Wiadomości z Mikołowa

Moduły, kabel solarny, falownik - co powinieneś wiedzieć o zestawie fotowoltaicznym?

  • Dodano: 2019-12-17 13:30

System fotowoltaiczny składa się z wielu elementów. Każdy z nich pełni w nim istotną rolę. Przyjrzyjmy się więc bliżej kluczowym częściom instalacji.

Moduły fotowoltaiczne najbardziej rozpoznawalne

Panele słoneczne to znak rozpoznawczy całej instalacji. W ciągu ostatniej dekady na trwałe wpisały się w krajobraz polskich osiedli domków jednorodzinnych. Panele można montować na dachach, ale wymaga to dysponowaniem odpowiednio dużą powierzchnią. Jeśli takiej nie posiadamy, możemy zawsze wybrać instalacje wolnostojącą. Tego typu rozwiązanie pozwala uzyskać nawet do pięciu procent więcej energii. Sprawność instalacji uzależniona jest od mocy modułów i ich typu. Moc całego systemu powinna być na tyle duża, by mógł on pokryć w całości roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną dla danego domu. Tylko wówczas instalacja zwróci się nam w przeciągu kilkunastu lat. Decydując się na panele słoneczne wybierajmy urządzenia sprawdzonych dostawców. W tym aspekcie nie warto skusić się na tanie urządzenia pochodzące z niewiadomego źródła. Panele fotowoltaiczne pochłaniają znaczną część budżetu inwestycji. Jednak za ceną idzie też jakość. Najlepsze dostępne na rynku są moduły monokrystaliczne, wykonane z jednego rodzaju kryształu. Potrafią one zachować wysoką sprawność nawet przez trzydzieści lat. Tańszym rozwiązaniem, ale niemal równie trwałym są moduły polikrystaliczne, których ogniwa są wytworzone z krzemu. Istnieje także trzecia opcja, którą są używane panele sprowadzane z Zachodu Europy. Pochodzą one najczęściej z demontażu tamtejszych instalacji. Nigdy jednak nie będziemy w stanie w stu procentach stwierdzić, ile czasu dany moduł pracował, w jakiej jest kondycji i skąd pochodzi. Dlatego wybór takich ogniw jest bardzo ryzykowny.

Falowniki sieciowe – klucz do produkcji prądu

Same panele słoneczne byłyby bezużyteczne, gdyby w systemie nie zamontowano falownika. Jest to urządzenie, które odpowiada za przemianę prądu zmiennego w prąd stały. Bez tego urządzenia nie bylibyśmy w stanie wykorzystać nagromadzonej przez moduły energii. A tak możemy zsynchronizować ją z siecią energetyczną. Na rynku znajdziemy różne wersje falowników, które możemy dobrać w zależności do naszych potrzeb.

Kabel solarny połączy wszystko w całość

Istotną rolę w sprawnym funkcjonowaniu całego systemu spełniają także kable solarne. To one łączą ze sobą moduły, a także moduły z falownikiem. Ich ważne zadanie wymaga tego, by były one wysokiej jakości. Kabel solarny musi być odporny na wysoką i niską temperaturę, promieniowanie UV, wszelkie czynniki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdź tutaj przewody wysokiej jakości oferowane przez jeden ze sklepów https://sklep.ekotechnologia.eu/c/29/okablowanie.html. Kupując kabe solarny warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one podwójną izolację. Dzięki temu będzie on chroniony nawet wówczas, gdy zniszczeniu ulegnie jedna z nich. Pamiętajmy, że na poszczególnych elementach instalacji fotowoltaicznej nie ma sensu oszczędzać. Tylko wybierając najlepsze rozwiązania zapewnimy sobie trwałość i bezawaryjną pracę systemu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.