Wiadomości z Mikołowa

Wynajem rębaka – na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2022-03-28 05:30, aktualizacja: 2022-04-04 13:04

Przy wiosennych pracach ogrodowych niezwykle przydatne może okazać się wynajęcie rębaka. Zwłaszcza jeśli czeka nas przycięcie drzewek owocowych albo wieloletnich, rozrośniętych krzewów. To także niezbędny sprzęt przy wycince.

Wynajem rębaka pozwala w łatwy sposób uporać się z gałęziami. Sprzęt je rozdrabnia, tworząc zrębki, jakie można kompostować i używać do ściółkowania. Na co zwrócić uwagę, kiedy będziemy go wybierać?

Napęd spalinowy, elektryczny, a może na WOM?

Jedną z podstawowych kwestii, na jakie musimy zwrócić uwagę podczas wyboru rębaka, czy to w celu zakupu, czy na wynajem, jest napęd. Najczęściej spotykanymi rębakami są te spalinowe. Cieszą się one również najlepszą opinią, bowiem z reguły mają dużą moc i nie wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. To szczególnie ważne w przypadku osób, które planują przeprowadzać prace na działce, która nie jest jeszcze uzbrojona lub na terenie, który jest oddalony.

Szukając rębaka na wynajem, możemy spotkać się także z ofertami sprzętu napędzanego elektrycznie. Z reguły maszyny tego typu mają niewielką wydajność, a poza tym wygoda ich użytkowania jest znacznie mniejsza, bowiem trzeba je gdzieś podłączyć.

Trzecią opcją dostępną na rynku są rębaki na WOM. Żeby uruchomić taki sprzęt należy podłączyć go np. do ciągnika. O ile nie jesteśmy rolnikami, to wiąże się z koniecznością wypożyczenia kolejnego sprzętu. Najczęściej są one używane przez drogowców i plantatorów.

Wielkość otworu wlotowego oraz wydajność

Jeśli zdecydowaliśmy się na wynajem rębaka, powinniśmy poszukać sprzętu, który spełni nasze oczekiwania i będzie odpowiadał potrzebom. W przypadku, kiedy jedynie wycinamy wilki z drzew owocowych albo formujemy krzewy, wystarczy nam niewielki sprzęt o stosunkowo małej mocy i wydajności.

Jeśli jednak robimy cięcie prześwietlające drzew owocowych i usuwamy również stare, zgrubiałe gałęzie albo wycinamy całe okazy, będzie potrzebny nam już rębak o dużym otworze wlotowym i wydajności. Najlepiej w takim przypadku zdecydować się na rębak, w którym można rozdrabniać gałęzie o średnicy przynajmniej 150 mm. Żeby praca była wygodna, otwór gardzieli powinien wynosić z kolei około 950 x 800 mm.

Ile powinna wynosić moc takiego rębaka? Najlepsze modele dostępne na rynku z przeznaczeniem do prac przydomowych mają silniki o mocy 25 KM i na taki też warto się zdecydować jeśli zależy nam na tym, żeby praca szła nam szybko i sprawnie.

Z operatorem lub bez

Rębaki należą do sprzętów, których obsługa jest stosunkowo łatwa. Zwłaszcza jeśli są niewielkich rozmiarów. Niemniej jednak decydując się na wynajem, warto pomyśleć o tym, żeby skorzystać od razu z usług operatora. W takim przypadku praca idzie o wiele sprawniej i w dodatku nie będziemy musieli się martwić, że cokolwiek pójdzie nie tak. Z reguły różnica w cenie między wynajęciem sprzętu bez operatora lub z nie jest bardzo wysoka, więc tym bardziej warto się zdecydować.

Sprawdź ofertę Komplex -> Wynajem rębaka

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.