Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołowski Canaletto

  • Dodano: 2011-07-20 12:15, aktualizacja: 2011-07-20 15:53

W Instytucie Mikołowskim, 13 lipca otwarto wystawę obrazów Franciszka Dziadka, zmarłego przed dwoma miesiącem artysty związanego z Mikołowem.

Ekspozycja nosi tytuł „Mikołowski Canaletto. Franciszek Dziadek. 1939-2011”. Można ją oglądać bezpłatnie do końca sierpnia (uprzednio najlepiej zadzwonić do Instytutu Mikołowskiego, tel 32 738 07 55). Gerard Piszczek, szef miejskiego referatu kultury i sportu tak pisał w czerwcowym wydaniu „Gazety Mikołowskiej” o zmarłym malarzu:

Pracował kierując się nieomal wyłącznie intuicją twórczą. Nie formował żadnych manifestów artystycznych. Był wierny rzetelnemu warsztatowi, który pozwolił mu w sposób tak doskonały utrwalić piękno otaczającego go krajobrazu. (…) Był Ślązakiem z krwi i kości, wiem z niejednej przeprowadzonej z nim rozmowy, że Śląsk zajmował w jego życiu miejsce szczególne. Patrzył na niego z wielką miłością, starając się znaleźć i utrwalić jego urodę. Miejscem zaś szczególnie bliskim jego sercu był Mikołów. Mówił: maluję Mikołów, bo mi się bardzo podoba, a także z wdzięczności, bo znalazłem tu w trudnej sytuacji życiowej pomoc oraz przyjaciół. Odwdzięczył mu się Mikołów za tę miłość cenioną bardzo przez niego nagrodą. Otrzymał bowiem tytuł Mikołowianina Roku 2009. Mikołowski Canaletto pozostawił bowiem bardzo bogatą malarską dokumentację wielu miejsc, których poszukiwał zarówno w śródmieściu Mikołowa, jak i w jego okolicach.

Franciszek Dziadek urodził się w 1939 r. w Katowicach-Janowie. W 1966 r. ukończył katowicką filię Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Grafiki). Pracował, jako projektant grafiki dla dzienników, czasopism i wydawnictw książkowych. Był projektantem w Pałacu Młodzieży w Katowicach, Instytucie Maszyn Górniczych w Gliwicach, Gastronomii w Katowicach, Hutniczym Przedsiębiorstwie Remontowym w Katowicach i w RSW Prasa. Po przejściu na emeryturę na początku lat 90. poświęcił się tylko malarstwu. Tworzył pejzaże i portrety w rysunku, pasteli i akwareli. Jego prace są rozpoznawalne dzięki przejrzystej kolorystyce, rozlewającej się plamie barwy i interesującym kompozycjom. Miał indywidualne wystawy w galeriach w Katowicach, Gliwicach, Chorzowie i Bytomiu. Brał udział w wystawach zbiorowych w kraju i plenerach (m.in. w Impresjach Mikołowskich).
Zmarł 5 maja br. w Mikołowie. Pogrzeb odbył się 9 maja w tamtejszym kościele ewangelickim pw. św. Jana.

źródło tygodnikecho.pl

Tekst pochodzi z tygodnika Echo, który ukazuje się w kioskach w każdą środę.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.