Tegoroczna „łaskawa” zima sprawiła, że w Mikołowie kontynuowanych mogło być wiele inwestycji.
Jednak już w marcu usłyszeliśmy o rozprzestrzeniającej się epidemii koronawirusa i obostrzeniach jakie należało wprowadzić, by ustrzec się zakażenia. W wielu miastach inwestorzy wycofywali się z prowadzonych robót. Powstało pytanie co dalej z inwestycjami w naszym mieście.
Wyciągając wnioski z napływających do nas informacji, staraliśmy się reagować jak najszybciej. Komunikowaliśmy się z wykonawcami naszych miejskich zadań, by wspólnie wypracować maksymalnie elastyczne podejście i by inwestycje mogły być kontynuowane – tłumaczy Mateusz Handel zastępca burmistrza odpowiedzialny za inwestycje miejskie.
Dzięki tym uzgodnieniom, żadne z prowadzonych zadań – a jest ich łącznie kilkadziesiąt – nie jest zagrożone. Prace realizowane są na czas, myślę, że to dobra informacja dla naszych mieszkańców – dodaje zastępca burmistrza.
Zgodnie z wcześniejszymi założeniami trwają prace przy przebudowie Przedszkola nr 11
Poprzednie azbestowe przedszkole, będące w złym stanie technicznym, niegwarantującym bezpieczeństwa dzieci, zostało wyburzone. Na jego miejscu powstaje nowoczesny, funkcjonalny, siedmioodziałowy obiekt, mogący pomieścić 175 maluchów. Przy przedszkolu powstanie boisko i nowy plac zabaw. Inwestycja kosztująca ok. 8 milionów złotych ma być gotowa w połowie przyszłego roku.
Okazuje się, że brak deszczu, który – co zrozumiałe – dla wielu jest przekleństwem, inni wykorzystują z pożytkiem. W przypadku termomodernizacji dużego 6-klatkowego bloku przy Mickiewicza 22 dzięki dobrym warunkom atmosferycznym wykonawcy wyprzedzili zakładany harmonogram prac. Pierwotne założenia mówiły, że roboty zostaną rozłożone na 2 lata. Wiele wskazuje jednak na to, że prace ukończone mogą być jeszcze w tym roku.
Oczywiście kontynuowana jest także „koronna inwestycja”, czyli budowa centrum przesiadkowego. Mocno zaawansowane są prace na terenie płyty dworca autobusowego. Okresowo konieczne jest wprowadzenie ruchu wahadłowego na ul. Miarki i Prusa. Takich tymczasowych zmian w organizacji ruchu będzie więcej, dlatego musimy uzbroić się w cierpliwość. Koniec końców to inwestycja, która będzie służyła nam wszystkim.
Bez odstępstw od harmonogramu przebiegają prace remontowe związane z wymianą nawierzchni dróg na ulicach: Południowej, Wrzosowej i Starokościelnej w Paniowach. Mocno postępują też prace przy budowie łącznika na Żwirki i Wigury. To istotna inwestycja, bowiem nowa droga lepiej skomunikuje Nowy Świat i uatrakcyjni przyległe tereny inwestycyjne. Termin ukończenia robót planowany na lato nie jest zagrożony.
Widać również efekty rewitalizacji kamienic na starówce
Pierwsze dwa budynki, przy ul. Jana Pawła II (nr 2 i 6) zostały oddane do użytku. Kolejne dwie kamienice, na Jana Pawła II 4 i Rynek 2 będą gotowe do końca tego roku. Zakończenie prac w kamienicy przy ul. Wojciecha 14 planowane jest w połowie 2021 r.
Realizowane są także wybrane przez mieszkańców projekty Budżetu Obywatelskiego. Dzięki postępowaniom przetargowym, które ze względu na obecną sytuację i nałożone w związku z nią restrykcje, odbywają się teraz on-line, prace nad realizacjami idą zgodnie z planem. Przewidywany termin ich zakończenia, planowany na jesień 2020, nie powinien być zagrożony.
To bez wątpienia bardzo trudny czas dla gospodarki i dla samorządów. Wiele branż odnotowuje bezprecedensowe straty. Część środków z miejskiej kasy musi być przeznaczona na walkę z koronawirusem. Wiele polskich miast ma teraz problem z realizacją inwestycji, brakuje środków, brakuje rąk do pracy. W ostatnich tygodniach odbyłem szereg spotkań z kierownikami poszczególnych wydziałów urzędu, bowiem w związku z bieżącą sytuacją niezbędne są korekty w budżecie. Dzięki naszym działaniom i rozmowom z wykonawcami udało się zapewnić ciągłość inwestycji, a to oznacza, że Mikołów nie zwalnia w swoim rozwoju. Dołożę wszelkich starań, by mieszkańcy bez opóźnień mogli cieszyć się nowymi inwestycjami – podsumowuje Mateusz Handel.