Wiadomości z Mikołowa

Pracownicy ze wschodu Europy, czyli potencjał dla polskich przedsiębiorstw

  • Dodano: 2021-05-27 11:45, aktualizacja: 2021-08-05 13:06

Możliwość zatrudnienia w dowolnym miejscu na świecie to jedna z wielu zalet współczesnego przepływu informacji. Dzięki temu wykwalifikowana osoba nie jest ograniczona do najbliższego otoczenia. Tym samym może poszukiwać rozwiązań, które w pełnią ją usatysfakcjonują. Jednocześnie prowadzi to do korzyści dla pracodawcy. Agencje pracy sprawiają, że łatwość znalezienia odpowiedniej osoby jest łatwiejsza niż miało to miejsce dawniej. Ponadto w Internecie możemy znaleźć wiele opinii na każdy temat. Ostatecznie wiele osób znajduje pracę poza granicami swojego kraju. W kontekście Polski największym potencjałem w tej kwestii są osoby z krajów na wschód od naszego. Dotyczy do przede wszystkim Ukrainy i Białorusi. Dlaczego warto pozyskać pracownika z tego kraju i dlaczego jest to sytuacja, na której zyskuje każda ze stron?

Poszukiwanie odpowiednich pracowników

Znalezienie odpowiedniego pracownika nie jest łatwe, a największe przedsiębiorstwa utrzymują ogromne działy HR, żeby wyszukiwać najlepiej wykwalifikowane osoby. Automatycznie jest to powiązane z wysokimi kosztami. Ponadto trudno jest zaoferować najlepszym na rynku tyle, żeby osiągnąć ich satysfakcję finansową. Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku pracowników z krajów wschodniej Europy. W takiej sytuacji dochodzi kontekst zarobków w danym kraju. Z tego powodu specjalista z Ukrainy bądź Białorusi często będzie zadowolony w przypadku zarobków adekwatnych jak w przypadku Polaka. Jest to kwestia różnic w zarobkach w danym kraju. Efektem jest to, że Ukraińcy lub Białorusini okazują się w naszym kraju skutecznymi pracownikami. Podobnie zresztą wygląda to w kwestii Polaków pracujących w Niemczech lub nawet Niemców pracujących w Szwajcarii.

Jak zatrudnić wykwalifikowanego pracownika z innego kraju?

Zatrudnienie osoby ze wschodu Europy pozwala na wykorzystanie ogromnego potencjału. Po pierwsze jest on powiązany z tym, że najczęściej to wykwalifikowane osoby poszukują lepszego bytu. Po drugie sama emigracja wskazuje na pewne korzystne cechy charakteru pracownika jak ambicja czy aktywność. Jak jednak najłatwiej czerpać z tych zasobów? Skutecznym sposobem jest skorzystanie z możliwości, które dają wyspecjalizowane agencje. Prowadzi to do wyeliminowania wielu problemów, a jednocześnie usprawnienie całego systemu rekrutacji.

Dlaczego agencje pracy często okazują się najlepszym wyborem?

W wielu przypadkach okazuje się, że agencje pracy okazują się najlepszym rozwiązaniem. Z czego to wynika? Po pierwsze są to instytucje, które zwykle mają duże doświadczenie w pełnieniu takich usług. Niezadowolenie ze strony pracodawcy i pracownika obniżyłoby rangę przedsiębiorstwa, a to nie jest efektywne z finansowego punktu widzenia. Po drugie agencje zajmują się dopełnianiem wielu formalności. Po trzecie takie przedsiębiorstwa dysponują dużą liczbą możliwości, więc są w stanie zaproponować takie, które będzie optymalne dla pracodawcy. Po czwarte pozwala to na skrócenie czasu rekrutacji oraz zatrudnienie mniejszej liczby osób. To wprost prowadzi do dostosowania ilości pracowników do potrzeb oraz oszczędności finansowych.

Dlaczego agencje są atrakcyjne dla pracowników z innych krajów?

Pomimo możliwości, jakie daje Internet, osoba z zagranicy może czuć się w innym kraju nieco zdezorientowana. Wybór agencji pracy jest pozbyciem się części odpowiedzialności. Pracownicy ze Wschodu https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ zyskują przede wszystkim możliwość szybkiego zdobycia zatrudnienia. Ponadto agencje mają do dyspozycji wielu pracodawców, więc łatwiej o znalezienie czegoś, co będzie adekwatne do umiejętności i ambicji pracownika. Nie można też pominąć kwestii formalności, które dla obcokrajowca zawsze są trudnym elementem całego procesu. Wśród tego wszystkiego jest także kwestia bezpieczeństwa. Dodatkowy pośrednik czerpie zyski na tym, żeby każda ze stron była usatysfakcjonowana. Ostatecznie jej zadaniem jest więc zabezpieczenie pracownika przed ewentualnymi próbami oszustwa.

Zyski dla każdej ze stron

Ludzie ze wschodu Europy poszukują w Polsce możliwości poprawy swoich warunków życiowych. Samo zadanie znalezienia pracy nie jest specjalnie łatwe, jeśli nie wykorzysta się do tego odpowiednich narzędzi. Z pewnością można do nich zaliczyć wyspecjalizowane agencje, których zadaniem jest właśnie rekrutacja pracowników z innych krajów. Jednocześnie na całym procesie zyskuje również pracodawca. Ponadto są to korzyści wielowektorowe i z zakresu różnych dziedzin. Przede wszystkim usprawniany jest cały proces rekrutacji. Ponadto pracownicy ze Wschodu https://www.enterek.pl/jakie-korzysci-wynikaja-z-zatrudnienia-pracownikow-z-ukrainy/ są często bardziej zdeterminowani do skutecznego wykonywania powierzonej pracy. Eliminowanie formalności jest z kolei zaletą dla obu stron. Sama agencja czerpie zyski finansowe w dziedzinie, w której porusza się najłatwiej ze względu na kompetentne osoby. Z tego powodu to, co dla pracodawcy lub dla pracownika jest trudne, z punktu widzenia agencji jest łatwe. Do takich elementów należą choćby właśnie wszystkie formalności czy kojarzenie wykwalifikowanych pracowników z odpowiednimi dla nich stanowiskami. Ponadto warto dodać, że osoby ze wschodu stanowią ogromny potencjał dla naszej gospodarki. Sytuacja, w której każdy zyskuje, to poprawienie warunków życiowych każdego z trzech podmiotów tej umowy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.