Wiadomości z Mikołowa

5 najważniejszych inwestycji w 2021 roku w Mikołowie

 • Dodano: 2021-01-04 10:30

Mateusz Handel zastępca burmistrza Mikołowa odpowiedzialny za inwestycje miejskie:

Mikołów jest w szczytowej formie inwestycyjnej. Miasto rok za rokiem bije rekordy, jeśli chodzi o środki przeznaczane na rozwój. W 2019 roku było to 35 mln zł, a w tym roku już blisko 50 mln zł. Pomimo pandemii i trudnej sytuacji na rynku jeśli chodzi o wybór wykonawców, miasto nie zrezygnowało z żadnej z wcześniej zaplanowanych inwestycji. Nie odnotowujemy też większych opóźnień, mało tego - realizacja największej inwestycji - budowa Centrum Przesiadkowego - wyprzedza nawet harmonogram prac. Jak każdy samorząd odczuwamy nieco mniejsze wpływy z podatków lokalnych do budżetu spowodowane pandemią, natomiast staramy się racjonalizować wydatki bieżące tak, aby zadanie priorytetowe i strategiczne mogły być realizowane zgodnie z planem. 

5 najważniejszych inwestycji w 2021 roku w Mikołowie

Budowa Centrum Przesiadkowego w Mikołowie – największa i najważniejsza inwestycja ostatnich lat w Mikołowie. Trwa realizacja II etapu zadania. (Etap I  zakończony: budowa łącznika ulic Kolejowa – Waryńskiego oraz budowa parkingu na ok. 200 pojazdów – w tym autobusów – do obsługi Centrum Przesiadkowego). Etap II – przebudowa płyty dworca autobusowego wraz z montażem nowoczesnych wiat przystankowych i systemem monitoringu, zagospodarowanie terenu wokół dworca. Etap obejmuje także modernizację układu drogowego w centrum miasta (skrzyżowanie ulic Prusa – Miarki) wraz z budową ronda turbinowego. Ukończenie II etapu koniec wiosny 2021. Koszt łączny: 25 mln zł

Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 8 w sołectwie Paniowy – druga najważniejsza inwestycja w mieście. Zadanie bardzo wyczekiwane przez mieszkańców Paniów, a także uczęszczających tu uczniów z sołectw Śmiłowice, Bujaków i Borowa Wieś. Do szkoły od podstaw dobudowane zostanie nowe skrzydło - łączna powierzchnia ponad 1000m2. Przybędzie 10 nowych sal lekcyjnych, świetlica, kuchnia. Nadbudowane zostanie piętro do istniejącej szkoły – dzięki zwiększeniu przestrzeni do placówki będziemy mogli przenieść 2 oddziały przedszkolne. Planowane otwarcie wrzesień 2021. Koszt – ok. 9 mln zł.

Budowa Przedszkola nr 11 - duży, nowoczesny i ekologiczny obiekt budowany „od zera” w miejscu starego ciasnego przedszkola. Wprowadzamy szereg praktycznych rozwiązań odpowiadających dzisiejszym potrzebom – oprócz budynku  nowy plac zabaw, boisko, prąd w części generowany przez ogniwa fotowoltaiczne. Miejsce dla 7 oddziałów przedszkolnych, czyli 175 dzieci. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec kwietnia 2021 roku, oddanie do użytku w maju 2021. Koszt wraz z wyposażeniem - ok. 8 mln zł. 

Rewitalizacja kamienic z zabytkowej części Mikołowa - kompleksowa, społeczno–infrastrukturalna rewitalizacja kamienic w centrum Mikołowa. Przedsięwzięcie obejmuje remont czterech kamienic wraz z oficynami i podwórzem zlokalizowane w reprezentacyjnej części centrum miasta przy ulicy: Jana Pawła II 2, 4, 6, Rynek 2, św. Wojciecha 14. W budynku przy Jana Pawła II 4 znajduje się Centrum Aktywności Społecznej, będące siedzibą szeregu organizacji pozarządowych. Dzięki projektowi w budynkach udostępnimy m.in. przestrzenie do co-workingu, spotkań między-pokoleniowych czy bistro prowadzone przez podmiot ekonomii społecznej. Będzie to nowe centro twórcze miejsce na mapie Mikołowa. Koszt łączny: 20 mln zł

Tężnia solankowa w centrum Mikołowa. Zwycięski projekt IV edycji Budżetu Obywatelskiego. Początkowo projekt kosztować miał 200 tys. zł, ze  względu na ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców, został rozbudowany i rozszerzony. Ukończono budowę I modułu tężni, wykonano także wszystkie prace ziemne i instalacje dla drugiego modułu. Otwarcie inwestycji – wiosna 2021. Koszt budowy 2 modułów -  ok. 800 tys. zł.

5 najważniejszych inwestycji w 2021 roku w Mikołowie

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • Jankes

  Centrum przesiadkowe - kto dzisiaj wprowadza cały ruch do centrum miasta (ekologia + korki)? Centrum przesiadkowe jeśli już to na obrzeżach i 1- 2 linie obsługujące miasto. Kamienice to jakiś dramat wydawać tyle mln za coś co nie przyniesie żadnego dochodu a po remoncie nie da się tego sprzedać w takiej cenie ile wpakowano w remont. To powinno się sprzedać teraz, prywatny właściciel wyremontował by to za połowę ceny a miasto miałoby kasę ze sprzedaży a za to co wpakowało w te remonty można by spłacić długi miasta. Czuję tu jakieś drugie dno. Tężni to nawet nie chce się komentować. Tak więc kupa wywalonych pieniędzy, z których Mikolowianin nie będzie miał nic. Taki Miś na miarę naszych czasów

 • wesoły hanysek

  najwazniejsze jest centrum stolica,rynki,wizytówki miast itp.np.warszawa zbudowana dzieki slaskowi przemysłu ciezkiego ciezkiej pracy ludu slaskiego lat 50,60 ubiegłego wieku dzis kipi przepychem,miasto odbudowane z gruzów,"cegiełki na odbudowe stolicy" peryferia nie sa istotne....wegiel i stal ze slonskich kopaln wybudowały warszawe a dzis "faryzeusze" czy z lewa czy prawa chca zakazac wegla to czym palic "CHRUSTEM"Z LASU"....energetyka wiatraczki:) moze elektrownie jadrowe ale jest potrzebny uran minerał kopalny...natomiast co z odpadami radioaktywnymi? moze je na slonsk do nieczynnych wyrobisk gorniczych schowac?tzw.zrzut.....

 • jorguś

  Taak, nadal liczy się tylko Śródmieście, Rynek... Dzielnice Mikołowa są nadal jedynie źródłem podatków do kasy miejskiej. Niema miejsca na inwestycje w sołectwach poza szkołą zbiorczą rodem z czasów komuny. Dla nas nie ma pieniędzy na przychodnie, szkoły, przedszkola, na placówki kultury dla nas i naszych dzieci. Niema nawet na przystanek na Wygodzie gdzie nasze dzieci i wnuki będą marznąć jak i my kiedyś w drodze do szkoły. Brawo Piechula, brawo Duży, brawo wy wszyscy którzy wybraliście tych ludzi których nie wolno mi nawet określić by rządzili Mikołowem...

 • Borkowy Kazimierz

  A co z drogami na Recie (Jasna, Brzozowa, Reta). Temat wróci przed wyborami samorządowymi tak jak był aktualny przed poprzednimi.

 • obserwator

  wy na tej to juz przeginacie

 • Borowianka

  Co z obiecany przed wyborami przedszkolem w Borowej Wsi?

 • Kuba Batanachama

  Zastanawiają mnie TRZY super inwestycje w Mikołowie. Centrum przesiadkowe- czy władze Mikołowa przewidują upadek komunikacji samochodowej? W czasach gdy zniknęły z miasta liczne zakłady i fabryki a na dworcu nawet nie staje Inter City - kto zechce tak licznie dojeżdżać do tego grajdoła komunikacją publiczną, PO CO? Kto chołduje komunistycznym ideom budowy kołchozów? KTO wpadł na pomysł budowy w Paniowach ogromnej szkoły zbiorczej? To nie koniec lat 70, dzielnice się rozrosły, dlaczego miasto nie modernizuje miejscowych szkół i skazuje małe dzieci na dojazdy do szkoły zbiorczej? (Pamiętam jak mając smarki przymarznięte do brody godzinami czekałem zimą na Wygodzie na autobus. Wygoda się nie zmieniła, plan lekcji dzieci nie zawsze odpowiada godz. jazdy gimbusa). Kolejna sprawa-tężnia. Kto z zaprzyjaźnionych z władzą firm sporządził kosztorys tego obiektu? Przecież kilku bezrobotnych plus materiał z tartaku i mieli byśmy kilka takich tężni za te pieniądze... Dlaczego miasto zaciąga kredyty i marnuje pieniądze na takie inwestycje? Czy w tym grajdole nikt nie dostrzega rzeczywistych potrzeb mieszkańców? Mikołów poza Rynkiem to obraz NĘDZY I ROZPACZY, dzielnice to już TRZECI ŚWIAT, dlaczego tak jest? Dlaczego jako mieszkańcy Mikołowa jesteśmy tak bezkrytyczni wobec tych którzy sprawują w nim władzę dbając wyłącznie o własną prywatę?

 • Yarp

  Świetna sprawa. Tężnia solankowa, z której w czasie pandemii nie można korzystać będzie służyć menelom i bezdomnym za nocle[...]ie. Centrum przesiadkowe - no cóż - te tymczasowe wysypane drogi są tak dziurawe, że po całkowitym remoncie każdy, kto tam jezdzil powinien zgłosić się do swojego TU żeby wysłał biegłego w celu określenia stopnia zużycia amortyzatorów i innych części podwozia. Potem TU ma obowiązek zapytać dlaczego takie tam dziury. A i dodatkowo co na to Policja?? Czy policja moze ukarać zarządcę za zły stan nawierzchni??

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.