Wiadomości z Mikołowa

Powierzchnia użytkowa mieszkania – jaką ją obliczyć?

  • Dodano: 2023-07-31 13:45

Chcesz kupić mieszkanie od dewelopera lub osoby fizycznej? Prędzej czy później pojawi się temat powierzchni użytkowej lokalu. Czym jest powierzchnia użytkowa mieszkania? Jak ją prawidłowo zmierzyć?

Mieszkanie od dewelopera – gdzie szukać informacji o powierzchni użytkowej?

Firmy deweloperskie mają określone obowiązki względem potencjalnych klientów – wspomnieć wystarczy o prospekcie informacyjnym. Udostępnianie osobom chętnym na zakup nieruchomości prospektu informacyjnego ma pozwolić im m.in. na szybkie zapoznanie się z jej parametrami. Jedną z informacji, które są zawarte w prospekcie informacyjnym, jest powierzchnia użytkowa mieszkania.

Powierzchnia użytkowa mieszkania to jeden z kluczowych czynników – od jej wielkości zależy cena, jaką zapłaci klient. Stąd też informację o powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego można znaleźć również w innych miejscach. Są to choćby:

  • oferta reklamowa dewelopera – która jest szczegółowo opisana na stronie internetowej firmy deweloperskiej;
  • treść umów zawieranych z deweloperem – wymienić wystarczy umowę rezerwacyjną i umowę deweloperską.

Jak ustala się powierzchnię użytkową mieszkania?

Zasady ustalania powierzchni użytkowej mieszkania wynikają z przepisów, a precyzując Rozporządzenia Ministra Rozwoju w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Wymienione Rozporządzenie odsyła z kolei do normy PN-ISO 9836:2015-12.

Powierzchnia użytkowa mieszkania – zasady obliczania:

  • uwzględnia się m.in. antresole, wbudowane szafy czy ogród zimowy;
  • pomija się powierzchnię m.in. balkonu, tarasu, poddasza nieużytkowego, podestu (gdy mieszkanie jest wielopoziomowe) i schodów wewnętrznych;
  • pomija się powierzchnię pomieszczeń (lub ich części) o wysokości w świetle mniejszej niż 1,4 m;
  • uwzględnia się 50 proc. powierzchni pomieszczeń (lub ich części) o wysokości w świetle między 1,4 m a 2,2 m;
  • obliczeń dokonuje się po podłodze kondygnacji.

Pewien problem stanowią ścianki działowe. Wcześniej obowiązujące przepisy dopuszczały wliczanie do powierzchni użytkowej tych ścianek działowych, które mogły zostać zdemontowane – analogiczne zasady dotyczyły też rur i kanałów. Aktualne przepisy wskazują, że powierzchnia użytkowa mieszkania powinna zostać wyliczona bez uwzględniania tych elementów.

Co robić, gdy faktyczna powierzchnia użytkowa mieszkania jest inna niż w umowie?

Powierzchnia użytkowa mieszkania wybudowanego przez dewelopera nie zgadza się z deklarowaną powierzchnią wskazaną w umowie? To problem, z którym przychodzi zmierzyć się wielu nabywcom mieszkań. Powodem są względy technologiczne. To właśnie one powodują, że deweloper nie zawsze jest w stanie zrealizować założony projekt w taki sposób, aby finalnie uzyskać wskazane w nim wartości. Co wówczas?

Jeżeli powierzchnia lokalu różni się od założeń projektu do 2 proc., to uznaje się to za margines błędu, przy czym strony rozliczają się w oparciu o rzeczywistą powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego. Oznacza to, że firma deweloperska ma obowiązek obniżyć cenę, gdy powierzchnia użytkowa mieszkania jest mniejsza niż zakładana. I odwrotnie – gdyby powierzchnia była większa, to klient powinien dopłacić. Jest też inne rozwiązanie – kupujący może odstąpić od umowy, która powinna przewidywać taką możliwość.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.