Najem krótkoterminowy cieszy się coraz większą popularnością. Mieszkania, apartamenty czy domki na wynajem są uważane za świetną alternatywę dla hoteli. Nic więc dziwnego, że rynek najmu krótkoterminowego szczególnie dobrze rozwija się w turystycznych regionach. Osoby, które proponują pokoje lub mieszkania na wynajem na doby, mogą pochwalić się niemałym dochodem. Od tego jednak muszą oni zapłacić podatek fiskusowi. Ile on wynosi?
Czym jest najem krótkoterminowy?
Rosnąca inflacja i niepewność co do rynku finansowego sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości. Te później oferowane są na wynajem. Popularnością cieszy się przede wszystkim najem krótkoterminowy. Jego rynek prężnie rozwija się głównie w miejscowościach turystycznych – nad morzem, w górach, w pobliżu jezior. Mieszkania pod ten typ najmu pojawiają się jednak i w regionach mocnych gospodarczo czy biznesowo. Deweloperzy w Mikołowie zauważają, że na Śląsku najem krótkoterminowy to głównie ten nakierowany na przedsiębiorców i biznesmenów, którzy na kilka dni przyjeżdżają na południe Polski w interesach. Najem krótkoterminowy pozwala im wynająć luksusowy apartament, w dobrej lokalizacji na kilka dni pobytu. Dzięki temu zyskują oni prywatność, wygodę, a także mogą skorzystać z atrakcyjnych cen wynajmu.
Kto może prowadzić najem krótkoterminowy?
Zgodnie z polskim prawem najem krótkoterminowy traktowany jest jako działalność gospodarcza. Mówi o tym at. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z jej zapisami za działalność gospodarczą uważa się działalność usługową, zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że ciągłość wykonywania działalności nie wyklucza prowadzenia jej tylko sezonowo – np. wynajmowania apartamentu tylko latem.
Jakie podatki trzeba odprowadzać za najem krótkoterminowy?
Uznanie najmu krótkoterminowego za działalność gospodarczą oznacza, że trzeba dokonać odpowiedniej rejestracji firmy, a także ponieść wszelkie tego konsekwencje. Jedną z nich jest płacenie podatku. Najem krótkoterminowy (zakwaterowanie na doby) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych, ryczałtem, kartą podatkową lub podatkiem liniowym. W przypadku tego pierwszego (ogólnego) stawka wynosi 17% i naliczana jest od przychodu, a nie od dochodu. W praktyce oznacza to, że przy tej formie opodatkowania nie można odliczyć ponoszonych kosztów remontu czy wyposażenia lokali. Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych stawka podatku dochodowego to 18 lub 23%, podatek liniowy ma stawkę 19%. Z karty podatkowej skorzystać mogą osoby oferujące usługi hotelarskie polegające na wynajmie domków turystycznych i pokoi gościnnych w ilości nieprzekraczającej 12. Oprócz podatku dochodowego konieczne jest płacenie podatku VAT według stawki 8%.
Czy zawsze trzeba płacić podatki od najmu krótkoterminowego?
Najem krótkoterminowy może być potraktowany jako działalność niezwiązana z działalnością gospodarczą. Jest to możliwe jednak tylko, wtedy gdy nieruchomości nie wynajmuje się na doby, tylko np. raz w roku na trzy tygodnie, a potem już nie świadczy się najmu na doby. W takich przypadkach działalność można uznać za tą o charakterze sporadycznym i niezorganizowanym. W pozostałe części roku lokal może być natomiast wynajmowany w trybie najmu długoterminowego.