O nietrzeźwych kierujących, którym nie uszła płazem jazda pod wpływem alkoholu, informujemy Państwa dosyć często.
W ten właśnie sposób chcemy pokazać skalę zagrożenia oraz ilość przypadków, które realnie zagrażają bezpieczeństwu poruszających się ulicami powiatu. Pijani kierowcy pojawiają się bowiem nader często stając się niejednokrotnie sprawcą wielu zdarzeń drogowych. W minioną sobotę późnym popołudniem motorowerzysta doprowadził do kolizji z osobówką.
Miał ponad 2 promile alkoholu
Wsiadając za kółko pod wpływem alkoholu musimy liczyć się z dolegliwymi konsekwencjami jakimi są kara pozbawienia wolności lub kara aresztu, wysoka grzywna, utrata prawa jazdy oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kary te obowiązują niezależnie od tego, czy popełnimy przestępstwo czy wykroczenie. Kampanie informacyjne i policyjne akcje nigdy nie dają jednak 100% pewności, że żaden pijany nie wsiądzie za kierownicę.
Nawet po niewielkiej dawce alkoholu nasze reakcje są spowolnione, inaczej odbieramy bodźce zewnętrzne, poziom koncentracji spada. To właśnie dlatego pijani kierowcy są sprawcami wielu kolizji i wypadków, w tym również śmiertelnych.
Mikołów, ulica Działkowców, 20 czerwca, godzina 17:40: policjanci Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali 32-letniego mikołowianina, który kierował motorowerem znajdując się w stanie nietrzeźwości (2,3 promila). Mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo jadącemu osobówką 47-latowi z Rudy Śląskiej, czym doprowadził do kolizji pojazdów.
Kary dla pijanych kierowców podzielić można na dwie kategorie:
- stan po spożyciu alkoholu uznawany jako wykroczenie. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu to 0,2 - 0,5 promila. Za to przewinienie grozi kara aresztu lub grzywny nie niższej niż 50 zł. Nietrzeźwy kierujący może się spodziewać również punktów karnych i zatrzymania prawa jazdy na co najmniej 14 dni.
- stan nietrzeźwości. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Jest traktowany jak przestępstwo. Zagrożony karą grzywny, pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo kierowca może zostać ukarany punktami karnymi i odebraniem prawa jazdy, a w wyjątkowych sytuacjach także dożywotnim zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi.