Wiadomości z Mikołowa

Nagrzane wnętrze samochodu może nieść śmierć!

  • Dodano: 2023-08-16 07:15, aktualizacja: 2023-08-16 10:01

Rudzcy mundurowi przypominają, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w samochodzie, szczególnie teraz, gdy wróciły upały! Wystarczy tylko chwila, by doprowadzić do tragedii. Pamiętajmy również, by nie pozostawiać w nagrzanym samochodzie zwierząt. Widząc pozostawione w pojeździe dziecko bądź zwierzę reagujmy i natychmiast zadzwońmy na numer alarmowy 112.

Nigdy nie zostawiaj dziecka w aucie

Wysokie temperatury, brak rozsądku i wyobraźni to bardzo niebezpieczne połączenie. Policjanci apelują, aby podczas upałów nigdy nie zostawiać dzieci w samochodzie, nawet na chwilę. Gdy na dworze panują wysokie temperatury, wewnątrz zamkniętego auta nie ma cyrkulacji powietrza, które umożliwiałoby swobodne oddychanie. Lekko uchylone szyby sprawy nie załatwią. Temperatura w rozgrzanym samochodzie może wzrosnąć o dodatkowe kilkadziesiąt stopni Celsjusza, a przez brak rozwagi może dojść do nieszczęścia.

Jeśli widzisz w pojeździe dziecko, reaguj i od razu skontaktuj się z numerem alarmowym 112. Rozejrzyj się, właściciel samochodu może być w pobliżu. Podczas rozmowy telefonicznej uważnie słuchaj oraz wykonuj polecenia dyspozytora numeru alarmowego 112 lub policjanta. Być może usłyszysz polecenie, aby dla ratowania życia zbić w samochodzie szybę. Pamiętaj, że w tym momencie nie grożą ci konsekwencje prawne związane ze zniszczoną szybą.

Najważniejsze jest ludzkie życie, ale pamiętajmy także o zwierzętach... Więc:

  1. Nie zabieraj ze sobą zwierząt w podróż samochodem, jeśli planujesz załatwianie różnych spraw i wiesz, że nie będziesz mógł ze sobą zabrać zwierzęcia.
  2. Pamiętaj, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.
  3. Nieodpowiedzialnemu właścicielowi czworonoga grozi mandat karny, a w szczególnych przypadkach nawet zarzuty karne za znęcanie się nad zwierzęciem.
  4. Nie bądź obojętny! Gdy zauważysz zwierzę znajdujące się w sytuacji zagrażającej jego życiu lub zdrowiu poinformuj policjantów dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również