Wiadomości z Mikołowa

Uprawa fasolki szparagowej w gruncie

  • Dodano: 2020-12-11 13:30

Fasola szparagowa to jedno z tych warzyw, po które w okresie letnim w Polsce chętnie sięgamy. Jako dodatek do obiadu będzie to świetna propozycja, szczególnie, że nasiona fasoli szparagowej mają dużo białka i są cennym źródłem witamin. Dlatego nie powinno być zaskoczenia, że wiele osób decyduje się również na uprawę tego warzywa w przydomowym ogrodzie. Dodatkowo można również zauważyć, że wiele odmian fasoli ma także walory dekoracyjne więc taka uprawa może się dodatkowo stać ozdobą przydomowej grządki. Chcąc rozpocząć taką uprawę warto bliżej przyjrzeć się temu jakich zasad należy się trzymać, kiedy siać fasole, jak ją nawozić i jaka gleba dla niej będzie odpowiednia. Zaglądając do serwisu OgarnijOgród macie okazję dowiedzieć się wielu cennych informacji związanych z uprawą fasoli szparagowej. Zapraszamy do zapoznania się z wpisem.


 

Kiedy powinno się siać fasolę szparagową?

Fasola szparagowa to warzywo strączkowe, które należy do roślin ciepłolubnych. Temperatura w jakiej nasiona zaczną kiełkować to minimum 11 stopni Celsjusza. Dlatego jeśli chodzi o siew fasoli to najwcześniejszy termin na jaki można się decydować to około 10 maja. Jeśli temperatura będzie oscylować w okolicach 15 stopni po około 10 dniach będzie można zauważyć wschody. Tutaj trzeba podkreślić, że warto kupić zaprawione nasiona, albo przed siewem je zaprawić, ponieważ siewki są często atakowane przez śmietkę kiełkówkę. Dlatego trzeba się odpowiednio zabezpieczyć, by na stracie uprawa nie znalazła się na przegranej pozycji.


 

Jaka gęstość siania fasoli?

Jeśli chodzi o sianie fasoli szparagowej dobrym rozwiązaniem będzie jej siadanie co kilkanaście dni aż do połowy czerwca. To świetna opcja, ponieważ będzie można sobie zapewnić dostęp do świeżych strąków przez cały letni czas. W przypadku odmian karłowatych należy je siać w rzędach co 30-40 cm a między nasionami zostawiamy odległość w rzędzie około 6-10 cm. Jeśli w grę wchodzą odmiany tyczne należy wysiewać je gniazdowo po kilka nasion w gnieździe. Gniazda między sobą powinny być co około 25-50 cm.


 

Jaki grunt wybrać do uprawy fasoli szparagowej?

W przypadku uprawy fasoli szparagowej w gruncie należy również wybrać dobrze nasłonecznione stanowisko, tak by zapewnić sobie żyzną i bogatą w składniki pokarmowe glebę. Jeśli chodzi o fasolę szparagową powinno się ją uprawiać w drugim roku po oborniku. Jest to roślina dość wymagająca jeśli chodzi o uprawę, dlatego trzeba zadbać o dobre stanowisko dla fasoli szparagowej, by faktycznie uprawa była udana i dawała dobre plony. Warto zadbać również o odpowiednie sąsiedztwo dla fasoli. Tutaj można postawić na takie rośliny jak boćwina, burak, dynia, koper, kapusta, marchew, seler czy szpinak. Natomiast warto uniknąć takiego sąsiedztwa jak koper włoski, cebula kolendra. Jeśli wybrana będzie uprawa fasoli tycznej to w takim przypadku ważne będzie również stworzenie odpowiedniej podpory. Należy to zrobić przed siewem, trzeba będzie wbić tyczkę w podłoże albo pionowo albo na krzyż. Przy uprawie karłowatej pierwsze strąki pojawiają się mniej więcej po około 60-70 dniach od siewy. Na tyczne odmiany trzeba dłużej czekać. Trzeba pamiętać, że zbiór fasoli powinien mieć miejsce, gdy ziarenko w strąku jest wielkości ziarenka pszenicy. Jeśli zbiór będzie opóźniony wpłynie to na smak fasoli więc warto tego opóźnienia w zbiorach unikać. Decydując się na uprawę fasoli w gruncie nie można zapominać o jej odpowiednim nawodnieniu, dlatego w przypadku problemów z suszą należy zadbać o podlewanie regularne rośliny. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.