Wiadomości z Mikołowa

Krew pilnie potrzebna! Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Mikołowie!

 • Dodano: 2021-09-01 11:00, aktualizacja: 2021-09-01 12:27

Aktualna sytuacja epidemiologiczna spowodowała duży spadek dawców. W wielu szpitalach z tego powodu odwoływane są planowe operacje. Dlatego stacje krwiodawcze organizują zbiórki krwi i proszą o jej oddawanie. Sprawdź gdzie i kiedy możesz oddać krew w Mikołowie.


Oddawanie krwi w czasie pandemii koronawirusa

- Koronawirus zmienia nasze nawyki. Nie oznacza to jednak, że powinien wpływać na zdrowie osób, które potrzebują krwi. Apelujemy o oddawanie krwi nawet w okresie tak trudnym, jak pandemia koronawirusa - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Krew potrzebna jest każdego dnia i nie zmieni tego żadna epidemia. W minionym okresie niektóre z planowanych zabiegów zostały odwołane. W dalszym ciągu jednak wielu pacjentów po wypadkach, przeszczepach oraz w trakcie leczenia chorób nowotworowych potrzebuje krwi. Pomimo wieloletnich badań i prac naukowo-badawczych, nie udało się dotychczas wytworzyć tak cennego leku, jakim jest krew.


Jak obecnie wygląda oddawanie krwi?

 • Przed wyjściem z domu osoba, która chce oddać krew powinna zmierzyć sobie temperaturę. Osoby z temperaturą powyżej 37.3 °C nie będą mogły oddać krwi i jednocześnie powinny skonsultować się z lekarzem rodzinnym.
   
 • We wszystkich miejscach poboru krwi znajduje się stanowisko do wstępnej kwalifikacji. Krwiodawca wypełnia tam wstępną ankietę, dezynfekuje ręce, a każdemu dawcy mierzona jest temperatura (bezdotykowym termometrem). Po wstępnej kwalifikacji Krwiodawca zostaje zarejestrowany i podlega drugiej kwalifikacji (na dotychczasowych zasadach).
   
 • Krew może oddać osoba, która m.in.:
  • w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała poza granicami RP,
  • której temperatura ciała nie przekracza 37.3 °C,
  • nie ma objawów infekcji,
  • nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym
  • i w ciągu ostatnich 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem.


Informacja dla dawców po szczepieniach przeciwko COVID-19

RCKiK w Katowicach informuje krwiodawców/kandydatów na dawców krwi, którzy poddają się szczepieniu przeciwko COVID-19:

 • Czasowa dyskwalifikacja dla dawców na okres 48 godzin od dnia podania szczepionki mRNA firmy Pfizer/BioNtech, Moderna).
   
 • Czasowa dyskwalifikacja dla dawców na okres 14 dni od dnia podania szczepionki wektorowej (firmy AstraZeneca, Johnson&Johnson).
   
 • Czasowa dyskwalifikacja dla dawców po szczepieniu na COVID-19, u których wystąpiła niepożądana reakcja poszczepienna – na okres 7 dni od ustąpienia objawów tej reakcji.


Krew pilnie potrzebna!

Już 3 września, specjalny ambulans do zbiórki krwi stanie na rynku w Mikołowie. Krew będzie można oddać w godz. od 8:00 do 14:30.

Podczas zbiórki krwi zastosowane zostaną szczególne środki bezpieczeństwa. Dawcom przy wejściu do ambulansu będzie mierzona temperatura, dodatkowo przeprowadzone zostaną z nimi wywiady na temat stanu ich zdrowia.


Kto może oddać krew?

Oddanie krwi zazwyczaj nie trwa dłużej niż 10 minut, a jedna jednostka krwi może pomóc nawet trzem osobom. Pobrana dawka krwi to tylko 8% całej krwi człowieka, nie ma więc żadnego zagrożenia powodowanego jej oddaniem.

Krew może oddać każda osoba w wieku od 18 do 65 lat, która waży przynajmniej 50 kilogramów i jest zdrowa. Krew pełna może być pobrana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzny i 4 razy w roku od kobiety. Przerwa między oddaniami krwi nie może być krótsza niż 8 tygodni. Oddanie krwi trwa około 5-10 minut i odbywa się przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku. Krew oddaje się do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym. Przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek. Więcej na temat warunków, które należy spełnić, by oddać krew, możecie dowiedzieć się TUTAJ
 


Gdzie i kiedy oddać krew w Mikołowie?
 

MIEJSCE DATA GODZINY
Rynek  3 września 8:00-14:30
Rynek  17 września 8:00-14:30

Komentarze (5)    dodaj »

 • Magma

  Krwi nie da się wyprodukować. Nawet super Orlen nie da rady. Mam nadzieję, że komentującym tutaj nigdy nie będzie potrzebne jej przetoczenie. Tego życzę Wam i sobie. I innym też.

 • wudstok

  siema siema gramy dalej ale krwi,narzadow nie oddamy a robta co chceta......my tylko zbierac na chore dzieci.......pracowac 1 dzien w roku 1 jeden dzien odpoczywac na łudstoku siema siema cyce:)

 • jorguś

  Te świński cycu, a na co harujesz przez dziewięć m-cy w roku, na co płacisz podatki? Jeszcze momy dawać se krwi upu[...] w czasach kej wielu by jej jeszcze potrzebowało? Przy obecnym cygaństwie i złodziejstwie momy godzić się na pobranie organów po to żeby zamiast nos ratować to jakiś medyk by mógł nos wypatroszyć na tajle dlo jakiejś gwiazdy czy biznesmena? Za komuny my płacili podatki i choć lyczynie i lyki były za darmo to na wszystko stykło, a za krew płacili. Terozki chcesz żyć to musisz się lyczyć prywatnie, teroz matki ŻEBRZĄ o piniondze na lyczynie swoich dzieci... I ty mi sam piszesz że za mało robimy i za mało jeszcze dowomy? Tyś chyba już był na tym,, łudstoku" i żeś je naćpany abo przemarzniynty. NIC ZA DARMO, wiela państwo mo dlo nos tela mondry mo dlo państwa...

 • Kuba Batanachama

  Kiedyś za krew płacono, dokładano torbę żarcia plus wolne w pracy i problemów z krwią nie było. Oczywiście honorowi krwiodawcy byli także. Dlaczego nie wrócić do sprawdzonych praktyk? Nie ma pieniędzy? A dlaczego niema, kto ukradł? Przecież składki na NFZ płacimy po staremu, a ludzie są zmuszeni leczyć się prywatnie więc koszty utrzymania szpitali i przychodni są znacznie mniejsze...

 • Stam

  Ręce opadają na taki komentarz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.