Wiadomości z Mikołowa

Pracuj w Służbie Celnej! Sprawdź co trzeba zrobić

  • Dodano: 2021-12-06 14:45, aktualizacja: 2021-12-07 12:58

Do obowiązków agentów celnych należy między innymi ochrona granic przed napływ nieoclonych czy nielegalnych towarów. Oclenie towarów oraz podatki związane z nimi należą do codzienności każdego celnika. Praca celnika niewątpliwie jest bardzo ciekawa i pełna wyzwań. Czy chcesz zacząć pracować w służbie celnej? Sprawdź jakie są wymagania!

Jakie obowiązki mają celnicy?

Do podstawowych obowiązków celników należy przede wszystkim odprawa celna towarów i weryfikacja ich legalności. Polega to na sprawdzeniu dokumentów przewozowych i ich pokrycia z faktycznie przewożonym towarem oraz w razie wątpliwości również przeszukanie naczepy.  Poszukiwanie kontrabandy to również jedno z podstawowych zajęć celnika. Podczas wielu lat pracy znajduje się bardzo wiele przedmiotów oraz towarów, które były nielegalnie przewożone przez granicę.

Podstawowe obowiązki celnika – jakie są?

  • Przygotowanie dokumentów, wniosków i pism celnych;
  • Odprawa celna towarów;
  • Kontrola towaru pod kątem legalności;
  • Zgłaszanie towarów do odprawy celnej;
  • Koordynacja przewozu towarów przez granicę;
  • Rozliczenia podatkowe VAT i cła;
  • Raportowanie statystyczne.

Jak zostać agentem celnym?

Dnia 9 maja 2014 roku zawód celnika został deregulowany. Od tego czasu testy do służby celnej nie są prowadzone przez aparaty państwowe. Obecnie wystarczy ukończyć odpowiedni kurs lub kierunek studiów, aby mieć możliwość rozpoczęcia pracy w tym zawodzie.

Na listę agentów celnych może zostać wpisany każdy, kto spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

  • Kandydat posiada pełną zdolność do czynności prawnych
  • Kandydat posiada odpowiednie dokumenty, które poświadczają doświadczenie w pracy celnika
  • Kandydat nie został skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwa podatkowe, skarbowe oraz inne.

Agentem celnym może zostać każdy po kursie czy studiach. Jednak zdecydowanie rekomendujemy odpowiednie studia, gdyż są lepiej odbierane przez rekruterów. Wykształcenie wyższe jest również istotne przy awansach na wyższe stanowiska.

Zarobki agenta celnego – jakie są?

Agenci celni zatrudniani są najczęściej przez prywatne firmy, którzy świadczą usługi celne dla większych przedsiębiorstw. Pozostałe miejsca, gdzie celnicy są najczęściej zatrudniani to agencje celne, firmy transportowe, logistyczne czy kurierskie.

Agent celny, który dopiero rozpoczął pracę może liczyć na zarobki w wysokości 3000-3500 zł netto. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zarobki zależą od rozmiar i renomy firmy oraz miasta zatrudnienia. Agenci celni z większym doświadczeniem mogą liczyć na zarobki w wysokości 5000-6000 zł netto. Do tego trzeba doliczyć premię oraz dodatki do wynagrodzenia.

Więcej informacji o pracy agenta celnego znajdziesz na blogu - https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/jak-zostac-agentem-celnym-obowiazki-i-wymogi

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.