Wiadomości z Mikołowa

Nadwrażliwość trzewna – czy wiesz o niej wszystko?

  • Dodano: 2022-03-01 15:15

Nadwrażliwość trzewna, zespół jelita drażliwego, zaburzenia pracy jelit - pod tymi nazwami kryje się poważna choroba, która w znaczący sposób może utrudniać życie pacjentom. Co warto wiedzieć o nadwrażliwości trzewnej? Jak postępować w przypadku jej rozpoznania?

Czym jest nadwrażliwość trzewna?

Na nadwrażliwość trzewną najczęściej cierpią osoby, które nie ukończyły 50. roku życia, choć i seniorzy bywają diagnozowani pod tym kątem. Nadwrażliwość może występować w czterech formach, przez co jej właściwe rozpoznanie jest znacznie utrudnione. Wyróżnia się formę, w której dominują:

  • biegunki,
  • zaparcia,
  • na zmianę biegunki oraz zaparcia (rytm wypróżnień jest zmienny).

Ostatnia forma nie wyróżnia konkretnych elementów dominujących; jest to tak zwana postać nieklasyfikowana zespołu jelita drażliwego. Nadwrażliwość trzewna objawia się przede wszystkim:

  • występowaniem silnego bólu o charakterze skurczowym,
  • zmianie częstości wypróżnień,
  • zmianie wyglądu stolca,
  • występowaniu wzdęć, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia.

Jak sobie pomóc?

Do tej pory nie znaleziono jednego, skutecznego leku na nadwrażliwość trzewną. Pacjenci mogą sobie pomóc jedynie poprzez łagodzenie objawów, które występują okresowo, z mniejszym bądź większym nasileniem. Osoby, którym towarzyszą uporczywe zaparcia, mogą zakupić aboca melilax w aptece online. Ci zaś, którzy borykają się z biegunkami, powinni stosować leki na bazie loperamidu, niemniej jednak przez niezbyt długi okres, jedynie do momentu ustania objawów. Czasami lekarz decyduje o podaniu eubiotyku, czyli leku, który działa niczym antybiotyk, jednak nie niweluje przy tym bakterii dobrych dla człowieka. Dodatkowo zalecić może stosowanie probiotyków bądź prebiotyków. Pamiętajmy jednak, że leczenie nadwrażliwości trzewnej nie powinno być prowadzone na własną rękę, bowiem przez to możemy wyrządzić sobie dużą szkodę. Lekarzem, do którego powinniśmy udać się po poradę, jest gastrolog.

Choroba, która nie leży w psychice

Nadwrażliwość trzewną można zdiagnozować poprzez test rozdymania jelit przy użyciu barostatów. Na tej podstawie ocenia się skalę bólu, którego poziom jest znacznie wyższy w przypadku osób z zespołem jelita wrażliwego, niż u innych pacjentów. Samo zdiagnozowanie choroby daje możliwość podjęcia leczenia, które zależne jest głównie od częstotliwości występowania objawów oraz ich uporczywości. Niegdyś uważano, że nadwrażliwość trzewna to choroba, która ma podłoże psychiczne. Wszystko dlatego, że jej objawy nasilały się pod wpływem stresu czy zdenerwowania. Dziś jednak wiadomo, że za nadwrażliwość trzewną odpowiadają zaburzenia motoryki jelit. 

Dieta w nadwrażliwości trzewnej

W internecie możemy znaleźć wiele rodzajów diet, które teoretycznie mogą stosować osoby z nadwrażliwością trzewną. Niemniej jednak nie powinniśmy wprowadzać znacznych zmian w menu na własną rękę. Jadłospis może zostać ułożony przez profesjonalistę, czyli lekarza bądź dietetyka. Nie powinno się stosować popularny diet, takich jak:

  • dieta lekkostrawna,
  • dieta dla osób z celiakią,
  • dieta bez laktozy.

Warto natomiast zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie, a także duże ilości płynów, które pozwalają mu działać w odpowiedni sposób, nie zapychając jelit.  
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.