Wiadomości z Mikołowa

Wybieramy lampy do sypialni

  • Dodano: 2020-01-23 16:45

Odpowiednia atmosfera jest ważna w każdym wnętrzu – zapewnienie sobie dobrych warunków do pracy znacznie zwiększa jej efektywność. Najważniejsze jest jednak zadbanie o jakość wypoczynku – zależy od niego nie tylko nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Jednym z ważniejszych czynników decydujących o nastroju panującym we wnętrzu jest oświetlenie – podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze lamp.

Jakie znaczenie mają lampy w sypialni?

Sypialnia jest miejscem, które jest przeznaczone przede wszystkim do wypoczynku, ale są osoby, które pracują zdalnie – bywa więc, że jest to pokój pełniący kilka funkcji. Ważne więc jest określenie swoich oczekiwań wobec oświetlenia – czy powinno być wyciszające, czy w zależności od potrzeby także posiadać opcję zmiany barwy. Można to osiągnąć na dwa sposoby – instalując kilka różnych źródeł światła o różnej temperaturze barwowej lub decydując się na lampy do sypialni z kilkustopniową regulacją temperatury światła. Rozwiązanie takie szczególnie dobrze sprawdzi się w oświetleniu sufitowym, kształtującym charakter całego pokoju. A czym właściwie jest temperatura światła?

Temperatura barwowa światła: jaka powinna być w sypialni?

Przeglądając gazety poświęcone wystrojowi wnętrz można czasem napotkać się na propozycje sypialni utrzymanych w bielach i do tego oświetlonych raczej zimnym, białym światłem. Na zdjęciach wygląda to często imponująco, jednak projektując rzeczywistą sypialnię lepiej nie kopiować takich aranżacji w całości. Światło tego typu działa raczej pobudzająco i z tego powodu często stosowane jest w biurach i miejscach, w których wymagane jest skupienie. Do tego przy niewielkim natężeniu – a takie zwykle występuje w sypialni – światło takie może sprawiać wrażenie szarego. Można więc zdecydować się na takie światło w salonie lub gabinecie, jednak do sypialni lepiej wybrać lampy o cieplejszej temperaturze barwowej, czyli niższej niż 3500 kelwinów.

Lampy do sypialni: ile źródeł światła powinniśmy wziąć pod uwagę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile wstawić lamp do sypialni. Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi – zależy to od wielkości pokoju, tego, czy pełni jakieś inne funkcje oraz dodatkowych potrzeb, na przykład czy lubimy czytać w łóżku. Biorąc to wszystko pod uwagę można zastanowić się, czy potrzebne jest nam światło górne, boczne czy oba rodzaje – i w jakim natężeniu.

Najczęściej stosowanym wariantem jest niezbyt mocne światło górne i dodatkowo stojąca na stoliku lub wisząca na ścianie lampka nocna umożliwiająca czytanie. Ciekawym rozwiązaniem są też różnego rodzaju listwy i taśmy, które nie dają na tyle intensywnego światła, by komfortowo spędzać czas, ale – wyposażone w czujkę ruchu – pomagają w nocy dojść bezpiecznie do łazienki bez konieczności zapalania mocniejszego światła, które mogłoby zbudzić domowników.

W jakim stylu występują lampy do sypialni?

Osoby dbające o estetykę z pewnością docenią fakt, że oświetlenie – również to dedykowane sypialniom – projektowane jest praktycznie w każdym stylu i kolorze. Niezależnie więc od tego, czy ktoś lubi nawiązania do popkultury, czy woli minimalistyczny, skandynawski design, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto pod tym kątem przejrzeć ofertę zarówno sklepów stacjonarnych, jak internetowych, takich jak https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/27-lampy-do-sypialni. Dobre rozeznanie w dostępnych modelach pomoże w dobraniu optymalnego oświetlenia, a wybór jest tak ogromny, że nie jest problemem dobranie lampy do sypialni urządzonej nawet najbardziej nietypowo.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.