Wiadomości z Mikołowa

Różnice i podobieństwa obrabiarek CNC i konwencjonalnych

  • Dodano: 2018-08-17 11:00

Obrabiarki konwencjonalne, czyli sterowane ręcznie różnią się w wielu aspektach i parametrach od tych opartych o technologię typu CNC. Choć ogólna budowa, innymi słowy – konstrukcja niesie ze sobą kilka podobieństw, to jak mawiali starsi – „Diabeł tkwi w szczegółach” i to właśnie detale sprawiają największe różnice.

W przypadku zaawansowanych technologicznie obrabiarek CNC funkcjonowanie danych podzespołów jest z góry narzucone i ściśle określone. Kontrola zaś sprawowana jest poprzez zastosowanie specjalnego oprogramowania – w przypadku maszyn tradycyjnych za kontrolę odpowiada człowiek.

Różnice pomiędzy obrabiarkami

Najbardziej oczywista różnica pomiędzy obrabiarkami konwencjonalnymi a w pełni zautomatyzowanymi polega na rodzaju sterowania. W przypadku urządzeń tradycyjnych za realizację projektu odpowiedzialny jest specjalnie wykwalifikowany pracownik. Analizuje on dane zlecenia wdrażając projekt – często odręczny. W tym przypadku istotną rolę odgrywa nie tylko proces kreowania produkty, ale także zastosowanie odpowiednich ustawień. Wszystkie te procesy wykonywane są metodą ręczną. Jeśli chodzi o urządzenia CNC, to stosowne programy wprowadzane są nie tylko z wysokości klawiatury, ale także złącza bezpośredniego, a nawet zewnętrznego – np. dyskietki. Odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie urządzenia programy można zgromadzić w pamięci wewnętrznej, bądź w ramach dysku twardego, co jest pomocne w przypadku diagnozy potencjalnych defektów.

Ponadto obrabiarki CNC charakteryzuje nieustanna informacja zwrotna na temat pracy maszyn – w efekcie sprawowanie kontroli nad maszyną, a także linią produkcyjną jest znacznie prostsze. Wpływa to nie tylko na komfort pracy, ale także na bezpieczeństwo oraz jakość obróbki. Wracając jeszcze do konwencjonalnych urządzeń – w ich przypadku za całkowity proces kontroli odpowiedzialny jest pracownik, który musi zmierzyć i ocenić, czy dany produkt spełnia żądane i nakreślone w projekcie założenia.

Który rodzaj obrabiarki wybrać?

Najważniejszym walorem zastosowania obrabiarek typu CNC jest ich wydajność. Wynika ona ze znacznej szybkości skrawania, a zatem wykonanie projektu jest kilkukrotnie krótsze – linia produkcyjna staje się bardziej efektywna. Zaoszczędzenie czasu, to jak dobrze wiemy zaoszczędzenie pieniędzy, które można uzyskać także dzięki redukcji etatów. Jakość produktów kreowanych przez maszyny CNC jest wyższa, zaś samo ich wykonanie bardziej precyzyjne i powtarzalne, co pozwala zaoszczędzić także na kosztowym materiale. Z punktu widzenia ekonomicznego wybór jest jeden – obrabiarka typu CNC.

Części do obrabiarek CNC znajdą Państwo w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl pod adresem:

https://www.ebmia.pl/sruby-nakretki-trapezowe-gwinty-c-196_45_1347_260.html

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.