Wiadomości z Mikołowa

Wybór technologii przy budowie domu

  • Dodano: 2020-02-17 09:30, aktualizacja: 2021-08-05 12:33

Budowa domu jest to jedna z największych inwestycji, na jakie każdy z nas stawia. Pragniemy postawić dom, który będzie naszą bezpieczną przystanią, który będzie miejscem mającym duszę, który sprawi, że gdziekolwiek byśmy nie byli, będziemy mieli, gdzie wracać. Sam dom to jedno, ale jego postawienie to dopiero nie lada wyzwanie. O ile oczywiście większość zabudowań stanowią domy tradycyjne, murowane, o tyle też na przestrzeni ostatnich lat pojawia się coraz większe zapotrzebowanie na domy drewniane. Dlaczego je stawiamy? Czy ich wybór może okazać się dużo bardziej opłacalny? Jeśli właśnie one, to w jakiej technologii najlepiej je robić?

Domy drewniane https://domyhbe.pl/pl cieszą się dużym powodzeniem i wybiera je coraz większa grupa klientów. Dlaczego? Bo okazuje się, że mogą być one zdecydowanie tańszą alternatywą dla domów murowanych, bo można postawić je w bardzo szybkim czasie, bo wyglądają doskonale pod względem samego wyglądu. Oczywiście tak, jak w każdym działaniu, tak również i tutaj niezbędny jest wybór odpowiednich wykonawców, zastosowanie najwyższej jakości materiałów, czy też dobry projekt, ale jeśli wszystko razem odpowiednio połączymy, uda nam się uzyskać taki efekt, jaki tylko jest naszym marzeniem. Zacznijmy jednak od początku.

Wybór domu z drewna to jedno, ale postawienie na odpowiednią technologię budowy, to kolejna, niezwykle ważna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę. Możemy bowiem zdecydować się na technologię drewnianą w formie szkieletowej lub też wybrać domy drewniane z bali. Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje plusy i minusy, a naszym zadaniem, jako przyszłych właścicieli domu jest to, by wybrać właśnie dla siebie najlepszą z możliwych opcję.

Czym charakteryzują się domy z bali?

Jeśli chodzi o domy drewniane z bali, te są najbardziej solidne i doskonałe pod względem jakości, bo to drewno samo w sobie. Postawienie takiego domu wymaga wykorzystania długich bali, z których wykonywane są ściany. W zależności od naszych potrzeb, wymagań i preferencji, ściany te mogą mieć różną grubość, którą to ekipa fachowców musi dobrać do klientów. Wśród najbardziej popularnych przekrojów, większość wybiera te prostokątne, jednak można i postawić na przekroje okrągłe. Wybór bali i ich ułożenie opiera się na metodzie pióro - wpust. Na czym to polega? Pióro i wpust jest rodzajem złącza wtykowego. Dany element posiada wyfrezowany wpust, w który wkłada się pióro. Jest to niezwykle trwała i mocna metoda, jeśli chodzi o wytrzymałość takich właśnie domów. Są one piękne, solidne, funkcjonalne i doskonałe w codziennej ich eksploatacji. W takich domach wykonuje się stropy, jak również i schody także z drewna. A jak wygląda kwestia izolacji? Takie domy drewniane ociepla się przede wszystkim za pomocą wełny mineralnej, która to układana jest od wewnątrz, a następnie przykrywana jest ona drewnianą boazerią lub płytami gipsowo - kartonowymi. Każdy, kto tylko postawi na taki dom, bez wątpienia będzie z niego w 100% zadowolony. Czy chcesz na niego postawić również i Ty?

Jak wyglądają domy w konstrukcji szkieletowej?

Jeśli chodzi o domy w konstrukcji szkieletowej, te wybierane są zdecydowanie częściej, przede wszystkim ze względu na zdecydowanie niższe koszta. Tutaj drewniana jest jedynie sama konstrukcja, a więc słupy, podwaliny, a także belki i inne, temu podobne elementy. Jeśli chodzi o środek konstrukcji, ten wypełniony jest izolacją. W ścianach zastosowana jest izolacja cieplna, w stropach izolacja akustyczna. Materiałem, który w tym sprawdza się znakomicie jest wełna mineralna, ale może być ona zastąpiona również wełną celulozą lub pianką poliuretanową. Następnym krokiem jest zastosowanie folii, która od wewnątrz musi spełniać właściwości paroprzepuszczalne, od zewnątrz wiatroizolacyjne. Kiedy to mamy, następnie należy zabudować ściany. Można tego dokonać za pomocą płyt OSB lub też MFP. Konieczne jest także ocieplenie takiego domu z zewnątrz. Domy szkieletowe wyglądem mogą w ogóle nie różnić się od tradycyjnych domów. Zastosowanie tynków suchych, czy płyt gipsowo - kartonowych da takie efekty, jak wygląd domu tradycyjnego.

Wybór odpowiedniego drewna

Jeśli w grę wchodzą domy drewniane https://www.futura.edu.pl/domy-drewniane/, to z całą pewnością jednym z najbardziej istotnych elementów jest wybór samego drewna. Jest to trudny surowiec, bardzo wymagający i jeśli chodzi o budowę domów, trzeba postawić na najlepszy. Drewno powinno być suche, odpowiednio zabezpieczone przed działaniem szkodników, jak również i ogniem. Konieczne jest jego stosowne obrobienie. Elementy drewna muszą być zdrowe, a do tego proste. Większość drewna jest importowana, gdyż te rosnące w Polsce zazwyczaj nie nadają się do tego, by móc z nich zrobić odpowiedni budynek.

Wiadomo, iż wybudowanie domu jest bardzo kosztowną inwestycją. Wydajemy na nią całe nasze oszczędności, a często i bierzemy kredyt, który musimy spłacać całe życie. Nic więc dziwnego, że szukamy rozwiązań, które mają na celu stworzyć dom idealny. Ten drewniany takim będzie, jeśli dobierzemy odpowiednie materiały i wybierzemy profesjonalną ekipę fachowców.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.