Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Przedszkole nr 11 zostanie przebudowane

 • Dodano: 2019-06-04 14:15

Nowa sala do gimnastyki, sześć sal zajęciowych, plac zabaw, nowe ogrodzenie i instalacja solarna – to i wiele więcej znajduje się w planach kompleksowej modernizacji Przedszkola nr 11 w Mikołowie. Termin realizacji? Do końca maja 2021!

W ramach zadania przewidziano opracowanie projektowe na adaptację, polegającą na przebudowie z rozbudową przedszkola oraz uzyskanie pozwolenie na budowę, rozebranie elementów istniejącego budynku kolidujących z nowymi rozwiązaniami przedszkola wraz z wywozem i utylizacją odpadów, wybudowanie nowego budynku przedszkola z wyposażeniem urządzeń i mebli technologicznych bloku żywieniowego wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, wymianę ogrodzenia i zagospodarowanie działki z chodnikami, tarasami, dojściami, oświetleniem zewnętrznym oraz wykonaniem nowego placu zabaw.

Modernizacja Przedszkola nr 11 - co w planach?

Planiści miejskiego ratusza przewidują adaptację polegającą na przebudowie z rozbudową jednokondygnacyjnego budynku przedszkola. Nowością ma być sala wielofunkcyjna do zajęć ruchowych i gimnastycznych. Przyszły projektant i wykonawca musi uwzględnić stworzenie sześciu sal zajęciowych dla oddziałów maksymalnie 25-osobowych (czyli dla 150 dzieci). Każda sala zajęć ma posiadać zaplecze sanitarny i magazynek – jeden segment połączony komunikacyjnie i funkcjonalnie. W przyszłości ma również powstać jeszcze jedna sala zajęć z zapleczem sanitarnym i magazynkiem na pomoce i zabawki o powierzchni użytkowej ok. 95 mkw.

W budynku przedszkola pojawią się także dwie salki dla potrzeb pracy indywidualnej dla maksymalnie 4 osób (zajęcia logopedyczne, językowe, z psychologiem itp.), pokój dyrektora i sekretariatu oraz szatnie na 175 dzieci. Dzieci zyskają również wielofunkcyjną salę gimnastyczną, która ma pełnić funkcję dla organizowania imprez okolicznościowych czy występów gościnnych. 

W osobnej, nowo wyodrębnionej strefie obiektu powstanie blok żywieniowy. Na stołówce będzie mogło zjeść posiłek 175 dzieci, a nowa część administracyjna ma służyć personelowi przedszkola: 20 nauczycielom, 6 pomocnikom nauczyciela, 3 pracownikom administracyjnym, 7 woźnym oddziałowym, 4 pracownikom kuchni i woźnemu. Powierzchnię użytkowa projektowanego przedszkola to ok. 1213,0 m2. 

Plac zabaw a nawet boisko w Przedszkolu nr 11

Przedszkole zyska również nowe ogrodzenie panelowe z bramą przesuwną i furtką. Na terenie parceli obok projektowanego budynku powstanie plac zabaw dla 150 dzieci. W rejonie wjazdu do przedszkola pojawi się plac parkingowy, a w strefie wejścia głównego o powierzchni pojawią się chodniki, podjazd dla osób niepełnosprawnych, zadaszenie dla kontenerów na odpady komunalne umożliwiające wstępną segregację odpadów (szkło, plastik, metal, papier). Wokół ścian zewnętrznych zostaną poprowadzone nowe trakty piesze o wielkości ok. 350 mkw. Jeśli będzie taka możliwość pod względem wielkości terenu, przedszkolaki będą mogły grać w piłkę nożną na nowym boisku o wymiarach 10x18 metrów.

Obiekt będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Wejście do budynku, szerokość przejść i komunikacji wewnętrznej, drzwi do pomieszczeń, a także toalety zostaną zaprojektowane zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, mając na uwadze zapewnienie pełnej dostępności do wszystkich pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

Inwestycja będzie wykonana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”.

Budynek przedszkola ma zostać wyposażony w takie instalacje i systemy, jak:

 • centralne ogrzewanie zasilane z miejscowej kotłowni gazowej (alternatywnie węzeł cieplny zasilany z sieci miejskiej) 
 • kotłownia gazowa  dla ogrzewania budynku i c.w.u.
 • wentylacja grawitacyjna i mechaniczna z rekuperacją i klimatyzacją
 • instalacja zimnej i ciepłej wody wraz z instalacją solarną do jej podgrzewania
 • kanalizacja sanitarna
 • oświetlenie, zasilanie gniazd i urządzeń, oświetlenie ewakuacyjne, oświetlenie zewnętrzne
 • instalacja piorunochronna
 • kanalizacja deszczowa
 • instalacja wewnętrzna gazu ziemnego i hydrantów
 • dozór wizyjny zewnętrzny, wideofon, kontrola dostępu
 • instalacja alarmowa i sieć Internetowa

Podstawą prawną do rozbudowy placówki jest Ustawa o samorządzie gminy oraz Prawo Zamówień Publicznych. Do Gminy należy zapewnienie dzieciom edukacji oraz utrzymanie swoich obiektów w dobrym stanie technicznym. W Przedszkolu nr 11 przewidujemy 6 oddziałów tj. 150 dzieci wraz z salką wielofunkcyjną. W 2018 roku do przedszkola uczęszczało 155 dzieci. Przedszkole zamierzamy tak zaprojektować, aby możliwa byłaby w przyszłości dobudowa o następny moduł, czyli zwiększyć ilość oddziałów do siedmiu – informuje Iwona Spychała-Długosz, zastępczyni burmistrza Mikołowa.

Planowany termin oddania obiektu do użytkowania to 31 maja 2021 roku.

UM Mikołów zamierza przeznaczyć na przebudowę budynku przedszkola dokładnie 7 603 980,99 złotych. Do przetargu stanęły cztery firmy z Żor, Wrocławia, Katowic i Krakowa. Miejscy urzędnicy są na etapie wyboru zwycięzcy konkursu ofert. 

Zobacz także

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

 • Piotr

  Tam jest potencjal, zrobic boisko do pilki i plac zabaw orac plac do street work z osobnym wejsciem z ktorego rowniez mirszkancy by mogli skorzystac bo tam w poblizu nic nie ma dla dzieci ! Z lewej strony jest sporo miejsca na parking ktory mozna by wykorzystac bo teraz to ludzie parkuja na trawie lub chodniku na dlugosci calej ulicy ! Mam nadzieje ze nie pojda te pieniadze w bloto !

 • Jan Niezbędny

  Bardzo dobry krok miasta z przebudową. To przedszkole już od wielu lat zasługuje na taki remont.To przedszkole z bardzo dobrą opinią i personelem. Oby tak dalej.Mam tylko nadzieję, że po przebudowie władza nad nowym obiektem nie zostanie sprzedana ludziom biurokracji, znajomemu znajomego, który zna... jak to bywa w tym mieście...

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.