Wiadomości z Mikołowa

Spray czy tabletki – jakie leki na katar wybrać?

  • Dodano: 2024-05-14 11:30

Leki na katar dostępne są w różnej postaci. Najbardziej popularne to spray’e i tabletki. Jakie są między nimi różnice? Kiedy lepszym wyborem będzie aerozol, a kiedy można sięgnąć po tabletki?

Leki na katar dla dzieci i dorosłych

Apteka Dla Rodziny oferuje szeroki wybór leków na katar. Dostępne są one w różnej postaci: aerozoli, plastrów, maści czy chociażby tabletek. Wybór jest na tyle duży, że zdecydowanie się na jeden konkretny preparat może stanowić spore wyzwanie. Najlepszy lek na zatoki to taki, który dobrze odpowiada na potrzeby pacjenta. Szukając dobrego leku na katar warto wziąć pod uwagę:

  • wiek pacjenta,
  • skład preparatu,
  • ogólny stan zdrowia chorego, obciążenie chorobami przewlekłymi.

Wybierając leki na zatoki dla dzieci, wybór jest stosunkowo łatwiejszy. U najmłodszych pacjentów najczęściej stosowane są leki na katar w postaci aerozoli. Spray z ksylometazoliną lub oksymetazoliną szybko i skutecznie udrażnia nos. Preparaty z oksymetazoliną mogą być aplikowane u dzieci już powyżej 3. miesiąca życia. Stężenie substancji czynnej w preparatach dla dzieci jest niższe niż w preparatach dla dorosłych. Istotną zaletą spray’u na katar jest szybki początek działania i stosunkowo wysokie bezpieczeństwo stosowania. Leki na zatoki w formie aerozolu działają głównie miejscowo. Ich aplikacja wiąże się więc z niższym ryzykiem ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Szeroki wybór leków na katar znaleźć można na stronie Apteka Dla Rodzinyhttps://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty/przeziebienie-i-grypa/katar.html

Leki na zatoki w formie tabletek i aerozolu

U starszych dzieci oraz osób dorosłych można zastosować również leki na zatoki w formie tabletek. Jedną z popularnych substancji obecnych w preparatach na katar jest pseudoefedryna. Obkurcza ona naczynia krwionośne, co prowadzi do ograniczenia produkcji wydzieliny obecnej w nosie i zatokach. Pseudofedryna zmniejsza przekrwienie śluzówki nosa i przywraca jego drożność. Leki na zatoki z pseudoefedryną dostępne są dla osób powyżej 12. roku życia. Mają one więcej przeciwwskazań do stosowania w porównaniu z aerozolem do nosa. Częściej również wywołują działania niepożądane. Tabletki z pseudoefedryną nie działają bowiem tylko miejscowo na naczynia krwionośne w obrębie nosa i zatok, ale na cały organizm. Z drugiej jednak strony, tabletki mogą być alternatywą dla osób, które źle tolerują spray na katar. U części osób, aerozol powoduje bowiem suchość, podrażnienie i dyskomfort w nosie. W takich przypadkach, jeśli nie ma przeciwwskazań, można wypróbować lek z pseudoefedryną.

Oprócz tabletek z pseudoefedryną, na stronie Apteka Dla Rodziny wśród preparatów na zatoki: : https://aptekadlarodziny.pl/leki-bez-recepty/przeziebienie-i-grypa/katar/zapalenie-zatok.html znaleźć można również tabletki ziołowe, które zwiększają nawodnienie zalegającej w górnych drogach oddechowych wydzieliny, zmniejszają jej gęstość i ułatwiają usunięcie. Ziołowe leki na katar mogą stanowić cenne uzupełnienie leczenia zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia błony śluzowej nosa i zatok.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.