Wiadomości z Mikołowa

Kiedy nasz pupil ma problem ze wzrokiem

  • Dodano: 2021-02-18 13:30

Alergie, choroba lokomocyjna, zapalenie żołądka i jelit czy nowotwory, to problemy zdrowotne z którymi niestety często spotykamy się nie tylko my, ale też nasi czworonożni przyjaciele. Należy do nich także zaćma.

Nasze czworonogi cierpią na wiele chorób podobnych do tych dotykających ich ludzkiego właściciela. U psów pojawiają się rozmaite schorzenia skóry i podobnie jak u człowieka mogą mieć charakter alergiczny, jak bakteryjny czy grzybiczy. Pieski mogą cierpieć także z powodu cukrzycy, niedrożności jelit, chorób trzustki, a nawet mieć podobne do człowieka problemy neurologiczne, np. wywołane ciągłym stresem. U nich także pojawia się zaćma (więcej o tej chorobie u psów przeczytasz na: https://for-animals.pl/zacma-u-psa/ ). Czym jest zaćma u psów i jak ją się leczy?

Co to jest zaćma?

Zaćma to choroba degeneracyjna znana też pod łacińską nazwą cataracta. Polega na zmętnieniu soczewki oka. W przebiegu zaćmy na przezroczystej soczewce oka pojawiają się zmętniałe obszary utrudniające promieniom świetlnym dotarcie do siatkówki. Kiedy ilość światła, które dociera do soczewki, jest niewystarczająca, widziany przez oko obraz staje się nieostry. Zaćma prowadzi do pogorszenia widzenia, a w poważniejszych przypadkach – do całkowitej utraty wzroku.

Jak rozpoznać zaćmę u psa?

W początkowym stadium zaćma jest trudno rozpoznawalnym schorzeniem. Na tym etapie może być wykryta przy profilaktycznym badaniu okulistycznym. W późniejszych stadiach choroba objawia się wyraźnym zmętnieniem wzroku – oczy czworonoga wydają się zamglone, jakby mętne, mleczne.

Pies cierpiący na zaćmę staje się apatyczny, mało się porusza, a jego ruchy wydają się niepewne, jakby wykonywał je po omacku. W tym czasie możemy na przykład zauważyć, ze nasz zwierzak potyka się albo nie omija widniejących na drodze przeszkód.

Rodzaje zaćmy u psa

U psów można zaobserwować kilka odmian zaćmy. Najczęściej występującym rodzajem jest zaćma wrodzona (dziedziczona). Jej przeciwieństwem jest zaćma starcza, czyli naturalny proces związany ze starzeniem się soczewki. Zdarza się już u 7- 8 letnich psów. Zaćma starcza nie pogarsza widzenia i jako taka podlega leczeniu.

Istnieje jeszcze zaćma pourazowa (pies doznaje jej w wyniku przebytego urazu) oraz bardzo szybko postępująca zaćma cukrzycowa. Ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do pęknięcia torebki soczewki i w konsekwencji – wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Może się zdarzyć, że zmiany chorobowe pojawiają się tylko we fragmencie oka (w obrębie soczewki). W tym przypadku zaćma nie skutkuje pogorszeniem wzroku albo jest to pogorszenie w stopniu nieznacznym, które nie wpływa na komfort życia pieska. W takich przypadkach zwierzę nie jest kwalifikowane do zabiegu.

Leczenie zaćmy u psa

Zaćma u psów leczona jest wyłącznie chirurgicznie. O tym, czy zabieg jest konieczny decyduje weterynarii stawiający diagnozę. Przed podjęciem decyzji o zabiegu konieczne jest wykonanie pełnego badania okulistycznego oraz badania ERG. Pozwolą one określić, czy pies faktycznie cierpi na zaćmę.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojMikolow.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.