Wiadomości z Mikołowa

Oszczędzanie pieniędzy – jak wzmacniać swoje zaplecze finansowe?

  • Dodano: 2024-01-25 13:45

Wyniki badania IMAS „Barometr oszczędności 2023” pokazują, że wielu Polaków nie ma ich wcale lub są one bardzo niewielkie. Duża część ankietowanych mogłaby się utrzymać zaledwie przez miesiąc, gdyby musiała korzystać z odłożonych środków. Jak zatem zbudować poduszkę finansową w dzisiejszych czasach?

Konto oszczędnościowe – usługa bankowa

Gdy ma się jakiekolwiek nadprogramowe pieniądze, warto wpłacić je na konto oszczędnościowe. To usługa bankowa, której prowadzenie zwykle nic nie kosztuje, a do tego może przynieść zyski. Taki rachunek objęty jest oprocentowaniem, dzięki któremu odłożone środki z czasem się powiększają. Nie są to ogromne kwoty, ale dziś liczą się nawet najmniejsze źródła pozyskiwania dodatkowych przychodów.

Każdy bank oferuje inne warunki kont oszczędnościowych, więc trzeba wiedzieć, jak wybrać najlepsze z nich. Aby sobie w tym pomóc, warto wejść na stronę internetową zgarnijpremię.pl pod adresem https://zgarnijpremie.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/. Widnieje tam ranking propozycji z różnych placówek i łatwo znaleźć taką, która będzie odpowiadać potrzebom klienta.

Choć oprocentowanie rachunku wydaje się ważnym parametrem, to zdecydowanie nie jest jednym, na który trzeba zwrócić uwagę. W zależności od posiadanych oszczędności należy dopasować maksymalną wysokość depozytu. Kolejny kluczowy czynnik to okres wpłacania pieniędzy na konto oszczędnościowe. Osoby, którym zależy na długoterminowej usłudze, muszą odrzucić opcje np. 3-miesięczne.

W zestawieniu widnieje także częstotliwość kapitalizacji odsetek, która przeważnie ma formę miesięczną. Ostatni parametr to warunki dostępności usługi bankowej, czyli informacja o tym, czy oferta jest przeznaczona dla nowych, czy stałych klientów i czy trzeba dysponować kontem osobistym w danym banku. Jeśli użytkownik znajdzie opcję dla siebie, powinien przejść do procesu wypełniania wniosku online, co da się zrobić bezpośrednio z rankingu.

Szukanie dodatkowych źródeł dochodu

Kiedy potrzebuje się większej ilości środków, a w pracy nie można liczyć na podwyżkę, warto poszukać nowego miejsca zatrudnienia lub dodatkowych źródeł dochodu. Nie jest to prosty proces, ale pozwala na zbudowanie odpowiedniego zaplecza finansowego, jeśli dąży się do niego z wytrwałością.

Na niewielki zysk pozwala sprzedaż ubrań i innych przedmiotów. Należałoby przesegregować swoją odzież i sprzęty domowe, aby móc zorganizować np. wyprzedaż online. Nie będzie to stałe źródło dochodu, ale pozwoli na zgromadzenie pewnej ilości gotówki, a przy okazji da szansę na pozbycie się zbędnych rzeczy zalegających w mieszkaniu.

W ramach pracy dodatkowej można zdecydować się na freelancing, który pozwala na rozwój w wielu dziedzinach – grafice, copywritingu czy IT. Poza tym warto poszukać miejsca oferującego pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby móc dorobić np. w weekendy czy inne wolne dni. To pomocne rozwiązanie szczególnie w przypadku studentów, ale nie tylko.

Kolejna opcja na dodatkowy zysk to rozpoczęcie działalności polegającej np. na produkcji rękodzieła i sprzedaży swoich produktów. Do popularnych zajęć zalicza się tworzenie świec sojowych, malowanie obrazów czy robienie na drutach. To zadania wymagające zaangażowania, ale pozwalające na sprzedaż z satysfakcjonującą marżą.

Jeśli ktoś czuje się pewnie w jakiejś dziedzinie wiedzy, może pomyśleć o prowadzeniu korepetycji np. z matematyki czy języka angielskiego. Zajęcia często odbywają się online, więc to sposób na dodatkową pracę zdalną, która wymaga przygotowania, ale pozwala na zarobek bez ponoszenia dodatkowych kosztów na dojazd czy zakup materiałów.

Analiza i redukcja swoich finansów – jak na tym zaoszczędzić?

Analiza swoich własnych wydatków i lepsze ich planowanie również mogą przyczyniać się do oszczędności. Ludzie często wydają pieniądze bez zastanawiania się nad tym, czy zakupiony produkt lub usługa są im rzeczywiście niezbędne. W ten sposób nierzadko wykupują subskrypcje, z których później nie korzystają.

Warto zajrzeć do swojej historii bankowej i dokładnie przyjrzeć się wszystkim wydatkom z ostatnich miesięcy. Czasami znajdą się wśród nich abonamenty, których już nie używa i będzie można z nich zrezygnować. Poza tym należy zredukować do minimum niepotrzebne zakupy, w tym przede wszystkim ubrania, które nierzadko generują wysokie koszty zupełnie niepotrzebnie.

Każdy zakup powinien być przemyślany i nie warto podejmować decyzji pochopnie. Nawet niewielkie oszczędności prowadzą w perspektywie czasu do zauważalnych różnic na koncie bankowym. Dobrym pomysłem będzie też próba zaoszczędzenia na rachunkach poprzez redukcję zużycia prądu czy wody. Poza tym sprawdzą się karty stałych klientów w marketach, które pozwolą na redukcję kosztów podczas obowiązkowych zakupów spożywczych.

Inwestowanie środków – sposób na zysk

Inwestowanie pieniędzy to dobry sposób na zwiększanie oszczędności, ale niekiedy okazuje się ryzykowny. Trzeba wiedzieć, jak lokować swoje środki, aby zminimalizować ryzyko strat. Inwestowanie na giełdzie czy w papiery wartościowe powinno interesować jedynie osoby doskonale zaznajomione z tematem.

Dla tych, którzy mają duże oszczędności, dobrym pomysłem będzie inwestycja w nieruchomości. Zakup domu czy mieszkania to lepsza decyzja niż trzymanie środków na koncie. W dobie rosnących cen za każdy metr kwadratowy w dużych i małych miastach taka inwestycja sprawdzi się w perspektywie czasu i będzie można zyskać na późniejszej sprzedaży lokum.

Lokata bankowa a budowa poduszki finansowej

Kolejny sposób na zwiększanie oszczędności to wpłacenie ich na lokatę do banku. Trzeba jednak pamiętać, że podczas trwania umowy środki są zamrożone i nie da się z nich korzystać. Jeśli zajdzie taka konieczność, naliczone profity znikną. To zatem opcja dla osób, które mogą sobie pozwolić na czasowe zablokowanie określonej sumy. W poszukiwaniu najlepszej oferty bankowej warto udać się ponownie na serwis Zgarnijpremie.pl. Znajduje się tam aktualny ranking korzystnych propozycji dla klientów.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.