Wiadomości z Mikołowa

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu gwarancją skutecznego wyjścia z nałogu

  • Dodano: 2021-05-27 13:15, aktualizacja: 2022-08-16 06:58

Co to jest alkoholizm? Duży słownik encyklopedyczny mówi, że alkoholizm jest chorobą przewlekłą, której przyczyną jest systematyczne spożywanie napojów alkoholowych. Wyraża się fizycznym i psychicznym uzależnieniem od alkoholu, psychiczną i społeczną degradacją, patologią narządów wewnętrznych, metabolizmem, ośrodkowym i obwodowym układem nerwowym. Uzależnienie od alkoholu jest plagą współczesnego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia u doświadczonych specjalistów. Stacjonarne leczenie przewiduje terapię w specjalistycznych ośrodkach odwykowych, które posiadają wszystkie warunki niezbędne do skutecznego pozbycia się złego nawyku.

Jak zrozumieć, że alkoholizm jest już chorobą?

Warto pomyśleć o alkoholizmie, jako chorobie i nałogu. Jeśli bliska osoba nie ma odpowiedniego postrzegania ilości spożywanego alkoholu, samodzielne zaprzestanie picia i wyjście z patologicznego upojenia alkoholowego nie będzie możliwe. Niezbędne jest skorzystanie z pomocy doświadczonych lekarzy i terapeutów, którzy posiadają certyfikaty uprawniające do prowadzenia takich procedur medycznych. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu zatrudniają tylko takich specjalistów, którzy bazując na swoim doświadczeniu zawodowym skutecznie wyprowadzają alkoholików na prostą drogę bez alkoholu. Poddając się terapii odwykowej w naszym ośrodku pacjenci mają gwarancję dyskrecji, szanujemy ich prywatność i cieszymy się, gdy obdarzają nas zaufaniem.

Jeżeli choroba alkoholowa dotyka członka rodziny trzeba obserwować objawy, jakie towarzyszą uzależnieniu, czyli: bezsenność, myśli samobójcze, rozdrażnienie agresja, strach, niepokój, psychozy alkoholowe. Ogólnie rzecz biorąc, o rozpoznaniu uzależnienia od alkoholu mówi się, gdy traci się kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu, wzrasta tolerancja, wszystkie sfery życia człowieka są stopniowo niszczone (fizyczna, psychiczna, duchowa i społeczna).

Jak pomóc bliskiej osobie wyjść z alkoholizmu?

Jeżeli osoba uzależniona nie radzi sobie z nałogiem, warto szukać profesjonalnej pomocy. W naszym ośrodku odwykowym, nie tylko przeprowadzimy odtruwanie organizmu, ale mamy do zaoferowania także grupowe spotkania z terapeutą. Jeżeli nasz pacjent ma potrzebę spotkań indywidualnych może raz w tygodniu taką rozmowę odbyć a także skorzystać z różnego rodzaju zajęć. Dokładamy starań, aby każdy dzień był ciekawy a pacjent chętnie korzystał z zajęć relaksacyjnych, treningów siłowych i wytrzymałościowych oraz smacznych posiłków. Nasz ośrodek jest położony w malowniczej miejscowości wśród drzew sosnowych, udostępniamy siłownię, altanę z widokiem na rzekę, miejsce do grillowania. Wszystko po to, aby nasi pacjenci odczuwali coraz większą motywację do działania i wyjścia z alkoholizmu bez nawrotu.

Metoda interwencji - jak przekonać do leczenia alkoholizmu

Interwencja w leczeniu alkoholizmu jest podstawową profesjonalnej pomocy dla osoby uzależnionej od alkoholu, polegającą na wykwalifikowanej penetracji przestrzeni psychicznej pacjenta w celu przekonania go do dobrowolnego poddania się leczeniu. Często ten krok determinuje dalszy rezultat, ponieważ program leczenia i powodzenie zależą od tego, jak dobrze nawiązany jest kontakt psychologiczny, jak silna i zmotywowana jest chęć wyzdrowienia alkoholika. Dlatego wybór placówki medycznej jest bardzo ważny.

Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu zapewniają profesjonalną, wykwalifikowaną pomoc medyczną w leczeniu uzależnienia od alkoholu. Nasz ośrodek również należy do tego rodzaju placówek i zapewniamy naszym pacjentom specjalistyczne leczenie i pełną anonimowość. Konsultacja z lekarzem zaczyna się od zbudowania opartej na zaufaniu relacji lekarz-pacjent. Na tym etapie powstaje motywacja do leczenia, rozpoznanie problemu. Kolejnym ważnym krokiem jest szczegółowe badanie problemu (ilość i rodzaj spożytego alkoholu), wywiad (stan fizyczny i psycho-emocjonalny pacjenta). Po wyrażeniu zgody przez pacjenta na leczenie alkoholizmu i wybranie metody, konieczne jest wykonanie szeregu badań laboratoryjnych.

Leczenie alkoholizmu składa się z kilku kroków:

  • Eliminacja uzależnienia fizycznego, czyli inaczej mówiąc, wycofanie się z intensywnego picia oznacza stabilizację stanu fizycznego pacjenta po ostrym zatruciu alkoholem lub ciężkim kacu. Polega na kuracji detoksykacyjnej - oczyszczeniu z alkoholu i przywróceniu wszystkich życiowych funkcji organizmu.
  • Leczenie farmakologiczne alkoholizmu jest możliwe na wszystkich etapach. Najczęściej jest stosowane w celu złagodzenia objawów odstawienia. Po przeprowadzeniu badań laboratoryjnych oraz ocenie uszkodzeń alkoholowych wszystkich narządów i układów jest przepisywany indywidualnie.
  • Grupy leków stosowanych w leczeniu uzależnienia od alkoholu: roztwory odtruwające, elektrolity (potas, magnez, sód, wapń), witaminy (B1, B6, B12, C, PP), przeciwutleniacze, przeciw niedotlenienie, diuretyki, leki metaboliczne i przeciwbólowe.

Rehabilitacja osoby uzależnionej od alkoholu (eliminacja uzależnienia psychicznego i korekta stanu psychicznego) obejmuje cykl pomocy psychologicznej, podczas którego kształtuje się stała motywacja do całkowitego zaprzestania spożywania napojów alkoholowych. Zasady, wartości, relacje społeczne zostają przywrócone. Formują się postawy i pojawia się umiejętność życia w pełni bez alkoholu. Odwyk w naszym ośrodku odbywa się w czasie 4 lub 6 tygodni, decyzja należy do pacjenta. Na ostatnim etapie terapii odwykowej zalecamy przestrzeganie następujących zasad: regularne konsultacje z psychologiem, uprawianie sportu, prawidłowe przeznaczenie czasu i energii.


Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.