Ułatwić życie mieszkańcom, a jednocześnie zadbać o środowisko. Gmina namawia do montażu instalacji fotowoltaicznych, termomodernizuje budynki i wymienia oświetlenie uliczne.
Za smog w mieście odpowiadają nie tylko przestarzałe piece grzewcze. Do jego powstania przyczynia się także coraz większa liczba samochodów i ... wiekowe lampy uliczne. Gmina stara się walczyć z problemem, choć w okresie zimowym nie jest to łatwe. O dopłatach do zakupu nowoczensego pieca pisaliśmy tutaj. Co jeszcze ekologicznego dzieje się w mieście?
Nowa elewacja na budynkach osiedli Mickiewicza, Norwida, czy Grunwaldzkim, a także przy ul. Prusa to nie tylko kwestia estetyki. Termomodernizacja to inwestycja. Po remoncie do ogrzania tych budynków potrzebna jest mniejsza ilość paliwa. Z kolei tam, gdzie to możliwe, budynki podpinane są do grzewczej sieci miejskiej - z taką sytuacją mamy do czynienia m.in. w kamienicach przy ul. Jana Pawła II.
W mieście trwa także modernizacja oświetlenia ulicznego. Tylko w zeszłym roku na zastąpienie opraw sodowych ledowymi burmistrz pozyskał z Unii blisko 750 tys. zł dofinansowania. Dodajmy, że każda wymiana opraw na energooszczędne to mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Na drogach będzie nie tylko jaśniej, ale i równiej-w magistracie przygotowywane są właśnie projekty remontów. Zmodernizowane mają zostać ulice: Myśliwska - Szkolna, Dzieńdziela, Zawilców, Szafranka, Kosów, Wiejska i Kowalska. Prace ruszą na wiosnę. W tym roku rozpocznie się także budowa centrum przesiadkowego. Zmieni się okolica dworca i organizacja ruchu w tym rejonie. Powstanie wielki parking dla samochodów i autobusów. Uwaga, być może wkrótce mikołowianie przesiądą się do autobusów elektrycznych! Ich zakup planuje Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, której członkiem jest Mikołów.
Wnioski online w jednym miejscu
Walka ze smogiem to także rozwój terenów zielonych. Ostatnio upiększono park przy „Białym Domku”, gdzie blask odzyskała zabytkowa fontanna. W planach jest też więcej roślin, nowe ścieżki i elementy małej architektury. Dużych zmian możemy spodziewać się niebawem także na Placu Karpeckiego. W centrum odnowiony ma zostać jeszcze jeden skwer, ale magistrat nie zdradza na razie szczegółów. Inne "eko" działania gminy to m.in usuwanie azbestu - do tej pory udało się zutylizować blisko 165 ton tego szkodliwego materiału.
Konsekwentnie wypracowujemy to, by nasza przestrzeń publiczna była ekologiczna i estetyczna. Warto to robić, bo to nasza przestrzeń należąca do nas wszystkich. W naszym wspólnym interesie jest więc to, by była zadbana, estetyczna i miała pozytywny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Będziemy też kontynuować projekt sadzenia 40 tys. drzew na 800-lecie Mikołowa, będzie też wymiana elektrośmieci na rośliny i wiele innych działań. Będziemy o nich informować - podsumowuje Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.
Gmina zachęca także mieszkańców do ekologicznych inwestycji. Na montaż instalacji fotowoltaicznych pozyskano z Unii Europejskiej ponad 3,2 mln złotych-wystarczy dla 173 gospodarstwach domowych! Pierwsze instalacje trafią do mieszkańców najprawdopodobniej w połowie tego roku