Wiadomości z Mikołowa

Czego nie wolno w piłce siatkowej?

  • Dodano: 2024-09-30 15:45

Siatkówka to dynamiczna gra zespołowa, w której obowiązują ścisłe zasady, mające na celu zapewnić fair play oraz bezpieczeństwo zawodników. Koniecznie zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat tego, czego nie wolno w siatkówce. Dowiedz się też, jakie siatki sportowe warto kupować u producentów siatek.

Czego nie wolno w siatkówce?

W siatkówce istnieje szereg zasad, których przestrzeganie jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu gry. Oto lista czynności, których nie wolno robić podczas meczu siatkówki:

  1. dotykanie górnej taśmy siatki — zawodnikom nie wolno dotykać górnej taśmy siatki podczas gry. Każdy kontakt z taśmą może skutkować przyznaniem punktu drużynie przeciwnej.
  2. przekraczanie linii środkowej — przekroczenie linii środkowej przez zawodnika, zarówno stopą, jak i dowolną inną częścią ciała jest zabronione. Jest to naruszenie zasad, które może zakończyć się stratą punktu.
  3. atak zawodnika obrony z pola ataku — zawodnik obrony, czyli zawodnik ustawiony w tylnej części boiska, nie może atakować piłki, będąc w polu ataku (czyli przed linią trzeciego metra). Jeśli zdecyduje się na atak, musi znajdować się za tą linią.
  4. więcej niż trzy odbicia w drużynie — drużyna może odbić piłkę maksymalnie trzy razy, zanim przejdzie ona na stronę przeciwnika. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pierwszy kontakt z piłką następuje po bloku — wtedy drużyna ma prawo do czterech odbić.
  5. dwa kolejne odbicia przez tego samego zawodnika — ten sam zawodnik nie może odbijać piłki dwa razy z rzędu. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy pierwsze odbicie nastąpiło w wyniku bloku. Wtedy może on odbić piłkę po raz drugi.

Przestrzeganie tych zasad jest niezbędne do utrzymania płynności i sportowej rywalizacji w meczu siatkówki. Istotne jest także, aby siatki sportowe pozwalały na komfortową grę — zgodnie z przepisami: https://www.huck.pl/siatki-sportowe/.

Jakie siatki sportowe są dobre do siatkówki?

Wybór odpowiedniej siatki sportowej do siatkówki jest kluczowy, zarówno dla profesjonalnych rozgrywek, jak i amatorskich gier. Kupując siatkę sportową (na przykład marki Huck), powinieneś zwrócić uwagę na:

  1. materiał: najlepsze siatki do siatkówki wykonane są z wytrzymałych i odpornych na warunki atmosferyczne materiałów, takich jak polipropylen czy polietylen. Te materiały zapewniają trwałość i długowieczność siatki, niezależnie od tego, czy jest ona używana na boisku wewnętrznym, czy zewnętrznym.
  2. grubość i wytrzymałość sznurków: siatka powinna mieć odpowiednią grubość sznurków, aby wytrzymać intensywne uderzenia piłki oraz przypadkowe kontakty z zawodnikami. Standardowe siatki mają grubość sznurków około 3 mm, ale do profesjonalnych rozgrywek stosuje się grubsze, bardziej wytrzymałe siatki.
  3. rozmiar oczek: rozmiar oczek w siatce jest znormalizowany i powinien wynosić 10 cm x 10 cm. Zapewnia to odpowiednią przejrzystość siatki oraz wpływa na to, że piłka nie przechodzi przez nią, co mogłoby zakłócić przebieg gry.
  4. wzmocnioną górną taśmę: wysokiej jakości siatki do siatkówki mają wzmocnioną górną taśmę, która jest dodatkowo zabezpieczona stalową linką lub kevlarową żyłką. Zapewnia to stabilność siatki podczas gry oraz ułatwia jej napięcie na odpowiednim poziomie.
  5. odpowiednią wysokość i szerokość: siatki powinny mieć standardowe wymiary. Ważne jest, aby siatka była łatwa do zamocowania i regulacji na odpowiedniej wysokości.
  6. odporność na promieniowanie UV i wodę: jeśli siatka ma być używana na zewnątrz, istotne jest, aby była odporna na promieniowanie UV oraz wodę. Dzięki temu siatka nie ulegnie szybkiemu zużyciu, nie wyblaknie i nie straci swoich właściwości w trudnych warunkach atmosferycznych.

Odpowiedni producent siatek — na przykład marka Huck może Ci zagwarantować dobrze dopasowane wyposażenie. Sprawdź więcej tutaj: https://www.huck.pl/siatki-sportowe/siatki_do_siatkowki_18334/.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.