Wiadomości z Mikołowa

Przytulne i funkcjonalne – projekt domu 70m2

  • Dodano: 2023-08-10 14:00, aktualizacja: 2023-08-21 11:29

Myśląc o budowie domu jednorodzinnego, zazwyczaj inwestorzy biorą pod uwagę przede wszystkim nieco większe domy, jakby obawiając się, że dom o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych okaże się zbyt ciasny. Z jednej strony – jest to całkowicie zrozumiałe. Jednak z drugiej – warto pamiętać o tym, że dom o powierzchni do 70 m2 również ma swoje zalety. Taki budynek może być zarówno przytulny, jak i funkcjonalny.

Projekt domu 70m2 – czy warto?

Dlaczego ciągle pisze się o projektach domów o powierzchni do 70 m2? Chodzi o ustawę, która została uchwalona przez Sejm 17 września 2021 roku. Zgodnie z nią od 2022 roku domy wolnostojące o powierzchni zabudowy do 70 m2 można budować bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jest to bardzo duże udogodnienie dla inwestorów, którzy wcześniej bez pozwolenia na budowę mogli stawiać budynki bardzo małe, o powierzchni zabudowy do 35 m2.

Co to oznacza w praktyce? Tyle, że budowę domu można zacząć szybciej, a co więcej, inwestycja jest po prostu tańsza. Od zeszłego roku wystarczy jedynie zgłoszenie budowy domu o powierzchni do 70 m2. Procedura jest zatem znacząco usprawniona, tym bardziej że utrzymana jest zasada, według której w tym przypadku nie ma konieczności zatrudniania kierownika budowy ani prowadzenia dziennika budowy. Innymi słowy, dom o powierzchni zabudowy do 70 m2 można postawić szybciej i taniej.

Projekt domu 70m2 od Domowe Klimaty – jak wybrać?

W tym miejscu, rzecz jasna, pojawiają się wątpliwości: czy 70 m2 to wystarczająca powierzchnia życiowa dla całej rodziny? Oczywiście są one jak najbardziej zasadne i to prawda, w przypadku dużych rodzin taki dom może się okazać za mały. Jednak trzy-, cztero-, a nawet pięcioosobowa rodzina jak najbardziej może w takim domu żyć komfortowo.

Jak to możliwe? Trzeba się w tym miejscu zagłębić w przepisy. Otóż według nich pozwolenia na budowę nie wymaga dom o powierzchni do 70 m2, przy czym mówimy tu o powierzchni zabudowy, a nie powierzchni użytkowej. W sprzyjających warunkach dom o powierzchni zabudowy 70 m2 może mieć nawet prawie 100 m2 powierzchni użytkowej – a to już wystarczająca przestrzeń dla kilkuosobowej rodziny.

Żeby jednak tak było, należy wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym lub przynajmniej z możliwością adaptacji poddasza (wówczas strych można zaadaptować na przestrzeń użytkową np. po pojawieniu się w rodzinie kolejnego dziecka). Polecamy np. projekt domu 70 m2 od Domowe Klimaty. Warto również zadbać o to, by domy o stosunkowo niewielkiej powierzchni kondygnacyjnej miały możliwie dużo otwartych przestrzeni. Dobrym wyborem będzie projekt, w którym kuchnia, jadalnia i salon.

Projekt domu letniskowego na domoweklimaty.pl

Dom o powierzchni do 70 m2, który można postawić bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, znakomicie sprawdza się również jako dom letniskowy nad jeziorem, w górach czy po prostu na działce. W tym przypadku również możemy polecić projekt domu letniskowego na domoweklimaty.pl.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.