Nowa szkoła w Zespole Szkół Nr 2 Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Osoby niepełnosprawne z powiatu mikołowskiego będą miały szansę zdobyć średnie wykształcenie i zdać maturę. Powstanie liceum ogólnokształcące!
Na marcowym posiedzeniu Rady Powiatu Mikołowskiego podjęto decyzję o utworzeniu nowej placówki oświatowej dla niepełnosprawnej młodzieży z powiatu mikołowskiego. Tym samym, już 1 września 2019 roku w Mikołowie powstanie czteroletnie Liceum Ogólnokształcące Specjalne, wchodzące w skład Zespołu Szkół Nr 2 Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Uchwała w sprawie uruchomienia nowego liceum została przyjęta jednogłośnie przez radnych powiatu.
W Mikołowie powstanie nowe liceum – kto będzie się w nim uczył?
W nowej szkole planuje się otwarcie w roku szkolnym 2019/2020 pierwszych klas w cyklu czteroletnim dla absolwentów szkoły podstawowej i trzyletnim dla absolwentów gimnazjum.
Placówka będzie kształcić uczniów z niepełnosprawnością ruchową – z afazją, autyzmem, w tym z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi na poziomie liceum ogólnokształcącego. W ten sposób poszerzy się edukacja specjalna w powiecie mikołowskim.
Niepełnosprawni będą mogli zdobyć wykształcenie średnie
Dzięki powstaniu liceum specjalnego, niepełnosprawna młodzież zyska możliwość pobierania nauki, zgodnie z własnymi predyspozycjami oraz potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi. Uczniowie będą mogli realizować program nauczania w formie zindywidualizowanego procesu kształcenia. Powołanie Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego na w pierwszej kolejności służyć poprawie warunków kształcenia specjalnego w powiecie mikołowskim.
Obecnie niewiele placówek jest gotowych, by dzieci z niepełnosprawnościami mogły kontynuować naukę w szkole średniej. Bardzo ważne jest specjalistyczne przygotowanie pedagogiczne – krótko mówiąc są potrzebni fachowcy. Szkoły średnie w naszym powiecie nie są przygotowane na przyjęcie dzieci z niepełnosprawnościami i właśnie dlatego zdecydowano o powołaniu liceum specjalnego. jest to wyjście naprzeciw potrzebom rodziców, którzy chcą dla swoich dzieci kontynuacji nauki – informuje Rafał Kwapuliński, Główny Specjalista ds. Osób z Niepełnosprawnościami.