Wiadomości z Mikołowa

Projekty domów parterowych energooszczędnych - sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie?

  • Dodano: 2019-11-29 09:30

Domy energooszczędne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Przy wysokich cenach mieszkań, dom wydaje się być dobrym wyborem a wariant energooszczędny sprawia, że koszty eksploatacji będą niższe i więcej pieniędzy zostanie w kieszeni. Przyjrzyjmy się cechom charakterystycznym dla projektów domów energooszczędnych.

Projekty domów parterowych energooszczędnych – ogólne właściwości rozwiązania

Aby dom był uznany za energooszczędny, jego zapotrzebowanie na ciepło musi być mniejsze niż 70kWh na rok. Aby uzyskać taki wynik w oszczędzaniu energii, projekt domu musi brać pod uwagę wykorzystanie odpowiednich materiałów, dobrą izolację (grubą na 12-20cm) oraz szczelność okien. Najlepiej też, żeby dach był ukośny – jednospadowy (wariant idealny)  a sama bryła domu jak najprostsza. Mówiąc „najprostsza” mamy na myśli brak zbędnych wcięć i wnęk. Im prościej tym lepiej. Poza tym im mniejszy dom, tym więcej ciepła zatrzymuje, lecz oszczędzać energię może też dom większych rozmiarów. Istotne jest też odpowiednie ustawienie bryły domu i umiejscowienie okien względem wędrówki słońca a także wykorzystanie alternatywnych źródeł energii poprzez zamontowanie paneli fotowoltaicznych.

Wariant projektu małego domu parterowego energooszczędnego

Projekt parterowego domu DPS Faro CE to wariant stosunkowo niedużego domu (powierzchnia użytkowa 103m2) energooszczędnego. Bryła prostokątna, dach dwuspadowy, z poddaszem. Na parterze znajduje się wiatrołap, hall, łazienka, salon połączony z jadalnią, kuchnia, łazienka, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze oraz gabinet. Na poddaszu natomiast projekt przewiduje hall, 3 sypialnie, pralnię i łazienkę. Ten projekt nie przewiduje jednak garażu. Koszt tego domu w stanie surowym to 175 000zł. Sam projekt kosztuje 2700zł. 

Wariant projektu dużego domu parterowego energooszczędnego 

DZW Rodzinny 4 CE to projekt dużego, energooszczędnego domu parterowego z poddaszem. Jego powierzchnia użytkowa wynosi niemal 189m2.  Przewidziano w nim też dwustanowiskowy garaż. Na parterze mieszczą się wiatrołap, kuchnia, salon z jadalnią, 3 sypialnie, spiżarnia i kotłownia (z których można przejść do garażu), pomieszczenie gospodarcze, łazienka i garderoba. Z salonu i z jednej z sypialni można przejść na któryś z dwóch tarasów. Poddasze natomiast to antresola i dwa pomieszczenia do dowolnego przystosowania. Projekt tego domu energooszczędnego to wydatek rzędu 4000zł. Za dom w stanie surowym zapłacimy ok 320 000zł.

Kiedy sprawdzą się projekty domów parterowych energooszczędnych?

Dwa powyższe przykłady projektów domów są dość skrajne. Oczywiście można znaleźć wiele opcji pośrednich. Czyli domy energooszczędne z wiatą lub garażem jednostanowiskowym. Rzecz jasna metraż także jest zmienny. Niemniej nawet wariant większy to koszt dużego mieszkania w bloku. Jednakże w bloku nie znajdziemy energooszczędnych rozwiązań. Na tej stronie możesz znaleźć takowe https://pracownia-projekty.dom.pl/projekty_parterowe.html. Te, mimo początkowych wyższych kosztów budowy domu, zwracają się z czasem. Dom energooszczędny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób szanujących środowisko naturalne i oszczędnych. Jeśli więc planujemy duży wydatek jakim jest budowa domu, warto rozważyć opcję energooszczędną. Parter, jak widzimy, nie jest równoznaczny z małą powierzchnią. Dzięki poddaszu dodatkowo dom zatrzymuje ciepło, a zarazem zyskuje się dodatkową przestrzeń, którą można zaadoptować dowolnie. Biorą pod uwagę powyższe i wziąwszy pod uwagę niezaprzeczalny atut domu – ogród, projekty domów parterowych energooszczędnych są najlepszą opcją z możliwych.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.