Wiadomości z Mikołowa

Rodzaje kont bankowych - co warto wiedzieć?

  • Dodano: 2021-06-10 11:00, aktualizacja: 2021-07-08 10:37

Na rynku bankowym istnieje co najmniej kilka rodzajów kont bankowych, które różnią się od siebie przede wszystkim przeznaczeniem oraz grupą odbiorców, do której skierowana jest oferta. Wymienić można nie tylko najpopularniejszy produkt bankowy, jakim jest konto osobiste, ale także konto dla firm, dzieci i młodzieży czy rachunek oszczędnościowy. Co warto wiedzieć o poszczególnych z tych rodzajów kont?

Czym jest konto bankowe?

Konto bankowe to nic innego, jak rachunek w księgowości bankowej, który wskazuje stan posiadanych środków pieniężnych, jak również umożliwiający wykonywanie podstawowych transakcji i operacji - przelewów, wpłat i wypłat czy dokonywania płatności. Każdy rachunek bankowy ma swój indywidualny numer. Jak poznać bank po numerze konta?

Rodzaje kont bankowych. Podział na poszczególne grupy

Jak już zostało wspomniane we wstępie, konta bankowe różnią się od siebie przede wszystkim grupą odbiorców, do której skierowana jest oferta. Pomimo że na pierwszy rzut oka ich przeznaczenie jest takie samo, także w tym zakresie można dostrzec różnice.

Większość instytucji bankowych oferuje następujące rodzaje kont:

  1. Konto osobiste, czyli rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, pozwalający na gromadzenie środków oraz wykonywanie podstawowych operacji.
  2. Konto oszczędnościowe, czyli rachunek bankowy przeznaczony do przechowywania nadwyżki środków finansowych.
  3. Konto walutowe, czyli rodzaj rachunku służący do obsługiwania transakcji i operacji w obcej walucie.
  4. Konto firmowe, czyli rachunek przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

Co należy wiedzieć o poszczególnych typach kont?

Wyżej wymienione typy kont można scharakteryzować, wskazując konkretne informacje, które je wyróżniają.

Konto osobiste

Konto osobiste (rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy)można podzielić na konkretne rodzaje: standardowe konto osobiste, dla dzieci (do 18 r.ż.) młodzieży (uczniów i studentów) oraz konto VIP/premium. Jest ono nieoprocentowane, ponieważ jego głównym celem jest otrzymywanie wpływów na konto (np. z tytułu wynagrodzenia, emerytury), a także wykonywanie transakcji i operacji, np. przelew na inny numer konta, płatność BLIK, zakupy online, wypłata i wpłata gotówki.

Konto oszczędnościowe

Jak wskazuje sama nazwa, ten typ rachunku bankowego jest przeznaczony do oszczędzania pieniędzy, a więc wpłaty nadwyżki posiadanych przez klienta środków. Jest ono oprocentowane, wobec czego pozwala na odsetki od składek. Zgromadzone środki można wypłacić w dowolnej chwili - większość banków udostępnia jednak możliwość jednej darmowej wypłaty w miesiącu.

Konto walutowe

W dużym skrócie, ten rodzaj konta pozwala na gromadzenie środków, dokonywanie transakcji oraz wykonywanie operacji w obcych walutach - większość instytucji finansowych proponuje EUR, USD, GBP oraz CHF. Jego posiadanie jest szczególnie przydatne w momencie wyjazdu poza granice kraju, ponieważ pozwala na swobodne korzystanie ze zgromadzonych na rachunku środków, bez potrzeby ich przewalutowania.

Konto firmowe

Ostatni typ konta przeznaczony jest dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą - co najważniejsze, firma musi zostać zarejestrowana w CEIDG. Posiadanie tego typu konta pozwala na oddzielenie środków prywatnych od firmowych, co znacznie ułatwia comiesięczne rozliczenie.

Przed założeniem konta bankowego warto jednak zapoznać się z ofertami wszystkich banków oraz opiniami klientów na ich temat. W tym celu warto skorzystać z porównywarek oraz rankingów banków, np. konta bankowe - bankowe-konto.pl.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.