Wiadomości z Mikołowa

Od czego rozpocząć poszukiwania pracy w Wielkiej Brytanii

  • Dodano: 2019-01-23 17:00

Jeśli decydujesz się na wyjazd do UK, aby podjąć tam pracę i zarabiać znacznie więcej niż w rodzinnym kraju, musisz pamiętać o właściwym przygotowaniu. Jakie są pierwsze kroki związane z poszukiwaniem zatrudnienia? Oto kilka spraw, na których należy się skupić.

Przygotuj CV

Poszukiwania pracy w Wielkiej Brytanii trzeba zacząć od odpowiednio napisanego CV. W UK ten dokument aplikacyjny wygląda nieco inaczej niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Nie ma jednego wzoru tworzenia brytyjskiego CV, lecz nie można zapomnieć o umieszczaniu w nim danych osobowych i kontaktowych. Na wsypach, w odróżnieniu od Polski, do powszechnych praktyk należy zamieszczanie tzw. „profilu osobowego”. Jest to 2-3-zdaniowy opis umiejętności i atrybutów adekwatnych do stanowiska, na jakie aplikujemy. Oprócz tych elementów w życiorysie nie powinno zabraknąć podsumowania osiągnięć zawodowych, historii zatrudnienia, wykształcenia, kwalifikacji i szkoleń oraz wypisania kluczowych umiejętności. W dokumencie trzeba zawrzeć też informacje o zainteresowaniach i referencjach. Pamiętaj, by przetłumaczyć polskie nazwy szkół i firm na ich angielskie odpowiedniki. Ponadto nie załączaj zdjęcia, jeżeli taki wymóg nie został jasno określony.

Załóż konto bankowe i wykonaj przelewy międzynarodowe

Założenie rachunku w brytyjskim banku jest bardzo proste. Obywatel UE nie powinien spotkać z odmową czy przeszkodami formalnymi. Bank może jednak poprosić o dowód tożsamości (np. dowód osobisty lub paszport), jak również o świadectwo urodzenia, kartę pobytu tymczasowego, potwierdzenie miejsca zamieszkania na podstawie kopii umowy najmu albo zaświadczenie o dochodach. Niekiedy zdarza się, że warunkiem założenia konta przez osobę podejmującą pracę za granicą jest poświadczenie o zamieszkiwaniu na terenie danego państwa przez dłuższy czas. Zazwyczaj jednak wymagania okazują bardziej przystępne.

Warto wiedzieć, że zaletą prowadzenia rachunku w banku brytyjskim jest brak problemów z przelewaniem środków z konta pracodawcy. Nie wymaga to żadnych dodatkowych opłat. Niewiele kosztuje także wypłata gotówki z bankomatu czy płatność kartą. A jak wygląda sprawa przekazów zagranicznych? Tanie przelewy międzynarodowe zlecisz za pośrednictwem strony https://www.easysend.pl. Możesz liczyć wówczas na korzystne przeliczniki walut, niskie opłaty za operację i szybką realizację transakcji. Pamiętaj, że przelewy za granicę w firmach pośredniczących są bezpieczne i niezawodne.

Uzyskaj NIN

Aby legalnie pracować w Wielkiej Brytanii, nie wystarczy dobre CV i konto pozwalające na operacje takie jak przelewy zagraniczne. Należy wyrobić także numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number, NIN). Jest to indywidualny i unikatowy numer, który otrzymuje każdy podatnik. Można uznać, że NIN działa jak odpowiednik polskiego NIP-u. Jest nadawany raz na całe życie. O numer możesz ubiegać się poprzez Twoje lokalne Jobcentre Plus. Podczas rozmowy z urzędnikiem najprawdopodobniej padną pytania o Twoje dane osobowe, adres zamieszkania, dane Twojego pracodawcy oraz jak długo planujesz tu zostać.

Kwestiami, o jakie należy zadbać, rozpoczynając poszukiwania pracy w Wielkiej Brytanii, są stworzenie CV, założenie konta w banku i uzyskanie NIN. Jeśli dopełnisz tych formalności, możesz zacząć przeglądać oferty, zarabiać w funtach i wykonywać przelewy międzynarodowe, zasilając swoje konto w Polsce albo dzieląc się zarobkami z rodziną.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.