Nie ma chyba osoby, która nie obawiałaby się o bezpieczeństwo swojego domu, posesji czy garażu, w którym znajduje się nasze ukochane auto. Bardzo często na terenie leśnictw gminnych zdarzają się kradzieże drewna z lasu, a wszechobecne akty wandalizmu stwarzają zagrożenie dla mienia i bezpieczeństwa lokalnych społeczności.
Wydawać by się mogło, że są to sytuacje, którym trudno przeciwdziałać. Nikt przecież nie zamierza czekać w ukryciu w gęstwinie lasu na złodzieja drewna czy też czatować z wysokiej klasy optyką myśliwską, np. noktowizją na potencjalnego złodzieja naszego samochodu.
Jak czatować na przestępcę?
Nikt nie będzie osobiście monitorował przez całą dobę swojego samochodu czy domku w lesie, a tym bardziej z gołymi rękami. W naszym kraju legalna broń do obrony własnej nie jest łatwa do zdobycia, ponadto obawa o kradzież naszego mienia nie jest stałym zagrożeniem naszego życia. Włamywacza możemy np. spryskać gazem pieprzowym – lecz temat obrony koniecznej przed rabusiem to już inna historia.
Coraz bardziej popularnym sposobem na monitorowanie, czy coś złego nie dzieje się z naszą własnością, kiedy nas nie ma bok, jest... fotopułapka! To niewielkie urządzenie niczym Sherlock Holmes nie pozwoli umknąć żadnemu ze szczegółów. Kamuflowane kamery leśne to niesamowite urządzenia, połączone z czujnikiem ruchu, które w momencie wychwycenia nawet drobnego ruchu wykonują serię zdjęć lub nagrywają film. Zastosowane w każdym z modeli barwy kamuflujące pozwalają na zamocowanie urządzenia w dowolnym, niewidocznym dla ludzi miejscu.
Fotopułapki stosuje się w leśnictwie, monitoringu miejskim, monitoringu obiektów (dom, posesja, parking czy garaż), do kontroli przejść granicznych, a także do obserwacji przyrody czy pasiek. Tak naprawdę zastosowanie fotopułapek nie ma ograniczeń. Każda sytuacja, w której istnieją z naszej strony podejrzenia co do naruszania prawa lub własności, może zostać rozwiązana dzięki tej niewielkiej kamerze.
Złap złodzieja na gorącym uczynku!
Fotopułapki to urządzenia o coraz to szerszych możliwościach i funkcjach, które pozwalają nam dopasować je do naszych konkretnych wymagań. Miłośnicy obserwacji przyrody mogą wybrać sprzęt o dużym kącie widzenia oraz zdjęciach wysokiej jakości. Strażnicy leśni powinni z kolei wyposażyć się w sprzęt z modułem GPS — umożliwiającym przesyłanie danych bezpośrednio na podany wcześniej adres e-mail lub numer telefonu.
Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w momencie wykrycia ruchu wezwać odpowiednie służby lub samodzielnie wybrać się na teren, w którym dochodzi do łamania prawa — krótko mówiąc, możemy złapać złodziejaszka na gorącym uczynku (wraz z dowodami w formie zdjęć i filmów z fotopułapki).