Wiadomości z Mikołowa

Maszyna do cięcia tlenem – w jakiej branży znajdzie zastosowanie?

  • Dodano: 2023-03-13 14:45

Cięcie gazowe to doskonale znana metoda obróbki materiałów, która nadal jest wykorzystywana na szeroką skalę. Gdzie sprawdzi się maszyna do cięcia tlenem? W wielu przypadkach może być najrozsądniejszym wyborem.

Na czym polega cięcie tlenem?

Wycinarka tlenowa działa na stosunkowo prostej zasadzie. Materiał, który ma zostać przecięty (najczęściej arkusz blachy) jest podgrzewany do temperatury spalania. W tym celu wykorzystuje się palny gaz: zwykle jest to propan, ale w tym celu można również sięgnąć między innymi po propylen czy acetylen. 

Następnie pod wysokim ciśnieniem podawany jest tlen, którego rolą jest utlenienie materiału i wydmuchanie go ze szczeliny cięcia, co pozwala na rozdzielenie powierzchni. Ta technologia zasadniczo nie zmienia się od lat i jest doceniana przede wszystkim za skuteczność i ekonomiczność. Jednocześnie wiąże się jednak z istotnymi ograniczeniami, więc nie może być wykorzystywania w każdym przeznaczeniu.

Z jakimi materiałami poradzi sobie wypalarka tlenowa?

Maszyna do cięcia tlenem sprawdza się przede wszystkim w cięciu stali niskowęglowych i niskostopowych. Co ważne: w przeciwieństwie do wielu innych metod cięcia jest w stanie ciąć nawet bardzo grube arkusze blachy (do 300 mm grubości). Przeszkodą dla wypalarki tlenowej nie będzie również korozja czy lakier znajdujący się na przecinanych elementach. Z drugiej strony im bardziej odporny na utlenianie materiał, tym trudniej o zastosowanie tej technologii cięcia. Zwykle nie stosuje się go więc m.in. do cięcia stali nierdzewnej czy aluminium.

Czym wyróżniają się nowoczesne maszyny do cięcia tlenem?

Choć cięcie gazowe jest na dobrą sprawę jedną z najstarszych spośród metod cięcia wykorzystywanych w przemyśle na szeroką skalę, współczesne urządzenia mają do zaoferowania zdecydowanie więcej od swoich poprzedników. Przykładowo: dostarczana przez Eckert maszyna do cięcia tlenem jest w pełni zintegrowana z urządzeniami sterującymi, co pozwala na niemal pełną automatyzację procesów. 

Zadanie operatora sprowadza się w głównej mierze do zdefiniowania parametrów cięcia. Urządzenie dzięki sieci czujników i kamer jest w stanie samodzielnie monitorować przebieg realizacji prac i ich rezultat. Dodatkowo dostępne są również wycinarki tlenowe, które równolegle wykorzystują głowice do cięcia plazmą. Pozwala to sięgać po zalety zarówno cięcia tlenowego, jak i plazmowego, co gwarantuje elastyczność, wysoką precyzję i możliwość realizacji nawet bardzo skomplikowanych projektów.

Zalety i wady cięcia tlenem

Przed podjęciem decyzji o zakupie wypalarki tlenowej warto poznać zalety i wady tego urządzenia. Choć bez wątpienia nie sprawdzi się wszędzie, wciąż jest jednym z najczęściej wybieranych typów maszyn służących do obróbki materiałów. Zacznijmy od zalet:

  • Wysoka ekonomiczność: w porównaniu z innymi technologiami cięcie tlenem w większości przypadków okaże się po prostu najatrakcyjniejsze cenowo.
  • Możliwość cięcia grubych blach: urządzenia wykorzystujące nowsze technologie często nie będą w stanie poradzić sobie z tak grubymi materiałami jak wycinarki tlenowe.
  • Automatyzacja procesów cięcia.
  • Sprawdzi się w skomplikowanych cięciach pod różnymi kątami.

Nie należy oczywiście zapominać o wadach maszyn do cięcia tlenem. Podstawową jest ograniczona lista materiałów, które mogą być poddawane takiej obróbce. Samo przebijanie materiału zabiera przy tym sporo czasu, a oddziaływanie termiczne na większą powierzchnię utrudnia przecinanie w ten sposób materiałów bardziej delikatnych czy bardzo cienkich arkuszy blachy.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.