatowego Policji, aby anulował niesłuszne w ich opinii mandaty i zaniechał wystawiania kolejnych, do momentu budowy nowych miejsc postojowych.

O anulowaniu mandatów nie może być mowy. Każdy mieszkaniec ma prawo odmówić przyjęcia mandatu i skierować sprawę do sądu, gdzie może doczekać się pozytywnej dla niego decyzji – wyjaśnia nam st. sierż. Ewa Urbańczyk, oficer prasowy KPP w Mikołowie.

W rozmowie z nami podkreśliła, że większość interwencji na terenie osiedla wynika z ciągłych telefonów ze zgłoszeniami o niewłaściwym parkowaniu. W tej sytuacji mundurowi są zmuszeni działać zgodnie z literą prawa, chociaż rozumieją niezadowolenie mieszkańców.

Innym problemem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, w której notorycznie są odnotywane wykroczenia dotyczące niewłaściwego parkowania na terenie osiedla. Tamtejszy dzielnicowy mł. asp Marcin Kurpas musi reagować na takie zgłoszenia mimo, że zna trudną sytuację mieszkańców. Podobne problemy odnotowujemy w rejonie Urzędu Skarbowego na osiedlu Mickiewicza i na ul. Bandurskiego przy Szkole Podstawowej nr 3 – podkreśliła w rozmowie z nami rzecznik mikołowskiej policji.

W piśmie mieszkańcy osiedla zaznaczyli, że w lutym tego roku ustnie prosili o pomoc w tej sprawie zastępcę burmistrza Mateusza Handla, który w rozmowie z nami wyjaśnił, że w przyszłym roku miasto chce rozwiązać ten problem.

Mamy w planach budowę dodatkowych miejsc parkingowych przy Szkole Podstawowej nr 10 oraz blisko terenu rekreacyjnego. Z drugiej strony, jesteśmy w trakcie negocjacji z Mikołowską Spółdzielnią Mieszkaniową, aby przeznaczyła teren spółdzielni na budowę większego parkingu przy osiedlu, dzięki czemu problem parkowania zostałby w znacznym stopniu rozwiązany. Przypominam, że bloki te podobnie jak większość terenu wokół jest własnością MSM nie Gminy. Chcąc jednak wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, planujemy taką inwestycję w 2018 roku. Warunkiem jest zgoda MSM – zaznaczył w rozmowie z nami Mateusz Handel.

Mieszkańcom osiedla pozostaje czekać na rozpoczęcie inwestycji. Z drugiej strony mogą także przekonać spółdzielnię, aby zgodziła się na budowę parkingu. Niestety, do czasu powstania nowych miejsc postojowych mandaty wciąż pozostaną codziennością mieszkańców.

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Mikołów Realny Pomaga

  MIESZKAŃCY OS. SŁOWACKIEGO WYWALCZYLI PARKINGIOd kilku tygodni nagłaśniamy problem mieszkańców os. Słowackiego, którzy mają dosyć wystawianych im mandatów za "niewłaściwe parkowanie". Obecna sytuacja na osiedlu nie tylko uderza w ich kieszenie, ale przede wszystkim zagraża bezpieczeństwu kierowców oraz pieszych, co potwierdził dzielnicowy mł. asp Marcin Kurpas, informując że z powodu notorycznych "naruszeń prawa" przez parkujących kierowców, teren os. Słowackiego figuruje w tzw. Krajowej Mapie Zagrożeń.Zdeterminowani mieszkańcy postanowili się zorganizować i wymóc na MSM oraz Urzędzie Miasta budowę nowych miejsc parkingowych. Dzięki presji (ponad 400 podpisów pod wnioskiem o budowę parkingów) Spółdzielnia i władze Mikołowa zrozumiały, że dalsze udawanie, że problemu nie ma oraz karanie lokatorów za stan, za którego uregulowanie odpowiada właśnie Spółdzielnia i władze miasta nie ma sensu. W konsekwencji urzędnicy i Spółdzielnia zobowiązali się do:1) Odpłatnego przekazania miastu przez MSM praw do terenu przy ul. Bluszcza i budowy na nim parkingu.Ta decyzja nie do końca satysfakcjonuje mieszkańców, ponieważ większość z nich będzie zmuszona do parkowania kilkaset metrów od własnych mieszkań. Sprawa ta zostanie dokładnie przedstawiona na Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu Członków MSM, które odbędzie się 15 listopada br. o godz. 17:00 w Hali Sportowej MOSiR przy ul. Bandurskiego 1a.OSOBY WYBIERAJĄCE SIĘ NA ZEBRANIE PROSIMY O ZABRANIE ZE SOBĄ DOWODÓW OSOBISTYCH!2) W pierwszej połowie 2018 r. Urząd Miasta wygospodaruje teren przy Szkole Podstawowej nr 10, na którym powstanie kilkanaście nowych miejsc parkingowych.3) W przyszłym roku Urząd Miasta stworzy kilkanaście miejsc parkingowych usytuowanych prostopadle do drogi łączącej przedszkole z boiskiem.4) W 2019 r. nowe władze Mikołowa wyremontują drogę wewnętrzną i wyznaczą na niej możliwie największą liczbę miejsc parkingowych.Gratulujemy mieszkańcom os. Słowackiego doprowadzenia do szczęśliwego finału. Ze swojej strony obiecujemy monitorowanie sytuacji i pilnowanie, aby MSM i władze miasta wywiązały się ze swoich obietnic.................https://www.facebook.com/search/str/mikołów+realny/keywords_blended_featured_posts?esd=eyJlc2lkIjoiUzpfSTU2NTk2MDQ1MDIwNDUyNzoxMTQ3NzE1ODEyMDI4OTg1IiwicHNpZCI6eyI1NjU5NjA0NTAyMDQ1Mjc6MTE0NzcxNTgxMjAyODk4NSI6IlV6cGZTVFUyTlRrMk1EUTFNREl3TkRVeU56b3hNVFEzTnpFMU9ERXlNREk0T1RnMSJ9LCJjcmN0IjoidGV4dCIsImNzaWQiOiIzZGQ5YzUyZDU4NjU4ZGZkZWUyOWQyMDM2ZTUwZTA4NiJ9

  • Mikołów Realny Pomaga
   2017-11-04 20:22
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Iza

  Śmieszne są roszczenia ludzi z tego osiedla, kupując tu mieszkanie chyba każdy widział gdzie bedzie mieszkal, w pobliżu jakich instytucji i w jakim otoczeniu. Ludzie mieszkacie na blokach i trzeba sie liczyc z tym ze nie zaparkujecie sobie pod oknem, ale niektórzy tego nie rozumieją i wieczne pretensje, a przejść się pare kroków to juz problem. Moze najlepiej niech zlikwidują całą zieleń i wszystko zabetonuja i zrobią Wam parking przed samą klatka.

 • Mieszkanka osiedla

  Droga Pani. Kupujac mieszkanie 30 lat temu nikt nie myslał że przy osiedlu powstanie szkoła, przedszkole i ośrodek wczesnej interwencji. Droga osiedlowa była kiedyś dwukierunkowa i nie było z tym żadnego problemu. Czasy się zmieniły, przybyło samochodów a miejsc parkingowych jak nie było tak nie ma. Przypuszczam że skoro takie jest Pani zdanie na ten temat to nie mieszka tu Pani i nie wie jak sytuacja wygląda. Czy ktoś ma samochód czy nie to odczuwa skutki braku miejsc parkingowych chociażby w momencie zakupu nowych mebli. A jak juz pisałam wczesniej w razie pożaru straż pożarna najzwyczajniej nie przejedzie drogą osiedlową. Gdyby Pani zdażył sie pożar w mieszkaniu (czego nikomu nie życzę) i pojawił sie taki problem może jak to Pani okresliła zabetonowanie osiedla nabrałoby dla Pani sesnu.

 • PARKING WZDŁUŻ ULICY

  Śmieszny jest p.Izo fakt, że dowiadujemy się, że mieszkamy w miejscu wyszczególnionym na Krajowej Mapie Zagrożeń? Zieleni nikt nie chce zlikwidować JEDYNIE POSZERZYĆ PAS PARKINGOWY PO PRAWEJ STRONIE OD SZKOŁY W DÓŁ, tak by samochody można parkować prostopadle do ulicy i to jest kilkadziesiąt dodatkowych miejsc, Można też porozumieć się z Ośrodkiem Integracji, aby ten kawałek ziemi również przeznaczyć na parking. WIĘCEJ PRACY BIUROKRATYCZNEJ, ALE LEPSZY KOŃCOWY EFEKT. Oczywiście najlepiej zabetonować nowe miejsce dla UM, ale nie dla nas.

  • PARKING WZDŁUŻ ULICY
   2017-10-31 18:52
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Mieszkanka osiedla

  Rodzice rodzicami. Przyjeżdżają na 10minut i odjeżdżają. A z ludźmi którzy tam mieszkają już nikt się nie liczy. Każdy z nas chciałby bez stresu przyjechać po pracy i zapakować w pobliżu domu, niestety na tym osiedlu często jest to nie możliwe. Dodatkowo nowa Pani dyrektor ograniczyła dostęp do placu między blokiem 21 a szkołą zabierając miejsce na około 20 samochodów, bo nauczyciele mając wielki ogrodzony plac z boku szkoły muszą przecież parkować pod drzwiami szkoły. Szkoła twierdzi że to jej teren a co zimę przyznaje się tylko do chodnika prowadzącego do szkoły, plac gdzie parkowali mieszkańcy nagle jest niczyi, taka ot parodia :) Jednak największym problemem jest droga przebiegająca wzdłuż bloków. Ponieważ samochody stoją po obu stronach znacząco zmniejszając jej szerokość lub ograniczając wjazd pod klatkę bloku mieszkańcy maja problem np. z dostawą mebli, śmieciarki maja problem z wywozem śmieci a przede wszystkim karetki pogotowia już nie mówiąc o straży pożarnej maja problem, lub nie mogą wjechać na osiedle. Któregoś dnia może wydarzyć się tragedia! Czy tego typu argumenty nie przemawiają do władz?

 • Nowy Zarząd MSM

  Ma Pani 1000 % racji ! Instytucje zatrudniają swoich CZĘSTO O BEZNADZIEJNYCH KWALIFIKACJACH. Kwitnie NEOPOTYZM! Proszę zobaczyć jak funkcjonuje Mikołowska Spółdzielnia Mieszkaniowa, jak stara, państwowa firma za czasów komuny: CZY SIĘ STOI, CZY SIĘ LEŻY, TO SIĘ IM NALEŻY! Nie oszczędzają na efektywności, tylko stale podnoszą czynsze! Pracują w godzinach urzędowych do 15:) Bo tak miło i wygodnie. Obecnie mieszkańcom pokazali jak szanują ich prawo do zapoznania się z dokumentacja dot. tematu parkingu: do 15.00 można sobie przyjść do nich i się zapoznać! Nie liczą się z człowiekiem! Brak komunikacji z mieszkańcami i otwarcia się na problemy! Brak bezpieczeństwa! Może warto WYBRAĆ NOWY ZARZĄD ???

 • POMÓŻ SOBIE SAM

  Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, opowiada o niej powyżej sama Policja, czyli to mieszkańcy Osiedla Słowackiego są narażeni na tragedie wynikające z IGNORANCJI wszystkich władz: MIKOŁOWSKIEJ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWEJ, URZĘDU MIASTA i ...POLICJI, która ma nas chronić..., jednak "za karę" to mieszkańcy Słowackiego płacą MANDATY !!! co jednoznacznie stawia ich w roli ofiar INSTYTUCJI odpowiedzialnych za bezpieczeństwo a opłacanych z czynszów i podatków! Więc jak to jest? : kasa z mandatu wpada do Urzędu Miasta - jest super, policja jak wiadomo musi się wykazywać, mandaty wystawia na Słowackiego zgodnie z prawem, też jest super i na sam koniec Mikołowska Spółdzielnia Mieszkaniowa siedzi cichutko jak mysz pod miotłą - nic nie robić, jej nic zagraża, bo konsekwencje i tak ponoszą mieszkańcy!A że od 10 lat nikt się nie wychyla, bo taka jest mentalność ludzi wychowana w czasach komunizmu, to jest jak najbardziej super, bo jest SPOKÓJ! A kasa jest dla wszystkich instytucji, może za nasze mandaty rozbudują nam parking? Przez 10 lat z pewnością WYSTARCZY!!!Ludzie zacznijcie reagować! Nikt Wam nie pomoże. SAMI MUSICIE SOBIE POMÓC. 15 listopada 2017 należy być OBOWIĄZKOWO obecnym na spotkaniu z MSM, ponieważ warunkiem JEST MINIMUM 150 OSÓB!

 • mieszkanka M.

  kasa z mandatów zasila budżet państwa - nie miasta... macie spółdzielnię, macie opcję budżetu partycypacyjnego... dlaczego tego nie wykorzystacie ?

 • Bądź INTELIGENTNY !

  "kasa z mandatów zasila budżet państwa" a Urząd Miasta to CZYJ BUDŻET? Pan Pielucha go utrzymuje ze swojej apteki ??? Szanowni Państwo, Mieszkańcy Słowackiego posiadacie BARDZO WAŻNE ARGUMENTY, wykorzystajcie swoją siłę RAZEM, tylko wtedy, kiedy będzie 150 mieszkańców w hali MOSIR (Bandurskiego 1 a, Mikołów) 15 listopada 2017r. na godzinę 17.00. Wiemy, że wiele mądrych osób podejmie temat, natomiast jeśli osoby, które nie mają samochodu lub posiadają własne garaże i uważają, że parkingi ich nie dotyczą, to oto argumenty dla nich: 1. Masz rodzinę, przyjaciół, znajomych, którzy przyjeżdżają do Ciebie samochodem? 2. Czy wiesz, że ostatnio wydarzył się straszny wypadek, a Straż Pożarna nie mogła się dostać do zaczadzonej dziewczynki? Ciebie to też może spotkać! 3. Osiedle Słowackiego istnieje w Krajowej Mapie Zagrożeń jako strefa dla nas niebezpieczna, jeśli chcesz to zmienić, to musisz zareagować! 4. Ten stan rzeczy istnieje od wielu lat i każda BARDZO WAŻNA INSTYTUCJA wolała ten temat pomijać, instytucje zawsze tak czynią, bo DLA NICH ŚWIĘTY SPOKÓJ JEST NAJWAŻNIEJSZY. Najłatwiej i najwygodniej KARAĆ LUDZI! Najlepiej co jakiś czas, bo gdyby tak karano nas codziennie, to gwarantuję, że już dawno byłaby REWOLUCJA!!!

  • Bądź INTELIGENTNY !
   2017-11-01 08:47
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • mieszkanka M.

  budżet państwa, a budżet samorządu to dwie różne rzeczy... Państwo nie zasila samorządu w postaci dotacji na budowę parkingów... pozdrawiam

 • Wewnętrzna dystrybucja podatkó

  Urząd miasta należy uznać za jednostkę budżetową, zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 z późn. zm.) jednostkami budżetowymi są jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które POKRYWAJĄ SWOJE WYDATKI BEZPOŚREDNIO Z BUDŻETU PAŃSTWA, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państw albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Jednostka budżetowa działa na podstawie statutu określającego w szczególności jej nazwę, siedzibę i przedmiot działalności. Urząd miejski nie jest typową jednostką budżetową. Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy nie powołuje go organ stanowiący, a ponadto w myśl art. 33 ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.), urząd miejski nie posiada statusu, lecz regulamin organizacyjny, określający organizację i zasady jego funkcjonowania.Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach urząd miejski należy jednak uznać za jednostkę budżetową. Przemawiają za tym przepisy art. 249 ust. 3 ustawy o finansach publicznych, rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 marca 2010 roku w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 43, poz. 247 z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 lipca 2010 roku w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2013 r. poz. 289).Źródło: Regionalna Izba Obrachunkowa w KatowicachSamorządy mają wybór na co przeznaczyć naszą kasę. A teraz proszę sprawdzić na co jest wydawana, strona 58 (monografia historyczna Mikołowa za 16.500 zł itd. na 1 stronie kwota literackie utwory na ponad 120 tys. zł) W czasach PROSPERITY ja to rozumiem, ALE POTRZEBY REALNE MIKOŁOWA SĄ LEKCEWAŻONE.http://bip.mikolow.eu/upload/8916/umowy_2017_bb54d0.pdf

  • Wewnętrzna dystrybucja podatkó
   2017-11-01 15:44
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • Trzeba reagować

  15 LISTOPADA 2017 Mikołowska Spółdzielnia Mieszkaniowa zaplanowała spotkanie w sprawie parkingu, ALE UWAGA!!!! JEST OBOSTRZENIE, czyli warunek minimum 150 osób, żywych na sali, dzwońcie do MSM i pytajcie gdzie i o której !! Przyjdźcie wszyscy i wyraźcie, co uważacie za konstruktywne i rozwojowe dla nas! Przemyślcie, co można jeszcze zrobić, zapiszcie na kartkach i przekażcie do odczytania na sali. Np.: wolne miejsce dla śmieciarki nie jest potrzebne 24h na dobę przez 7 dni w tygodniu...wystarczy zaznaczenie, w który dzień i o jakiej porze przyjeżdża i przede wszystkim prawy pas na całej długości poszerzyć głębiej i stworzyć z 40 miejsc dodatkowych miejsc prostopadle do ulicy. Ważna jest też przecież wygoda i widoczność samochodu.A tu skopiujcie poniższe linki na net i wyszukajcie pismo w tej sprawie, gdzie dowiecie się o innych pomysłach:https://www.facebook.com/MikolowRealny/posts/1130191620448071http://www.mikolowrealny.pl/pismo_slowackiego.pdf

 • Rodzice dzieci

  Na ul. Słowackiego koniecznie pilnie powinno się zrobić zatoczki parkingowe wzdłuż ośrodka wczesnej interwencji i wzdłuż szkoły podstawowej przynajmniej obniżyć krawężnik. Prosimy jako rodzice odwożący dzieci do szkoły i przedszkola publicznego (zmuszeni parkować w tych miejscach, gdyż gdzie indziej nie ma miejsca) o: 1/ zdjęcie zakazu zatrzymywania się oraz 2/ zamontowanie w tych miejscach znaków zezwalających na zatrzymywanie się do 20 minut. Dziękujemy! p.s. Prosimy o odpowiedź.

 • 15.11.17godz.17 MOSIR Mikołów

  Drodzy Rodzice, wiemy, że nie jesteście mieszkańcami Słowackiego, ale Wasz Głos jest bardzo cennym i mądrym. My Mieszkańcy Słowackiego zapraszamy Was oraz kierownictwo Przedszkola na spotkanie poświęcone tematowi parkingu, aby swoją obecnością wpłynęliście na rozwiązania, które dla Was będą bardziej wygodne, ale dla UM trudniejsze do realizacji: 15 listopada 2017r. godz. 17.00, Mikołów, ul. Bandurskiego 1a w sali MOSIR. Zaparkujcie przy basenie, przy hali pewnie nie będzie wolnego miejsca;)

  • 15.11.17godz.17 MOSIR Mikołów
   2017-11-01 13:37
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • nexia

  Parkingi w Naszym mieście to sprawa nie cierpiąca zwłoki, dobrze żeby w końcu rozwiązać problem. Jestem kierowcą i "krew mnie zalewa", kiedy muszę gdzieś zaparkować w mieście. Nowe parkingi tj. parking na św. Wojciecha był w miarę pojemny póki ktoś nie wymyślił "dziwnej architektury" owego parkingu (donice, podesty?). Nie od dzisiaj wiadomo, że to co proste jest najlepsze czyli bruk, asfalt i namalowane pasy do parkowania to większa pojemność parkingu!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.