Mikołów - portal miejski mojMikolow.pl

Wiadomości z Mikołowa

Mikołów: Powstanie liceum ogólnokształcące dla niepełnosprawnych dzieci

 • Dodano: 2019-04-08 16:30, aktualizacja: 2019-04-28 21:13

Nowa szkoła w Zespole Szkół Nr 2 Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Osoby niepełnosprawne z powiatu mikołowskiego będą miały szansę zdobyć średnie wykształcenie i zdać maturę. Powstanie liceum ogólnokształcące!

Na marcowym posiedzeniu Rady Powiatu Mikołowskiego podjęto decyzję o utworzeniu nowej placówki oświatowej dla niepełnosprawnej młodzieży z powiatu mikołowskiego. Tym samym, już 1 września 2019 roku w Mikołowie powstanie czteroletnie Liceum Ogólnokształcące Specjalne, wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 2 Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Uchwała w sprawie uruchomienia nowego liceum została przyjęta jednogłośnie przez radnych powiatu.

W Mikołowie powstanie nowe liceum – kto będzie się w nim uczył?

W nowej szkole planuje się otwarcie w roku szkolnym 2019/2020 pierwszych klas w cyklu czteroletnim dla absolwentów szkoły podstawowej i trzyletnim dla absolwentów gimnazjum. 

Placówka będzie kształcić uczniów z niepełnosprawnością ruchową – z afazją, autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi na poziomie liceum ogólnokształcącego. W ten sposób poszerzy się edukacja specjalna w powiecie mikołowskim.

Niepełnosprawni będą mogli zdobyć wykształcenie średnie

Dzięki powstaniu liceum specjalnego, niepełnosprawna młodzież zyska możliwość pobierania nauki, zgodnie z własnymi predyspozycjami oraz potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Uczniowie będą mogli realizować program nauczania w formie zindywidualizowanego procesu kształcenia. Powołanie Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego na w pierwszej kolejności służyć poprawie warunków kształcenia specjalnego w powiecie mikołowskim.

Obecnie niewiele placówek jest gotowych, by dzieci z niepełnosprawnościami mogły kontynuować naukę w szkole średniej. Bardzo ważne jest specjalistyczne przygotowanie pedagogiczne – krótko mówiąc są potrzebni fachowcy. Szkoły średnie w naszym powiecie nie są przygotowane na przyjęcie dzieci z niepełnosprawnościami i właśnie dlatego zdecydowano o powołaniu liceum specjalnego. jest to wyjście naprzeciw potrzebom rodziców, którzy chcą dla swoich dzieci kontynuacji nauki  – informuje Rafał Kwapuliński, Główny Specjalista ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Basia

  Świetny pomysł - młodzież niepełnosprawna będzie miała możliwość zdobyć średnie wykształcenie i zdawać maturę a nawet później iść na studia

 • Elcia

  Super pomysl ja chciałam iść do.integracyjnego liceum zamiast do zawodowej powiedzieli ze sobie nie poradzę w takim liceum jak szkoła Norwid kuchar jako.zawód nie był moim wymarzonym zawodem ale czarnymi skończyć jakąś zawodowej ...zazdroszczę dzieciaka ze teraz będą mieć okazje pójść do takiego liceum ..Gratuluję pomysłu...

 • Viola

  Wspaniały pomysł

 • ZUZA

  SUPER POMYSŁ :)

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.