Każdego roku wiele osób wyjeżdża z Polski do Niemiec, by w kraju naszych zachodnich sąsiadów pracować jako opiekunka osób starszych. Jednak choć do Berlina, Monachium czy Hamburga wyjeżdża wiele kobiet w różnym wieku, spora część z nich na zatrudnienie w opiece patrzy wyłącznie w kontekście pracy sezonowej. A może jednak praca dla opiekunki w Niemczech ma coś więcej do zaoferowania? Przekonaj się, jakie są perspektywy rozwoju kariery w opiece w Niemczech.
Jaką ofertę wybrać na start i co potem?
Mówi się, że najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. W przypadku opieki nad seniorami w Niemczech zazwyczaj jest podobnie, choć wiele osób zadaje sobie pytanie: czy w ogóle w tej pracy można zrobić kolejny krok? Już na starcie zaniepokojone osoby możemy uspokoić. Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jak najbardziej może być rozwijająca.
Na początek warto wybrać pracę stosunkowo prostą. Jeśli nie masz szczególnie dużego doświadczenia w opiece, zacznij od podstawowej opieki nad seniorem, który potrzebuje tylko pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Dzięki temu nabierzesz doświadczenia i nie zniechęcisz się na starcie do tej pracy. A uwierz, bywa ona wyczerpująca.
Osoby, które zaczynają, mogą liczyć na zarobki rzędu 1400-1500 euro netto miesięcznie. W przeliczeniu na złote według aktualnego kursu jest to około 6200-6700 złotych na rękę. Czyli znacznie więcej, niż wynagrodzenie, na jakie może liczyć opiekunka pracująca w Polsce.
Praca dla opiekunki w Niemczech – jaka jest ścieżka rozwoju?
Im więcej będziesz w zawodzie, tym większe będzie Twoje wynagrodzenie. Jeśli spojrzysz na oferty pracy, które znajdują się np. na stronie https://caringpersonnel.pl/oferty-pracy, możesz zobaczyć, że opiekunki mogą liczyć nawet na wynagrodzenie miesięczne netto wysokości 1800 euro.
Jak naturalnie rozwija się praca dla opiekunki w Niemczech? Zasadniczo można powiedzieć, że z biegiem czasu możesz podejmować się zleceń, które wymagają większych umiejętności, wiedzy i kompetencji, jednocześnie rozwijając umiejętności miękkie i twarde oraz nabierając wprawy językowej. Można też podejmować się kursów i szkoleń, które potencjalnie mogą pomóc w znalezieniu pracy w domach opieki i innych placówkach społecznych czy edukacyjnych.
Twoje szanse na znalezienie stabilnej, pełnoetatowej pracy w opiece może zwiększyć odpowiednie wykształcenie. Osoby, które studiują takie kierunki jak gerontologia czy organizacja opieki nad osobą starszą, z powodzeniem mogą ubiegać się w Niemczech o pracę w placówkach opiekuńczych: domach pomocy społecznej, domach seniora, domach opieki czy zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych.
Opieka nad osobami starszymi w Niemczech z Caring Personnel
Warto w tym miejscu nadmienić, że nawet jeśli nie planujesz wieloletniej pracy w opiece, opieka nad osobami starszymi w Niemczech jako praca sezonowa może być bardzo korzystnym doświadczeniem. Można dzięki niej nabrać pewności siebie czy nauczyć się języka niemieckiego, co bywa pomocne także w innych branżach. Dlatego polecamy zapoznać się z ofertami pracy, które znajdują się na stronie Caring Personnel.