Wiadomości z Mikołowa

Strony internetowe-przydatne pojęcia

  • Dodano: 2021-10-05 14:00

Na stronę internetową decydujemy się czasem z bardzo błahych powodów, np. w celu prowadzenia bloga, z chęci pochwalenia się jakimiś naszymi umiejętnościami, czy hobby. Jeśli jednak prowadzimy biznes i potrzebujemy własnej strony internetowej, często poświęcamy jej nieco więcej czasu.

Oczywiście, jeśli jesteśmy zupełnymi laikami w tej sprawie, lepiej, postawić na sprawdzoną agencję interaktywną Wrocław. To, że jesteśmy osobami nieznającymi się zbyt bardzo na zagadnieniach związanych z budową strony internetowej, nie oznacza, że nie powinniśmy przynajmniej poznać niektórych najbardziej oczywistych i przydatnych pojęć.

W artykule znajdziesz kilka zagadnień, z którymi warto się zapoznać.

Budowa stron internetowych pojęcia:

Dokument HTML lub XML – to inaczej po prostu strona internetowa, czyli dokument, który przeglądarki internetowe są w stanie przeczytać i zrozumieć. Zawierają nie tylko informacje tekstowe, ale także inne odnośniki. Taki dokument będzie zawsze widoczny w Internecie pod właściwym adresem URL.

Adres URL- adres URL składa się z protokołu, domeny, rozszerzenia, oraz ścieżki na serwerze. Tworząc adres URL, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • im prościej tym lepiej- ważne, aby użytkownik łatwo go zapamiętał

  • krótszy adres URL będzie zdecydowanie lepszy

  • wykorzystaj optymalizację pod kątem SEO

CTA- Call To Action, przyciski, z który większość z nas ma styczność na co dzień, przeglądając strony internetowe, czy robiąc zakupy w sklepie internetowym. To przyciski, które mają na celu przyciągnąć uwagę, odwiedzających stronę internetową użytkowników i zmusić ich do konkretnego działania, np. kup teraz, zadzwoń.

Content Management System- system CMS, którego wybór jest jednym z kluczowych zadań podczas tworzenia stron www, to dzięki niemu późniejsza praca i obsługa witryny staje się znacznie bardziej przystępna. CMS-y cieszące się największą popularnością i zaufaniem:

  • WordPress

  • Joomla

  • Drupal

Responsywna strona internetowa- w dzisiejszych czasach coraz częściej i chętniej przeglądamy witryny na smartfonie, czy tablecie, dlatego też tak ważnym jest, aby Twoja strona www otwierała się zarówno w przeglądarce na komputerze, jak i na tablecie, czy smartfonie.

Link zwrotny- to odnośniki, które najprościej rzecz ujmując, poprowadzą klikających w nie użytkowników do Twojej głównej witryny, tego typu działania mają pozytywny wpływ na pozycję witryny w rankingu wyszukiwania.

Plugin- czyli inaczej wtyczka bądź rozszerzenie, może mieć formę zarówno aplikacji, programu czy też kodu, który ma rozszerzyć funkcjonalność Twojej strony internetowej. SEO- optymalizacja strony internetowej pod kątem wyszukiwarek, szereg działań podejmowanych przez właściciela, aby uzyskiwać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania to wiele korzyści dla strony internetowej, również tych finansowych, np. zwiększona sprzedaż.

WordPress- najpopularniejszy system zarządzania treścią na stronie www. Jego popularność, jest na tyle wysoka, że z roku na rok WordPress stale i intensywnie się rozwija. Prosta, intuicyjna obsługa, darmowa wersja, oraz ogromna ilość wtyczek, to tylko jedne z niewielu zalet tego CMS-u.

Domena- to część adresu internetowego, złożona jest z unikalnej nazwy, oraz rozszerzenia, np. pl., com., biz.

Hosting- to najczęściej płatna usługa, polegająca na dzierżawie miejsca na serwerze, potrzebnego do utworzenia strony internetowej.

Lepiej wiedzieć, niż nie wiedzieć

Budowanie stron internetowych to nie jest łatwe zadanie, tak jak wspomniano we wstępie, czasem warto zlecić je profesjonalistom. Nie ważne jednak czy budujemy stronę samodzielnie, czy zlecamy to innym, dobrze by było znać kilka podstawowych pojęć związanych właśnie ze stronami internetowymi, aby później w odpowiedni sposób nimi zarządzać

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.