Rynek pracy w Tychach i okolicy dynamicznie się rozwija – w mieście poszukiwani są już nie tylko przedstawiciele sektora górnictwa czy metalurgii, ale również osoby do pracy w branży IT czy usługach. Jakie zawody mają największe szanse na zatrudnienie w 2019 roku? Sprawdziliśmy to.
Stopa bezrobocia w Tychach
Tychy i okolice przez wiele lat kojarzyły się z głównie z pracą w sektorze górnictwa, ale również produkcji - to tutaj znajdują się zakłady wielkich koncernów motoryzacyjnych, a także założony w 1629 roku browar. Obecnie lokalny rynek pracy staje się coraz bardziej zróżnicowany, a szanse na znalezienie dobrze płatnej posady mają przedstawiciele różnych zawodów. Stopa bezrobocia w całym województwie jest na niskim poziomie. Według statystyk przedstawionych przez Powiatowy Urząd Pracy w Tychach, na około 130 tysięcy mieszkańców, pod koniec grudnia 2018 roku jedynie 1 594 osoby pozostawały bez pracy1, co stanowi zaledwie 2,5%. To bardzo dobry wynik w porównaniu z samym województwem śląskim - 4,3% oraz całą Polską - 5,7%. Mieszkańcy regionu nie narzekają na brak zatrudnienia, a liczne serwisy internetowe oraz lokalny urząd codziennie publikują atrakcyjne ogłoszenia o pracę w Tychach i okolicy.
Kto ma szansę na zatrudnienie w 2019 roku?
Z analizy ogłoszeń zamieszczanych na lokalnych portalach internetowych wynika, że w położonych w południowej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego prężnie rozwija się sektor usługowy – na początku 2019 roku lokalne supermarkety oraz mniejsze sklepy spożywczo-przemysłowe poszukiwały sprzedawców, kasjerów, pracowników hali oraz osób do obsługi klienta. Pojawiają się również liczne propozycje pracy dla osób z doświadczeniem w sektorze bankowości oraz finansów, a duże zapotrzebowanie na pracowników jest również w branży przemysłu oraz produkcji. Osób do pracy poszukują największe lokalne zakłady - między innymi Kompania Piwowarska S.A. będąca właścicielem tyskiego Browaru Książęcego czy koncerny motoryzacyjne. Przedsiębiorstwa te chcą zatrudnić nie tylko pracowników fizycznych - poszukiwana jest także kadra zarządzająca.
Najbardziej poszukiwane zawody w 2018 roku
Wiedzę na temat deficytowych zawodów dostarczają Informacje Sygnalne publikowane przez Powiatowy Urząd Pracy. Według ostatnich statystyk, w I półroczu 2018 roku do najbardziej poszukiwanych zawodów należeli między innymi ankieterzy, pracownicy usług osobistych gdzie indziej niesklasyfikowani, inżynierowie elektrycy czy kierownicy do spraw produkcji przemysłowej. Pracodawcy poszukiwali również robotników przemysłowych i rzemieślników, pracowników do budowy dróg, operatorów urządzeń pakujących, a także administratorów systemów komputerowych oraz techników sieci internetowych. Szanse na zatrudnienie mają również przedstawiciele szeroko pojętej administracji oraz pracownicy biurowi - do grupy zawodów deficytowych należą specjaliści do spraw zarządzania zasobami ludzkimi, pracownicy do spraw rachunkowości i księgowości, a także pracownicy działów kadr.
1. http://tychy.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy
2. http://tychy.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy/monitoring-zawodow-deficytowych