Wiadomości z Mikołowa

Złomowanie auta - ile można zarobić?

  • Dodano: 2022-02-08 08:30, aktualizacja: 2022-02-08 08:38

W sytuacji, gdy nasze auto już się wysłużyło lub uległo wypadkowi komunikacyjnemu, stajemy przed dylematem – co dalej z nim zrobić. Sprzedać czy złomować? W poniższym artykule postaramy się przedstawić, ile można zarobić na złomowaniu auta.

Co to jest – złomowisko?

Złomowisko jest to miejsce, w którym można oddać do utylizacji używane samochody. To jedyne legalne miejsce, w którym można pozbyć się starego lub niesprawnego samochodu zgodnie z prawem.

Ile można dostać za złomowanie auta?

Przed oddaniem auta do skupu zastanawiamy się, ile można zarobić na tym. Skup aut niedaleko Jeleniej Góry Adaxs przy wycenie aut posługuje się rynkowymi stawkami, ale dąży też do przedstawienia klientowi najlepszej cenowo oferty. W zależności od modelu samochodu może być to kwota zaledwie 300 zł, ale może być i 1000 zł. Zawsze warto zadzwonić do skupu i sprawdzić do może nam zaoferować. Co istotne, stawki mogą się różnić w zależności od województwa. W Wielkopolsce czy na Mazowszu możemy otrzymać propozycję zupełnie innej ceny niż na Śląsku, ale niekoniecznie lepszą.

Czy złomowanie samochodu się opłaca?

Są sytuacje, w których złomowanie samochodu jest najbardziej opłacalną formą jego sprzedaży. Tak jest, gdy cena rozbitego lub zepsutego auta jest bardzo niska. Podobnie jest w przypadku, kończy się polisa ubezpieczeniowa OC, a wykupienie kolejnej będzie kosztowało więcej niż poprzedniej. Wówczas warto poważnie rozważyć możliwość złomowania auta.

Jak zezłomować samochód?

Punkty skupu aut stosują bardzo uproszczone procedury złomowania. Jeżeli skontaktowaliśmy się ze złomowiskiem i zaakceptowaliśmy ofertę cenową, w następnym kroku musimy przygotować kilka dokumentów. Są to – dokument potwierdzający naszą tożsamość oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Ponadto jeśli była wydana karta pojazdu, również należy ją mieć przy sobie. Dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice rejestracyjne zostaną unieważnione oraz otrzymamy zaświadczenie o zezłomowaniu auta i oświadczenie o unieważnieniu przedstawionych dokumentów. Następnie należy udać się do Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie samochodu. Mamy na to 30 dni.

Gdzie oddać auto na złomowisko?

Chcąc zezłomować auto, przede wszystkim należy sprawdzić punkt skupu posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą. Wówczas będziemy mieć pewność, że nie zlecamy złomowania pojazdu dzikiemu szrotowi. Nie dajmy się ponadto skusić wyjątkowo wysoką oferowaną nam stawką za samochód. Nielegalne złomowiska mają małe koszty utrzymania i stąd wynikają ich atrakcyjne propozycje. Pamiętajmy, że jedynie kasacja pojazdu w legalnej stacji demontażu jest gwarancją bezpiecznie przeprowadzonej transakcji i prawidłowego załatwienia wszelkich niezbędnych formalności.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.