Wiadomości z Mikołowa

Kredyt konsolidacyjny czy pożyczka online?

  • Dodano: 2020-04-28 14:00

Kredyt konsolidacyjny ma pomóc nam spłacić posiadane zobowiązania i obniżyć związane z nimi koszty. Aby kredyt konsolidacyjny został nam przyznany musimy mieć dobrą historię kredytową oraz posiadać wystarczającą zdolność kredytową. W sytuacji, gdy nie możemy się nimi „pochwalić” lepszym rozwiązaniem niż kredyt konsolidacyjny może okazać się pożyczka online.

Kredyt konsolidacyjny - co to?
 

Konsolidacja długu to połączenie dwóch lub więcej wcześniej posiadanych zobowiązań w jedno. Przy konsolidacji kredytów czy pożyczek będziemy mieć zazwyczaj do czynienia z ujednoliceniem stopy procentowej i innych warunków spłaty przy jednoczesnym wydłużeniu okresu kredytowania. Głównym celem kredytu konsolidacyjnego jest zmniejszenie zadłużenia i „połączenie” kilku spłacanych rat w jedną.

Nim uznamy, że kredyt konsolidacyjny, to idealne rozwiązanie naszych finansowych trosk, sprawdźmy to, jakie zobowiązania możemy skonsolidować. Zazwyczaj taką możliwość mamy przy: kredytach gotówkowych, kredytach hipotecznych, limitach na kartach kredytowych i limitach na rachunkach osobistych. Co ciekawe, konsolidować możemy również zobowiązania już wcześniej...skonsolidowane.

Kredyt konsolidacyjny - co daje?
 

Główną zaletą kredytu konsolidacyjnego jest obniżenie całkowitego kosztu obsługi naszego zadłużenia. Poza oszczędnościami zyskujemy również komfort psychiczny, bowiem zamiast pamiętać o regularnym opłacaniu kilku różnych rat (i to często w kilku różnych bankach) musimy terminowo regulować „tylko” jedną ratę.

W niektórych przypadkach kredyt konsolidacyjny pozwala również...poprawić zdolność kredytową, bowiem wydłużony okres spłaty, oznacza mniejsze obciążenie domowego budżetu, to zaś przekłada się na większą pulę środków, którymi możemy dysponować.

Poza tym, z racji wspomnianego już spłacania wyłącznie jednej raty, zamiast kilku, mamy o wiele większą kontrolę nad swoimi finansami i miesięcznymi wydatkami.

Wadą kredytu konsolidacyjnego są nie tylko związane z nim formalności, lecz przede wszystkim fakt, że bank może zażądać od nas dodatkowych zabezpieczeń (np. ustanowienia zastawu), albo ubezpieczenia kredytu.

Ponadto, tak jak kredyty, które wzięliśmy w innych bankach zazwyczaj skonsolidujemy bez problemu, tak do pożyczek (a zwłaszcza do chwilówek) branych w instytucjach pożyczkowych, banki podchodzą już o wiele mniej przychylnie.

Minusem kredytu konsolidacyjnego jest także to, że nie jest to rozwiązanie dla osób zadłużonych czy z komornikiem na koncie.

Paradoksalnie, o kredyt konsolidacyjny najlepiej jest ubiegać się wtedy, gdy terminowo spłacamy swoje zobowiązania i gdy nie figurujemy jeszcze w żadnej z baz dłużników. Kredytu konsolidacyjnego nie otrzymają jednak nie tylko dłużnicy. Z negatywną decyzją kredytową będą również musiały „pogodzić się” osoby mające niewielką zdolność kredytową.

Ostatnią wadą kredytu konsolidacyjnego o której pragniemy wspomnieć jest to, że biorąc go wiążemy się z bankiem na bardzo długi czas, co w wielu przypadkach może zamknąć nam drogę do ubiegania się o finansowe wsparcie.

Pożyczka online czy kredyt konsolidacyjny?

Jeśli zastanawiamy się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie dla nas pożyczka online, czy też kredyt konsolidacyjny, to pod uwagę musimy wziąć kilka kwestii.

Po pierwsze, należy mieć świadomość tego, że konsolidacja kredytu możliwa jest tylko wtedy, gdy nie figurujemy w bazach dłużników i gdy mamy dobrą historię kredytową, tj. jeśli dotąd rzetelnie spłacaliśmy wszystkie swoje zobowiązania. Pamiętajmy, że taki instrument finansowy jak kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności w zasadzie nie istnieje.

Po drugie, to czy kredyt konsolidacyjny nam się opłaci zależy również od związanych z nim kosztów. Tutaj należy uwzględnić nie tylko koszt skonsolidowanego kredytu, lecz także całkowitą kwotę do zapłaty. W sytuacji, gdy decydując się na konsolidację kredytu udałoby nam się zaoszczędzić jedynie niewielką sumę, to nie musi być to dla nas dogodne rozwiązanie.

Po trzecie, nim sięgniemy po kredyt konsolidacyjny, możemy także rozważyć inne, proponowane przez bank rozwiązania np. wydłużenie okresu kredytowania albo spłatę kredytu przed terminem. Koszty związane z takimi opcjami również warto sprawdzić, bowiem niektóre banki pobierają prowizję za szybszą spłatę kredytu.

Jeśli obecnie spłacamy kilka kredytów, ale na drobne kwoty, a potrzebujemy kolejnego zastrzyku gotówki, to lepszym rozwiązaniem niż kredyt konsolidacyjny, może okazać się pożyczka online.

O pożyczkę w Aasa mogą ubiegać się również osoby, które mają niespłacony kredyt w banku lub w innych instytucjach finansowych. Warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest brak zaległości w spłacie aktualnie obsługiwanych kredytów i pożyczek oraz brak wpisów w rejestrach dłużników. Pożyczkobiorcom oferujemy takie udogodnienia jak opóźniony termin płatności pierwszej raty, możliwość skorzystania z wakacji kredytowych czy też dopełnienie wszystkich formalności online” – mówią eksperci z instytucji finansowej Aasa.

Warto także podkreślić to, że o pożyczkę w Aasa możemy wnioskować nawet jeśli nie spłacaliśmy poprzedniej. Jest to możliwe jedynie wówczas, gdy nie mamy opóźnień w uiszczaniu miesięcznych rat tej pożyczki, która aktualnie widnieje na naszym „koncie”.

Ponadto, nim złożymy wniosek o kolejną pożyczkę, weźmy także pod uwagę to, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, o następne zobowiązanie, nie będziemy mogli wnioskować (nawet mimo terminowych wpłat) jeśli od wypłaty poprzedniego nie upłynęło jeszcze 120 dni.

Pożyczka online czy kredyt konsolidacyjny - to musisz zapamiętać!


 

Chociaż kredyt konsolidacyjny, to jedna z najczęściej stosowanych form restrukturyzacji zadłużenia, to nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie. Po pierwsze, nie każdy go otrzyma, po drugie w niektórych przypadkach kredyt konsolidacyjny zamiast odciążeniem domowego budżetu, może okazać się finansową pułapką (np. wówczas, gdy nie sprawdzimy wszystkich związanych z nim kosztów). I po trzecie, nie wszystkie zobowiązania uda nam się dzięki niemu skonsolidować.

Pożyczka online wiąże się natomiast z o wiele mniejszą liczbą formalności i łatwiej ją otrzymać. Ponadto, przyznane w jej ramach środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, bowiem pożyczkodawca nie będzie w to ingerował. I wreszcie, wszystkie koszty związane z pożyczką online są nam od początku znane. To, ile przyjdzie nam za nią zapłacić możemy policzyć samodzielnie korzystając z kalkulatora, który znajduje się tutaj: https://www.aasapolska.pl/

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.