W Miejskim Domu Kultury w Mikołowie po raz drugi odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Specjalną część prelekcji poświęcono prawidłowemu przewożeniu dzieci w fotelikach samochodowych.
Zebrani w czwartkowe popołudnie w sali MDK mikołowianie dowiedzieli się co zrobić, gdy znajdziemy na ulicy osobę nieprzytomną, jak postępować, gdy w naszym otoczeniu ktoś zachłyśnie się pokarmem. Ta wiedza jest szczególnie ważna dla rodziców, gdyż inne są schematy udzielania pomocy małym dzieciom. Instruktorami stali się policjanci KPP w Mikołowie, którym temat ratownictwa medycznego jest świetnie znany. W roli żywego „manekina” do ćwiczeń wystąpił burmistrz Mikołowa, Stanisław Piechula, który brał również czynny udział w zajęciach.
Twórcą warsztatów jest mikołowski profilaktyk, st. sierż. Artur Ceran, a zajęcia zostały organizowane przy współpracy Urzędu Miasta Mikołów z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Szczególną wagę przykładano do właściwego przeszkolenia rodziców, którzy świetnie zdają sobie sprawę, że umiejętne udzielenie pierwszej pomocy małemu dziecku może decydować o jego zdrowiu i życiu.
St. sierż. Grzegorz Mecner z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach podczas warsztatów uświadamiał młodych rodziców, jak ważne jest zachowanie spokoju i opanowanie w sytuacji, gdy malec będzie potrzebował natychmiastowej pomocy związanej z zagrożeniem życia np. na skutek zadławienia się pokarmem. W pokazie towarzyszył również policjant z Mikołowa, post. Rafał Szaflarski, który z wykształcenia także jest ratownikiem medycznym. Do dyspozycji uczestników byli także dzielnicowi z Mikołowa: kierownik zespołu, asp. szt. Ireneusz Bocheński oraz sierż.szt. Łukasz Basa.
Część praktyczną poprzedziła prelekcja w wykonaniu sierż. Adama Jakubczyka. Policjant zaprezentował właściwy sposób przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Przedstawił rodzicom kwestie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.